Nasterea la Arcadia - Iasi (39)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!

Am avut o noapte ca in plini colici, a adormit la ora 9,apoi s-a trezit din ora in ora plangand ,la 12 asa fortos,am reusit sa-l adorm,dar de la 1 jumate pana la 4 jumate neam somn, fugise Mosu Ene nus pe unde si dai urlete, tipete, apoi da-i joaca ca de el avea chef de joaca, cum il puneam in pat si la tzitzi dai urlet, de unde si convingerea sotului ca a racit copilul ca e frig in dormitor( erau 26 grade ). Dupa o joaca am reusit sa-l adormim, la 6 da-i urlet iarasi, dar a adormit si am dormit fericiti pana la 10 jumate.

Katy legat de diversificare e coplicat, in primul rand trebuie sa mergi la pediatru sa-ti dea o schema pe care o aplici daca ti se pare corecta sau faci update dupa copilul tau

Eu am salvat schema de difersificare de la Ionela si Dada, mai sunt carti in contul comun pentru info.

Noi am inceput cu piure de legume, intai morcov, apoi la interval de 3-4 zile am adaugat pastarnac, patrunjel,telina care e cu risc de alergie,dar la noi a fost ok,uite un link cu graficele alimentelor care mie imi este de folos http://retetebebelusi.ro/grafice-lunare-alimentatie-bebelusi/, ai si retete pe luni, mi se pare corect intr-o oarecare masura.
Sa fii atenta ca biscuiti de la Plasmon sa fie fara ou si gluten, iar despre paste nu stiu ce sa zic, am si eu dar inca nu le-am folosit.

Cat despre mere/pere cum sa le gatesti e decizia ta,incearca cu ele in stare lor, daca nu functioneaza le poti pune la cuptor/abur. Daca te documentezi vei afla ca nu e o idee prea buna, dar la fiecare copil functioneaza in alt fel.
La legume cand le mixezi poti adauga un stop de ulei de masline ptr inceput de pe la 7-8 luni merge si unt, dar pana atunci "iti intri in mana".

Cam asta e cu diversificarea.Iti pun pe pm schemele fetelor ptr info.

Poop

PS. Noi in seara asta mergem cu bebe la innot, am emotii ( am visat ca am intarziat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut,

Claudia, mersic de info.

Katy, eu am inceput tot cu morcov, pastarnac, rad patrunjel, dovlecel. Mai pun la fiert telina, ardei rosu si ceapa (astea nu le pasez)
La fructe cu mar proaspat, ca vrem vitamine, nu?
Si de 3 zile ii dau cirese de grecia :D

Iulia, mi-a placut faza cu se anemiaza copilu :)))
Noi inca nu am bagat carnita... cam cand ar trebui?

Maia nu deschide gura, neam, deci mananc eu macarea ei :D,
ce mai functioneaza este sa ii pun pe buza superioara si ia ea de acolo cu limbuta

La multe lunite sarbatoritilor !!!
Ma duc si eu sa ma uit la pozici :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Stie cineva de unde pot lua iaurt de capra bio?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Stie cineva de unde pot lua iaurt de capra bio?


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



In Carefour la standul bio,unde e lapte eco Dorna sunt iaurturi bio de capra si vaca, am luat si eu unul dar nu am avut curaj sa-l incerc pe D,sunt cica din Germania

Cum merge cu papa la Dra Maia,adica cu fructele?

Noi fiind mai maricei vad ca accepta banana,pruna si perele in iaurt si cu un praf dde cereale de orez, inca nu m-am bagat pe hrisca,mei,quinoa, mai stau un pic.

Legat de carne, cea de pui de la 6 luni, eu am adaugat-o la 7luni si 1 sapt, de atunci a papat carne de max 6 ori din care a refuzat de 4 ori,asa ca am renntat pe moment.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Lena ca am uitat.... e ok maia cu ciresele? Mie mi-e putin frica, ca vad ca se dau de la 10 luni si au efect laxativ, plus ca-s rosii si tot ce e rosu (fructe,legume)au potential alergen crescut.

