Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Andreia Miru a fost 4 zile in Harz in excursie cu clasa, la Schullandheim Braunlage. Au facut drumetii, alpinism, tot felul de concursuri de catarat, sarit, au jucat fotbal pe echipe...Miru zice ca a fost frumos tare.
Acum mai am un hop saptamana viitoare cand pleaca Mazarel cel viteaz in excursie cu gradinita la un Bauernhof la Marea Nordului. Am inima cat un purice sa nu pateasca ceva sau sa nu se piarda, ametit cum e....mai ales ca e inca asa mic.

Azi cand asteptam sa apara Miru, am palavragit putin cu alte mamici si am ajuns sa vorbim de curiozitatile copiilor nostri. Eu le-am spus ca Miri era foarte curioasa despre sex si chiar ma intrebat daca eu si tac'su "mai facem sex". La care o mamica imi spune ca asta nu e nimic, fie'sa a intrebat daca are voie sa de uite la mama si papa cand fac sex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

LA noi ploua si e frig rau. Unde e soarele???

Azi a avut mandra mea examen de centura la Ju-Jutsu. Acum are centura alba cu dunga verde...l-a cam altoit pe partenerul cu care a facut demonstratie.

Azi am facut dulceata de capsuni cu muuuulta vanilie.
Mi-au iesit 3 borcane insa daca socotesc cat am dat pe capsuni si pe zahar ca a trebuit sa iau zahar special pt diabetici, m-a costat o caruta de bani un borcan.
Miru deja isi face planuri cu ce fel de fructe mai putem face dulceata. Bucataria arata ca dupa razboi pt ca Miru si Mazarel cel mic au taiat curatat si taiat capsunile (au tot mancat din ele intre timp, noroc ca luasem mai multe si am mai completat).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

cristoiu, noi am fost la magazin si acolo o doamna ne-a facut schita direct pe calculator. apoi o poti vedea in 3D. am fost intai si am intrebat, ne-au spus sa masuram acasa exact cat este bucataria si sa facem o schita pe hartie cam cum ne-am dori sa fie. (e posibil sa vina cineva de la magazin acasa sa masoare, dar costa 50 euro deplasarea respectivului.) am revenit cu masuratorile si doamna ne-a facut comanda. dar a durat mai bine de doua ore, ptr ca te intreaba multe amanunte. cum sa fie rafturile, ce sistem de inchidere sa aiba, daca e cu lif costa mai mult. ce masina de spalat vrei, ce frigider, cate corpuri, unde vrei sa fie cuptorul. avantajul este ca poti avea totul asa cum doresti. dezavantajul este ca {} kosta destul de mult. preturile care sunt prin reclame sau in magazin sunt doar asa de kiki-miki, ca in realitate costurile sunt altele.
dar in fine, noi ne-am uitat la avantaje. deja am comandat-o, e gata in cam doua luni. livrarea si montarea costa extra, montarea costa intre 400-500 euro.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Seara buna,fetele!

Miriluta ,si aici e o vreme destul de aiurea,pe la prinz totusi a fost caldut,vreo 24°C dar ii mai trage cu ploicele puternice dar scurte .
Eu nu mai prestez demult dulceturi pt ca nu le mincam.Imi place sa fac dar apoi ma uit la borcane,doar eu ce mai maninc si citeodata cei mici asa ca prefer sa cumpar cind si cind cite un borcan.
Noi mai avem inca o sapt de vacanta si apoi iarasi 6 de scoala...noroc ca sunt multe activitati,excursii,proiecte si e mai putina invatatura .Saptamina ce vine trebuie sa terminam si pernuta personalizata pt ex de balet,fiica-mea e pe gata cu goblenul cu balerina...a cusut ceva,nu gluma dar i-a facut spaß .Poate va pun o poza cind e gata-gata ca doar am cerut idei la voi si apoi am comandat aplicatiile.

Kariguld,daaaa,asa e cu bucatariile,costa mult mai mult cind te apuci sa o faci dupa planul casei tale .Noi acum suntem la a doua cumparata de noi.Deci am luat-o de la Segmüller si suntem multumiti.Si la noi e spalatorul sub fereastra dar sunt bine masuroatorile facute,se deschide perfect geamul si nu stropesc de nici un fel.Mi-a placut mult ca au fost profesionisti:cind am comandat-o,casa era in constructie si au venit de mai multe ori pe parcurs fara sa platim ceva sa masoare pe-acolo sa iasa bine.Bine,au montat-o in vreo 3 etape,a durat o gramada desi e mica insa pina au bibilit totul ...

Seara faina...eu trag de odrasle sa mearga la nani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Pfff, n-am mai scris aici de un car de ani, dar nu v-am uitat

In primul rand, Aschiutza, iti doresc o sarcina usoara, frumoasa si sa fie intr-un ceas bun! Sanatate si bucurii intregii familii!

