Nasterea la Arcadia - Iasi (39)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia, te intrebasem de sucul de sfecla rosie, daca e ok de la 7 luni si cum il faci/dai...
:D

Iulia, eu am zis ca nu as da nurofen decat daca e cazul, adica as lasa organismul sa lupte, asa devine mai puternic. Dar tb sa intrebi pediatra, eu ma dau cu parerea :D

ciresele au fier, deci o sa continuii cu cirese :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bam98 spune:

Buna seara

Recunosc ca nu sunt activa pe forum, dar va citesc in fiecare zi cu mare placere si sincer am ajuns in situatia de a cere un sfat de la voi. Azi am fost cu fetita la bilantul de 9 luni si in urma acestuia d-na dr. a constatat ca nu se vede floricica de la bcg(mentionez ca nu a facut nici o reactie de la vaccin). Am primit o trimitere catre infectioase pentru analize si refacerea vaccinului. Nu stiu cum sa procedez sa-i fie bine Arianei. V-ati confruntat cu aceasta situatie?


PS. Ionela, am o prietena care a nascut luna aceasta pe data de 10 si nu a reusit sa puna fata la san si este disperata. Daca ai posibilitatea sa ii oferi suport ar fi minunat( i-am dat adresa ta de blog- sper ca nu te superi ). Multumesc!

O seara placuta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

salutari....sa vad daca tin minte tot ce vreau sa scriu....in primul rand multumim Katy si Clau pt urari!
Lena tu ziceai ca Maiuta ta tine un ochisor mai inchis decat celalalt???ai mers cu ea la control?ce ti-a zis?si Claudia noastra tot asa are.stangul e mai inchis putin decat dreptul.
Bam informeaza-te putin inainte de a repeta vaccinul. Cauta blogul cristelei georgescu si citeste acolo despre vaccinuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Oiyoy, da am fost la oftalmolog. A spus ca e totul ok.
Se fac investigati mai detaliate, de ex fondul ochiului care necesita anestezie, doar daca sunt simptome clare ca ar fi necesar.

El a spus ca nu observa sa fie diferenta, desi a ghicit care e cel mai inchis.
Oricum de cand am fost la doctor nu am mai observat decat foarte rar diferenta.

Bam, din cate stiu eu se repeta...
cum spune Oiyoy, cel mai bine este sa te informezi.
Sigur nu se supara Ionela, uite aici ai un grup de sustinere, unde sunt mai multe mame care pot sa o ajute http://www.facebook.com/groups/sprijinpentrualaptareiasi/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Buna dimineata la toata lumea! Ce urat e azi afara! Nici nu stiu ce program sa ne facem, ne-am obisnuit sa iesim in fiecare zi si bebe era asa de bucuros cand incepeam ritualul de pregatire pentru iesit... voi ce faceti in weekend? A... era sa uit... am vazut aseara un film fain, The Vow, l-ati vazut? Daca nu, vi-l recomand.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

neatza si de la noi!!!

Me happy today

Sa incep pe rand:

Corina sucul de sfecla rosie il fac la storcator din sfecla cumparata din piata, eu consumatoare de salata de sfecla, am aproape tot timpul in frigider. Sa nu intelegeti ca david bea suc mult, cateva lingurite, in jur de 10-15 ml.Sfecla trebuie sa fie de un ros inchis nu asa spre maro si nu zilnic de 2-3 ori/saptamana.
Eu asta am citit de sucul de sfecla:
http://www.despre-copii.com/sfecla-rosie-proprietat/2011/10

Am reusit sa mergem la analize , s-a lasat cu plans in momentul in care s-a vazut oarecum imobilizat.

Oiyoy si bebe David are momentan un ochi mai mic si unul mai mare, de fapt e un pic unflat din cauza polenului de afara,facem tratament si deja ne-am revenit, zic daca pana acum nu ai vazut aceasta diferenta sa nu fie tot asa o alergie ceva...

Sa va povestesc de prima noastra lectie de innot: MINUNAT!!

Singurul dezavantaj e ca am mers impreuna cu un alt bebel si cand incepea unul sa planga evident incepea si celalalt,dar per ansamblu minunat,doar atat pot spune, va pun niste pozici pe grup

Ca idee e cam asa, numai ca bebei din filmulet au experienta http://www.youtube.com/watch?v=GmYKdNzWO9M&list=HL1337411495&feature=mh_lolz

Am gasit sa vand carututl, dar cand m-am vazut in fata faptului implinit parca nu as vrea sa-l dau, sotul a zis ca ce decata sa-l dau de pomana....voi ce ziceti?

