Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna ziua,

Aschiuta, sarcina usoara mamico cu bebe sanatos
De astazi incep sa pun zat de cafea pt florile din balcon Am facut rahatul praf ca in urma cu vreo 6 sapt am pus seminte de flori si din 3 vase mari abea au iesit 5 fire doar intr-unul. Pe pliculet scria ca intr-o sapt. vor iesi si mi se lungeste gatul in fiecare dimineata tot uitandu-ma sa vad vreun fir nou rasarit Mai bine cumparam floricele gata iesite si era acum plin la mine in balcon
Eu de la sefa mea am primit un singur compliment in privinta tinutei; mi-a admirat rchia cu care venisem la sv in ziua respectiva. Cat priveste tratatia cu praji, la noi la sv ( lucrez intr-o cantina scolara )de cate ori este ziua cuiva, vine cate o colega cu un tort facut acasa si santem toate servite. Asta este cadoul facut pt sarbatorita, nu aduce ea tortul, il primeste

Alina a fost timp de sandale sau papuci, eu m-am incaltat la greu cand a fost cald. Este aiurea cu vremea asta capricioasa pt ca dimineata este frig iar in cursul zilei nu mai poti de cald. Daca intru la 12.00 la sv. pot sa ma incalt cu papucei dar dimineata cand il duc pe Angelo la gradi...este racoare, chiar frigut Abea astept sa plecam in concediu Vom fi pt o luna in Grecia; deja am inceput sa cumpar una, alta pt vacanta.Angelo mananca fruchtzwerge si soacra-mea a spus ca unul singur costa 2 euro la greci. Nu prea as crede....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

eu folosesc zatul de cafea pt peeling (amestecat cu ulei de masline). E super pt piele si e bun si la slabit, ca apoi trebuie sa frec baia 2 ore ca se scap de urmele de ulei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Mai, ce ziceti voi acolo cu complimente de la colege? Eu nu am primit niciodata complimente de la colege. Am lucrat vreo 2 ani la Union Investment si acolo erau numai dame. Toate niste muraturi si se uitam la mine ca la urs ca purtam fuste (si nu port eu fuste scurte ca nu mai am nici varsta si nici corpul pt mini).
La firma unde lucrez acum sunt 90% barbati si normal ca sunt mai sensibili la hainele colegelor. Am avut vreo 4 saptamani o practicanta la mine in birou. Arata ce-i drept super hot! La mine in birou e mai mereu un du-te - vino, insa in perioada cat a fost practicanta s-a intamplat foarte des sa intre colegi in birou si sa uite de ce venisera sau balbaiau ceva stupid.


Si eu vreau soare. Miru ia vacanta pe 22 iunie si pe 26 iunie plecam in vacanta la muuullt soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

eu folosesc zatul de cafea pt peeling (amestecat cu ulei de masline). E super pt piele si e bun si la slabit, ca apoi trebuie sa frec baia 2 ore ca se scap de urmele de ulei


Si eu la fel Bine, fara ulei de masline, ci de alte soiuri (avocado, samburi de struguri), direct pe piele sau amestecat cu gelul de dus (sapun handmade in Ro )

Dragelor, stiu ca s-a discutat despre comenzile din SUA, dar n-am fost pe faza. Merita sau e prea complicat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Maraki,flori faine din pliculetele cu seminte nu cred ca e o afacere buna,am probat si eu demult-demult si tot asa,abia iesisera citeva fire.Eu cumpar panselute,petunii si muscate. Panselutele le iau in martie si tin pina in inceput de iulie cind le scot si plantez muscate in ghiveciul respectiv (am ghivece mari).
Ies in procent mare,florile din bulbi...am pus bulbi de gladiole,crini.
Eu pun ingrasamint pt flori din magazin,din acela lichid care se dilueaza.

Nu stiu cum e acum la greci cu preturile dar in mod normal,nu cred ca ar trebui sa fie diferente asa mari de restul tarilor UE.
Oricum cred ca in concedii iesi mai simplu si mai ieftin cu micul dejun asigurat.Ma rog,mie imi place ca macar in concediu sa nu am batai de cap cu cumparaturile asa ca incercam sa avem cel putin micul dejun asigurat.

Da,eu plec dimineata si e racoare bine de sandale,numai vreo 2 dimineti au fost calduroase dar si atunci am preferat balerinii perforati.