Tare mult imi doresc si eu un bebe, insa mai am de asteptat Eu cu rabdarea nu stau bine, dar n-am incotro, deocamdata stiu ca nu-i timpul :(

Miriluta, tare haioasa ai fost cu faza de la serv! Nici la mine colegele nu observa nik nik M-am tuns, n-au zis nik, mi-am facut manichiura de Paste colorata fiecare unghie, iar n-au zis nik, am accesorii si haine frumoase si colorate, dar nu zic nik nici sa le pici cu ceara! Mie cand imi place ceva zic si le-am zis de cate ori mi-a atras ceva atentia si erau surprinse! Probabil nu-s obisnuite...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Buna dimineata! Dupa cateva nopti ciudate, azi noapte am dormit in sfarsit foarte bine. Cu toate acestea sunt asa de adormita, incat aproape mi-am uitat covrigii in cuptor. Din fericire miros, iar in drum spre baie, mi-au semnalizat ca sunt gata si ei .

Ruxandra, cred ca amandoua variantele a fi valabile: colegele fie nu vor sa observe noutatile, sau intr-adevar nu sunt obisnuite. Am intalnit amandoua situatiile. Unele persoane sunt atat de invidioase, incat prefera sa taca in loc sa laude. Dar e oricum mai bine decat arunce o rautate .

Nu stiu daca depinde de apartenenta la o altfel de tara/regiune, daca e vorba de educatia primita de anumite generatii sau in general, stiu doar ca si eu i-am surprins pe multi aici cu atitudinea avuta. De exemplu sa faci o prajitura din care sa le oferi si colegilor, e in Romania oarecum normal. Aici au fost placut surprinsi. Sa oferi o informatie de care ar putea beneficia si altii, e la noi normal. Aici insa nu, de aceea cu atat mai mare "surpriza".

Cred ca dupa ce mancam, merg din nou ins haia Bett. Desi se anunta pentru azi o zi frumoasa, afara arata de parca s-ar lasa intunericul ... sau ploaia. Va doresc o duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Kariguld, da stiu ca kosta al dracului, de asta am si asteptat atit si acum imi las cam un an de calculat si planificat, ca la asemenea preturi nu iti convine sa iti dai palme dupa sa spui "ce bou am fost sa pun chiuveta in colt si aragazul in mijloc".

E car, trebuie sa ma urnesc la magazin sa vad. Si pe urma, la sfatl unei prietene, sa caut o contraoferta la aceeasi bucatarie in Polonia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Apropo despre informatia primita pe gratis Ieri vecina mi-a spus ca daca pun zatul de la cafea peste plante (ea il pune in gradina peste gardul viu) cresc mai repede si mai stufoase. Cred ca a vrut sa imi atraga atentia ca nu i-am spus :vai ce frumos s-a facut gardul tau Eu inca ii spuneam: da, e inca mic....inainte de a-mi spune ea ca il vede crescut mare intr-un timp scurt


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

'neatza!

Enza,eu citisem ca pt azi se anunta vreme urita la Mü si inceputul de sapt aduce o racire considerabila ,depinde mult pe ce site citesti....Sincer,inca nu am avut nu stiu ce vara,recunosc ca nu am imbracat inca niciodata sandale...

Amonar,cind eram studenta si locuiam in Complexul Studentesc,administratora caminului turna in fiecare dimineata,zatul cafelelor in toate cutiile de muscate si erau mereu f frumoase,mari,inflorite,etc...acum nu am cercetat cum e cu zatul,am mai auzit povestea dar pe la mine in batatura nu am probat inca ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Si aici avem vreme urita:-((

Alina, ce bin ede voi ca avetzi atitea vacante...Aici nu exista Pfingstenferien, nu exista vacanta intersemestriala...iar ca sarbatori avem citeva Totusi, sapt. asta copii au avut-o mai lejera..luni a fost sarbatoare, iar marti si miercuri le-a dat liber din cauza de mündliche ABITUR. Joi si vineri au fost la scoala, dar joi au mers in parc, iar vineri la o expozitie Tutancamon (pe care o recomanda Bianca tuturor). In sapt. care urmeaza au scoala numai de luni pina miercuri..joi e iar sarbatoare si vneri au Brückentag...iar 14 iunie e ultima zi de Noteneintragung...Pe 16 iunie au Abschidul de clasa a 6-a...Aici i-i separa dupa a 6-a...Bianca va mai fi in clasa numai cu inca 3 colege din cei 30 de copii cit sunt acum in clasa. In 29 iunie se intro in vacanta Totusi...pina atunci, mai au destul teste in astea 7 zile pina la Noteneintragung dintre care un vergleich Arbeit la engleza. Abia asteptam vacanta, nu mai suport trezirea la 6 dimineata

Mergi la inceput