Eu ma gandeam la pepene, e yamy.

Am visat asta noapte ca bb a rupt o bc de paine si o molfaia ca un om mare si a inghitit-o, eu eram asa stresata

Ati vazut la stiri cu bona care nu a stiut sa acorde prim ajutor la copil si a murit innecat, a bagat-o sa-i faca dus rece, motiv ptr care mi-am listat metoda Heimlich pentru bebelu#351;i si am pus-o pe frigider
http://www.tarabaverde.ro/2011/06/17/manevra-heimlich-la-bebelusi/

Fug sa-mi pregatesc mic dejun/pranz


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

buna la fete !
CLAUDIA si mie imi prinde bine graficul pe care mi l-ai trimis ,daca l-as fi avut mai demult ce bine ar fi fost ! dupa cum ti-am mai spus eu i-am dat copilului sfecla rosie si telina ,care cica sunt cu potential alergen si nu a patit nik .
M-a mirat ca au pus caise si piersica ca se pot da de la 6 luni ,eu stiu un copil care a facut alergie de la o nectarina si dr i-a zis mamei sa nu-i mai dea vreun an fructe cu puf .
Si despre para se spune acolo in grafic ca se da de la 12 luni ...eu i-am dat de la 7 luni ,nu avem probleme cu scaunul sau daca sunt la mine are tendinta sa se constipe ,deci para imi prinde bine cateodata .
Auziti ,da' ce inseamna mai exact fasole verde ? ,este fasole fara boabe inauntru? sau toate pastaile au boabe si eu ar trebui sa le scot ?
Si cica se poate da masline de la 6 luni ,asta nu am incercat
Am incercat ridiche alba ,i-am dat sa se joace ,ce comic era ,se stramba parca ar fi mancat ceva acru dar de fapt ridichea era iute dar nici nu-i dadea drumu' din manuta ,tot o ducea la gurita
Am mai incercat intr-o zi sa-i dau suc de morcov proaspat facut la storcator ,a "papat" cateva lingurite dar nu a fost prea incantat ,avea putin gust a pamant ,am baut si eu
I-am mai dat o bucatica mica ,mica de portocala ,dar nu i-a placut
Am fost azi in piata si am vazut pepene galben si ma batea un gand sa iau ,voi ce spuneti?
Chiar LENA cum a reactionat MAIA la cirese? cum i le-ai dat ?pasate ?cu tot cu coaja sau pielita cum se mai numeste?Si eu vreau sa-i dau lui ANDREI dar cand vor fi in copac la mama mea la tara .
CLAUDIA dar bebeii de 9 luni mai pot avea colici?,nu i-ai dat niste picaturi de ceva ?pt colici ?
De vreo 2 zile incoace tot imi incolteste un gand prin minte ,daca nu mai am lapte deajuns ? sau daca nu mai e destul de satios pt ANDREI? Ca mananca lapte cam asa :pe la 18 ,pe la 20 -20.30 ,pe la 22 ,apoi pe la 1 sau 2 sau 3 depinde ,apoi pe la 6 dimineata ,apoi la 10 si la 14 avem papa solida si rezista 4 ore fara papica ,cand ii dau laptic nu mai rezista 4 ore ,oare ce inseamna ?
KATY ritmul ti-l va da si bebe ca daca nu-i place vreo leguma /fruct va trebui sa incerci cu alte fructe/legume ;in general se incepe cu morcov firt sau la aburi ,apoi se introduce radacina de partunjel ,apoi pastarnac ,in general astea sunt bine tolerate ,mai ramane sa-i placa si lui bebe iar la fructe se incepe cu mar ,incearca in starea lui naturala ,dat prin razatoarea de sticla ,daca nu-i place incearca sa-l coci la cuptor ,apoi te mai orientezi si tu dupa graficul CLAUDIEI .
Am vazut si eu stirea cu bebele innecat cu ceai ,Doamne eu nu stiu cum as fi reactionat ,cred ca o strangeam de gat pe bona
GATA CU MANCAREA AM ALTA PROBLEMA :
spuneam ca ieri am fost cu ANDREI la MF ca tuseste ,a mai tusit de 2 ori asnoapte si de vreo 4 ori dimineata cand s-a trezit ,si s-a teezit cu puchini la ochi galbeni ,la fel de fornait la nas ca si ieri ,i-am sters ochisorii cu o compresa sterila cu ser fiziologic ,i-am pus apa de mare in nas ,am incercat sa scot mici ci aparatul Vibrocil ,au iesit ceva ,dar tot mai are ,se aud numai dar nu se vad si i-am dat si o doza de Nurofen ,nu stiu daca am procedat bine ,dar asa am gandit pe moment ,ca daca ,eu ,cand sunt racita i-au nurofen sa-i dau si lui bebe ,voi ce ziceti ? de fapt in ultima vreme daca vreo raceala a dat vreun semn la mine ,eu am luat OSCILOCOCINUM dar nu stiu daca se poate da la bebei asa mici si cam cat
LENA eu am bagat carnita pe la 7 luni si o saptamana sau doua ,nu mai stiu exact
Vai ce mult am scris ,poate ma "citeste " si pe mine cineva ,cu raceala lui bebe ,ce-i drept l-am purtat cam dezbracatel pe afara ,si cu capu gol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia, Maia nu papa nici fructe nici legume :)))
tine gura inchisa :D
Reusesc sa ii dau doar un lichid mai ingrosat din supa.