Miriluta,inseamna ca voi in august sunteti la scoala? Noi abia luam vacanta in 31 iulie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui RuxandraV

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

eu folosesc zatul de cafea pt peeling (amestecat cu ulei de masline). E super pt piele si e bun si la slabit, ca apoi trebuie sa frec baia 2 ore ca se scap de urmele de ulei


Si eu la fel Bine, fara ulei de masline, ci de alte soiuri (avocado, samburi de struguri), direct pe piele sau amestecat cu gelul de dus (sapun handmade in Ro )

Dragelor, stiu ca s-a discutat despre comenzile din SUA, dar n-am fost pe faza. Merita sau e prea complicat?

http://kusse-und-liebe.blogspot.com/


Eu nu vreau sa slabesc dar ma tenteaza daca ziceti voi de peeling cu zat. Uleiul de avocado e super-super,l-am descoperit si eu destul de recent (comand de pe un site cu uliuri bio si fara alte adaosuri,deci pure).

Sincer,pt mine mi se pare complicat sa comand din SUA,pt ca in primul rind,eu cam comand 2-3 marimi si se si plateste vama...ar insemna sa fac o comanda mare-mare si probabil ca as trimite 3/4 inapoi .

Apropo de haine: ori am imbatrinit eu rau ori moda asta e asa aiurea ca greu imi place cite ceva...ieri am fost si am colindat ceva prin magazine dar nimic nu mi-a facut cu ochiul...of,of.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Apropo de haine: ori am imbatrinit eu rau ori moda asta e asa aiurea ca greu imi place cite ceva...ieri am fost si am colindat ceva prin magazine dar nimic nu mi-a facut cu ochiul...of,of.

Alina,mami de 2 copii minunati



Ai imbatranit

Acum serios vorbind, si eu gasesc greu ceva care sa imi placa asa ca am renuntat ca sa mai caut. Citisem mai demult ca marile magazine fac studii de piata cu un an inainte pentru a pregati comenzile (adica incep in iunie 2012 pentru ca in octombrie 2012 sa comande pentru iunie 2013). Am ajuns la concluzia ca ori creeatorii de moda sunt dusi cu pluta, ori astia care fac studiile de piata sunt de pe alta planeta, ori....sunt eu prea batrana. La naiba, mai exista totusi si alte femei ca mine care nu tin neaparat sa arate ca un pom de Craciun cand ies pe strada.
De vreo 5 ani imi cumpar numai chestii clasice, pe care stiu ca le voi putea purta si peste un an, fara sa par demodata.

La noi incepe scoala anul asta deja pe 2 august si practic primul semestru va fi foarte lung, cu doar doua saptamani de vacanta in octombrie. Oricum untimul semestru de clasa a 3-a e compromis pentru ca la scoala unde e Miru, au obicei ca toate clasele a 3-a sa insceneze o piesa de teatru. Anul asta pun in scena "Motanul incaltat" si Miru e fiul cel mic al morarului. Asta inseamna sute de repetitii, un efort logistic din partea profesorilor si parintilor demn de Academy Awards. Din aprilie, jumatate de orele de scoala le-au petrecut repetand. Miru are al doile rol ca marime, dupa Motanul incaltat, si ca urmare e mai mereu lata de oboseala asa ca nu mai fac nimic extra cu ea, cum faceam inainte. Sper sa recupereze timpul pierdut in primul semestru de clasa a 4-a. Recomandarea pentru gimnaziu am primit-o deja insa tot cred ca e pierdere de timp cu piesa asta...dar deh!...trebuie sa tac ca iar imi sar alte mamici in cap ca prea fac instructie cu copilu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Miri, sa stii ca si la Bianca in clasa a 3-a au avut un astfel de proiect au pus in scena o piesa cu pirati:-)) Le trebuiau si gemeni pt asta:-)) Au avut 2 baieti si 2 fete, pt ca....au jucat de mai multe ori piesa si au avut practic 2 rinduri de "actori". Ne-au dat si DVD, parca 15 euro l-am platit:-)))
Unde plecati la soare?

Cit priveste hainele....m-atzi mai linistit ca nu-s singura care nu-si gaseste nimic Am fost we trecut la Madrid, haine superbe pt....Bianca Pt mine n-am gasit nimic....vroiam sa ies zilele astea aici, dar m-am uitat acum pe site-ul de la esprit si am pus in cos citeva piese. Asa, scutesc timpul pierdut prin oras si am si mai mult timp sa ma decid. Mie mi-au placut citeva chestii de pe site-ul lor, poate bagati un ochi si voi.

