Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

miriluta, incearca sa te relaxezi. si io tot pe romaneste ii boscorodesc pe colegi.

sambata am fost la Roller si am intrebat de preturi si cum se procedeaza. se masoara bucataria si se vine la ei, iar ei iti fac la calculator un plan, conform dorintelor tale. se poate alege aparatele de la ei sau se pot cumpara separat. montajul costa undeva intre 250-450 euro, depinde de numarul de corpuri si Arbeitplatte. plus ca livreaza gratuit.
azi sotul a fost la Höffner si cam acelasi lucru si acolo. iti fac mobila dupa dorinta. acuma sa ne hotaram ce sa alegem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

Hallo
mai vin cu o rugaminte.
Puteti sa-mi recomandati un Bauernhof la care sa mergem impreuna cu copii ceva nu fffff departe de Frankfurt sau un loc unde merita sa mergi sa petreci cateva zile.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

puiul, ff frumos e in kassel...

incerc sa aflu si vreun bauernhof prin apropoere de frankfurt... unul i_l stie fata mea Dottenfelderhof, dar numai pt citeva ore.

Ati fost in Frankfurt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

A venit iarasi frigul in Hamburg insa eu ma pregatesc cu drag si spor de concediu cu soare muuuulllt. Am reluat (pentru a nspea oara) dieta ca sa arat cat de cat uman cand ma voi dezbraca pe plaja. In caz ca nu reusesc sa slabesc atat cat vreau, o sa imi cumpar o burka si fac baie imbracata.
Seriful zice ca sunt sexoasa asa cum sunt...pe de alta parte stie si el ca e sinucidere curata sa ii spui nevestei ca e grasa.
Am observat simtul acut de suprevietuire al barbatilor insurati. Acum vreo luna mi-am tuns pletele de Ileana Cosanzeana. Colegii cu care intrasem in meeting au observat cu bravura:

- Te-ai tuns!

EU (plina de asteptare): si?
Colegii casatoriti: si iti sta foarte bine

5 minute mai tarziu intra si seful (necasatorit)

Seful: hey, Du hast eine neue Frisur!
EU :..uunnddd...weiter?
Seful (nedumerit): hmmm? häää?
EU: Cristina, Du hast eine neue Frisur...und was sagt man weiter????
Seful: hää?? habe ich 'was falsches gesagt?
Unul dintre colegii casatoriti (ceilalti isi dadeau coate): Du muss sagen dass es ihr gut steht! Mann! Du bist so was von geliefert!
Seful: AAAA, na klar es steht Dir gut! Du bist die hübscheste Frau hier im Raum...
Chestia e ca l-am crezut pentru ca eram nu numai cea mai frumoasa femeie din birou ci eram si singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea-ana spune:

Buna Ziua,

Am si eu o rugaminte/intrebare ptr cele care lucreaza ca asistente medicale in Germania. Eu sant in Canada de 15 ani am terminat scoala sanitara postliceala in Romania iar aici am facut facltatea si masterukl in Nursing. Cochetez cu ideea de a ma muta inapoi in Europa si cum mai stiu inca germana ma gandesc sa ma mut in Germania.
Daca este cineva care si-a echivalat studiile de asisitent medical in Germania si lucreaza in domeniu' va rog frumos contactati-ma pe email andreeapopa73@yahoo.ca sau aici; as vrea niste amanunte sa stiu de unde sa incep.

Multumesc,
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea-ana

Buna Ziua,

Am si eu o rugaminte/intrebare ptr cele care lucreaza ca asistente medicale in Germania. Eu sant in Canada de 15 ani am terminat scoala sanitara postliceala in Romania iar aici am facut facltatea si masterukl in Nursing. Cochetez cu ideea de a ma muta inapoi in Europa si cum mai stiu inca germana ma gandesc sa ma mut in Germania.
Daca este cineva care si-a echivalat studiile de asisitent medical in Germania si lucreaza in domeniu' va rog frumos contactati-ma pe email andreeapopa73@yahoo.ca sau aici; as vrea niste amanunte sa stiu de unde sa incep.

Multumesc,
Andreea

Andreea; Anaïs si Darius



Andreea, stiu eu o fatuca nemtoaica, care e asistent medical aici, nu sora medicala si care vrea sa se mute in Canada sa fie nurse acolo. Daca vrei pot sa incerc sa te pun in legatura cu ea sa va ajutat una pe cealalta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Kariguld, si eu tot la subiectul bucatarie sunt, ca in aprilie urmator cind vin bonusurile vrem o bucatarie noua si trebuie sa incepem sa facem planuri si cautari. Amu ... Mie bucataria mea nu prea imi place ca amplasament, sunt multe puse idiot, chiuveta in fata ferestrei care nu numai ca se umple de stropi, dar nici nu se poate deschide de robinet, in fine. E bucatarie deschisa spre living cu o usa si un spatiu de trecere si ma chinui cu programele online, nicicum nu imi iese. Crezi ca astia de iti fac designul nu vin si acasa sa iti dea niste idei? Cred ca mie asta mi-ar trebui, ca sunt tuta, nu stiu ce si cum mi-ar placea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mirilutza, saracul sef! Da lasa ca eu cunosc bucata sot care nu a vazut ca m-am tuns si nici ca m-am vopsit, nici dupa celebra intrebare "nu vezi nimic nou la mine?" . Geaba pe urma a spus cit de bine imi sta, am fost bosumflata o zi intrega si l-am tachinat vreo doua saptamini. Uite asa, ca sa se uite mai bine la nevasta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Sotul meu e forate atent si observa tot...adica nu pot sa ii ascund nimic, nici o rochie, nici o pereche de pantofi...nimic, nimic. Degeaba incerc eu cu " ah, dragule! fusta asta o am de cand lumea" sau " o! vechiturile astea de pantofi? nu stii ca i-am cumparat cum 5 ani?" De cele mai multe ridica din spranceana " hm...hai treaca de la mine, inca un lup mancat de oaie".


Maine vine mandra mea acasa!!! Imi vine sa topai de bucurie! E adevarat ca a fost tare liniste pt ca mazarel ce lmic nu a mai avut cu cine sa se certe..insa e casa goala fara ea.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La multzi ani tuturor copiilor!

Miri, unde a fost "mindra" plecata? E excursie de Abschied sau asa, un Klassenfahrt?! Cunosc sentimentul...eu si acum, cind Bianca nu e acasa, nu dorm noaptea ca lumea, desi o stiu in siguranta. Cel mai naspa e cind e in RO (si ea sta pe vara 3-4 sapt la mama)

La noi IAR e innorat si rece

Mergi la inceput