Cirese i-am dat din impuls, la fel ca para cand a linso.
Nu i s-a intamplat nimic. Azi a fost a treia zi. Nici nu stiam de cand se dau...
dar nu ii mai dau. le astept pe cele romanesti si o sa ii dau inainte de 10 luni, daca e problema doar efectul laxativ.
Sucul de sfecla e ok de la 7 luni, k i-as da pt fier :D. Suc de sfecla proaspat dai tu, nu?

Multu, merg maine la carefour ;)

Eu metoda metoda Heimlich o stiam :), de cand cochetam cu blw am citito :D

La mine nu a mers linkul de la tine :(((

Iulia, eu nu as da nurofen...
Legat de cireasa. Prima zi mi-am luat mie si i-am dat si ei o cireasa, a mirosito, bagat in gura, si a inceput sa suga suculetul, apoi a zdrobito in manuta si tot mai sugea.... peste tot era suc de cirese :D
A doua zi am dat prin razatoare 2 cirese si i-am dat si azi a treia zis i-am dat 3 cirese si o bucata de mar in razatoare :D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Iulia nu-s ce sa zic cu raceala, nurofen e recomandat,culmea e ca si al meu s-a trezit dupa somnul de pranz cu muci la o nara si aku stau si ma gandesc daca sa ma duc diseara la innot sau nu
Sterimar cu virgula Cupru e bun,aerosoli si cam atat, cat despre osciloccocilium, frectie cu spirt la picior de lemn .
Eu de 2 zile ii dau pastai lui David, congelate de la Edenia, 2-3 max 5 ,dar nu au boabe inauntru , is baby.
Le-am combinat cu dovlecel si b vaci ieri, azi doar carto si 2 rondele de dovlecel si putin unt.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nico_A

tot nu pot sa vad...mie la "more" imi apare decat "mark all as read" altceva nimic


-----
Mami fericita cu Ioan Gabriel /// 8 februarie 2012



Deci mai sus ai o bara neagra unde scrie Images,Maps, .....apoi more

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

fetelor, suc de sfecla rosie de unde ?din acele borcane cu tot cu sfecla din comert?adik sa scurg sucul ramas sau?.am auzit ca poate scadea pofta de mancare...poate e informatie gresita..


Mergi la inceput