Ce vreme nasoala

PS. In timp ce scriam m-au sunat de la laboratorul de analize sa-mi zica ca a iesit f prost hemoleocograma lui bb simt ca mor pana luni cand trebuie sa mergem din nou, cica trombocite 12000 ,unde min e 150000, sper sa fie eroare de recoltare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

neata fetelor
cine era treaza pe la 6 cand tuna si fulgera de mama focului?eu da...doamne ce era afara
CLAU, unde ai facut analizele?si eu tre sa ii fac curand,la praxis,am o groaza .poate o fi eroare,cand ti le da si pe restul?sper sa fie bune..
carutul,eu cand a fost sa-l dau ma apucasera sentimentalismele..dar sotul mai rational m-a trezit.imi trebuia neaparat altul, si cel veki imi ocupa loc degeaba,nu il mai folosisem demult nici fata nu mai vroia in el deloc.l-am dat la jumatate din pretul de achizitie si imediat m-am dus sa iau altul, de care sunt f multumita si fetei ii place tare mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

CLAUDIA sa va fie de bine lectia de inot !arata f fain video
Da ' chiar asa ,unde ai facut analizele ,adica te duci luni sa-l intepi iar? dar parca imi aduc aminte ca in sarcina si tu ai avut probleme cu trombocitele ,nu? si in afara de trombocite mici altceva a mai iesit modificat?
Sterimar cu ,CU i-am pus in nas lui ANDREI ,asnoapte nu a mai tusit ,doar putin dimineata cand s-a trezit ,puchini mai putini la ochi ,nas la fel de fornait ca si in zilele trecute .
Am sa caut si eu pastai sa-i dau .
De pepene galben nu mi-ati spus nimik ,ce parere aveti ?
Referitor la sfecla ,eu i-o fac la aburi impreuna cu alte legume ,i-o servesc drept pireu ,am sa incerc sa fac si suc sa vedem ce reactie are ,eu i-am pus cam des sfecla in pireu ,cam o zi da, una ba .
Ce vreme nasoala ,dar poate daca mai stam prin casa o sa-i mai treaca lui ANDREI aceasta "raceala " .si el se bucura f tare cand vedea ca mergem afara ,cand deschideam usa de la intrare incepea sa chiuie si sa rada .
Mai am o intrebare ? copii vostrii cum se mai comporta asa de obicei ca al meu e din ce in ce mai rau ,urla ,nu plange ,urla de-a dreptu' ,daca ies din camera ,nu mai vrea sa stea singur deloc ,mai mult de atat chiar daca il i-au cu mine la bucatarie si il pun in scaunul de masa sa se joace ,sa ma vada ca sunt acolo ,nu sta linistit mai mult de 5 minute apoi iar incepe sa planga si vrea lipit de mami ,uf ,dar nu mai pot face nimik in stilul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

Pana la urma am reusit sa vad si eu pozele de pe mail. am pus si eu poze cu gāza mea. Multumesc pentru ajutor. N-am mai folosit gmail si nu stiam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare din nou!

Iulia nu-s ce sa zic de pepene galben si eu m-am gandit intr-un timp dar am renuntat la idee ca am citit ca se da mai tarziu si nu vreau sa-l bulversez, la cate idei am in cap imi vine sa-i dau ceva nou in fiecare zi

Analizele le-am facut tot la Synlab, am fost multumita tot timpul, si da iulia si eu am avut in sarcina probleme cu trombocitele, dar eu zic ca e doar o eroare ptr ca la val asa mica s-ar vedea si in exterior si la noi chiar nu e cazul. Luni o sa-i ia doar din deget.

Nico m-am uitat la poze, 2 frumosi, adica 3 ca e si tati

M-am bagat sa adaug cateva poze de aseara si am facut un kk, le-am pus de 2 ori,au schimbat astia de la google o gramada de chestii.

Poop ca ma bag sa fac si eu de papa si sa trag o fuga la piata sa iau verdeturi.
Spor la toate si week-end fain!

Mergi la inceput