La noi anul scolar va incepe in 13 august.

A plouat mai devreme torential


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
iar 14 iunie e ultima zi de Noteneintragung...Pe 16 iunie au Abschidul de clasa a 6-a...

Wow, la noi in Niedersachsen vacanta de vara incepe asa tarziu ca niciodata (cel putin de cand sunt eu in invatamant, adica din 2004), 21 iulie e ultima zi de scoala, ca si Bremen, Sachsen, Sachsen-Anhalt si Thüringen. Doar Baden-Württemberg incepe mai tarziu. Ma rog, si bavarezii, dar aia mereu (adica din ce-mi amintesc eu) incep scoala toamna.

Calendarul pe calculatorul meu incepe in 1980, asa ca pentru mai devreme n-am putut verifica, dar de curiozitate am verificat din 1980 incoace, deci in ultimii 32 de ani, da? In afara de 1983, 1988 si 1993, IN TOTI CEILALTI ANI a tinut vacanta de vara dintr-o joi pana intr-o miercuri (6 saptamani). Tocmai anul asta, cand merge fiica-mea la scoala, e iar altfel, si anume ultima zi de scoala inaintea vacantei de vara e vineri, prima zi din noul an scolar e luni. Toata lumea stie ca scoala incepe joi si Einschulung e in sambata care urmeaza primei zile de scoala. Din cauza situatiei speciale de anul asta (care, dupa cum ziceam, in ultimii 32 de ani a mai existat de fix 3 ori), ministerul a hotarat ca prima zi de scoala pentru bobocei sa fie intre sambata dinainte de a incepe ceilalti scoala si miercurea din prima saptamana de scoala. Cred ca a facut prea multa lume urat, pentru ca apoi au batut in retragere si au zis ca daca fac scolile cerere, atunci boboceii pot incepe si in sambata din prima saptamana a celorlalti, si majoritatea scolilor au facut aceasta cerere.

Nu stiu cum e prin alte parti, dar la noi inscrierile la scoala au fost deja anul trecut, pentru ca atunci s-a facut si testul de limba si s-a hotarat cine are nevoie de Sprachförderung si cine nu, si atunci inca se stia doar ca miercuri e ultima zi posibila de Einschulung. I-am spus directoarei scolii de la noi din sat ca asa ceva n-a vazut Parisul, la care ea mi-a spus ca in alte landuri e la ordinea zilei ca boboceii incep candva in cursul saptamanii. Am zis ok, daca in alte landuri nu cunosc decat posibilitatea asta, s-a invatat lumea in timp (prietena mea sta in Hessen si fiu-sau a inceput anul trecut intr-o marti, ceilalti incepusera luni, nu stiu daca mereu e la fel acolo), dar in Niedersachsen de o vesnicie nu a fost asa.

Ma rog, acum s-a amanat pe sambata, si la scoala unde va merge Mona (la Braunschweig) e tot asa, acum am alta problema, deh, cum o iei nu-i bine. Ca daca era miercuri, aveam problema ca eu aveam deja ore si nu puteam spune la scoala "descurcati-va, ca eu ma duc la Einschulungsfeier a fiica-mii", dar acum, fiind sambata DUPA ce au inceput ceilalti, inseamna ca o saptamana nu stiu ce sa fac cu ea, ca nu o pot lua o saptamana intreaga cu mine la scoala. Si gradinita se termina in vara asta asta odata cu scoala, adica pe 21 iulie, deci o am acasa in ultima saptamana din iulie, plus toata luna august plus prima saptamana din septembrie. In rest gradinita are doar 3 saptamani vacanta, dar Mona mergand la scoala din toamna, nu mai are ce cauta la gradinita de la 1 august incolo. Am zis ca habar nu am cum se descurca cei care nu lucreaza in invatamant si au maxim 6 saptamani de concediu pe tot anul. Hai ca daca sunt copiii mai mari ii mai poti lasa singuri, dar asa, in primii 2-3 ani de scoala, nu stiu ...

Apropo vreme, eu ieri am dat din nou drumul la centrala, e urat si ploua. Azi pe la 10 erau 12 grade afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
Ies in procent mare,florile din bulbi...am pus bulbi de gladiole,crini.

Eu ma tot chinui cu frezii si tot n-am noroc, am deja cateva incercari ratate la activ.

Am uitat. aschiuta, felicitari pentru sarcina!

Mergi la inceput