Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

De cind e Bianca la scoala, adica de 6 ani, in Hessen scoala incepe lunea, se termina vinerea, iar boboceii incep martea(la fel ca si in marea majoritate a gymnasiilor cei de clasa a 5-a). Anul asta afost o "exceptie" inaintea vacantei de iarna, care aici e de obicei de 3 sapt..au avut doar 2 sapt jumate si scoala s-a terminat miercurea

Mie personal mi se pare tare aiurea sa inceapa scoala simbata Imi aminteste de noi, care am invatat 12 ani de lunea pina simbata

CT dar nu ai loc pt ea la Hort? Pe noi asta ne-a "salvat" pina la sf. clasei a 5-a.
Am editat ca vroiam sa te intreb: chiar crezi ca nu te-ar intelege directoarea scolii la care lucrezi daca i-ai spune ca fat aitzi incepe scoala? Nu prea cred ca nu...Diriginta Biancai in a 2-a zi de scoala (marti) nua venit pt ca copilul ei mergea la scoala. Nu a fost nici o pb. au primit Vertrettung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Mie personal mi se pare tare aiurea sa inceapa scoala simbata Imi aminteste de noi, care am invatat 12 ani de lunea pina simbata


Si eu am avut 6 zile pe saptamana scoala, dar la ei e doar prima zi. Ideea e ca cel putin aici se obisnuieste ca vin unchi, matusi, bunici, nasi la Einschulung, si nu isi pot lua toti liber in "mijlocul" saptamanii.

Loc la Hort n-am, nu mai stiu daca nu povestisem candva cum am ajuns s-o dau la scoala din Braunschweig. Oricum am preferat-o pe aia, dar sotului nu-i prea convenea (e privata si costa bani), si ceea ce l-a convins pana la urma a fost nesiguranta locului de Hort, ca erau 10 candidati pe 2 locuri, si desi inscrierile se terminasera pe 28 februarie, la jumatatea lui martie inca n-au fost in stare sa imi spuna daca vom avea loc sau nu. Si cum taxa de inscriere la cealalta scoala trebuia transferata pana in 19 martie, am zis "dann eben nicht".

Citat:
citat din mesajul lui helbi


Am editat ca vroiam sa te intreb: chiar crezi ca nu te-ar intelege directoarea scolii la care lucrezi daca i-ai spune ca fat aitzi incepe scoala?

La noi e director. Problema cu Vertretung-urile astea e ca mie niciodata nu-mi tine nimeni locul efectiv, adica ori sunt trimisi elevii acasa, ori vreun coleg sau o colega vine, dar isi face materia lui/ei, nu a mea, deci am de recuperat oricum, plus ca incasez ore in minus. Si deja anul asta am probleme cu orele in minus, ma voi apropia de magica cifra 40 (atatea avem voie sa "luam" de la un an la altul), deoarece colegul care face orarul nu a fost atent, eu marisem numarul de ore la 18, dar el mi-a dat doar 14 (pe saptamana), si doar din cauza ca aveam deja o gramada de Überstunden (aproape 90) nu depasesc cele 40 ore minus permise. Dar pentru ca din anul scolar viitor lucrez iar Vollzeit, aia inseamna 26,5 ore/saptamana, nu mai am cand sa recuperez si minusul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Maraki, poti sa o crezi pe soacra. Mi-a povesitit vecina mea grecoaica, care in fiecare vara merge in Grecia, ca alimentele astea procesate si ambalate sunt tare scumpe in Grecia. Si tot iaurtul mi-l dadea ca exemplu. Acu nu stiu daca e numai pe insule asa, numai in partea turistica sau in toata Grecia.

Si eu am pus si seminte si bulbi, nu mi-au iesitdecit citeva anemone si atit. Nici o Dalie, nici alte flori la bulbi, cit din seminte nici atit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Si eu am o problema cu restul de vacanta. Noi ne intoarceam din vacanta pe 17 iulie si scoala incepe pe 2 august. Hortul la scoala incepe doar pe 2 august si la gradinita nu mai au voie sa primeasca copii la Hort pentru ca de pe 22 iunie se desfiinteaza (reforma lui peste prajit!). Pana acum Miru era la Hort in gradinita unde e si Henrik (50m de scoala) si practic ii luam seara pe amandoi. Gradinita era deschisa si in vacante asa ca nu aveam probleme cu Betreuung. Eu am 6 saptamani de concediu pe an, si seriful la fel. Ma gandeam sa o las singura acasa in cele doua saptamani intre concediu si inceputul scolii insa stau cam cu inima stransa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Andreia asta e cel mai lung concediu de vara pe care l-am facut vreodata. O sa fim in Franta, o saptamana in Pays Basque/Biarritz, cateva zile in Paris (insa nu la Disneyland ca mi-au iesit ochii ca la melc cand am vazut ce preturi au) si inca o saptamana in Pirinei. O sa stau cat pot de mult la soare, pana o sa arat ca un rac fiert. Anul trecut am fost 2 saptamani in Praga si pentru ca plecasem din Hamburg cu ploaie, eram disperata dupa soare. Atat de disperata ca nu am simtit ca mi-am tras o arsura pe spate de toata frumusetea. Abia seara cand am ajuns la apartament am vazut cum aratam. Am dormit vreo 2 nopti numai pe burta...cat despre haine- as fi iesit afara fara tricou, daca as fi putut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Miriluta, in orasul ala mare al vostru nu exista ceva Ferienangebote? Uite aici de ex.:
http://www.jiz.de/pdf/ferienangebote_2012.pdf
Sau asta: http://www.hamburg.de/ferienpass/2348232/hamburg-ferienpass.html

La noi sunt tot felul, dar din pacate toate de la 7 ani in sus, si Mona abia implineste 6 in iulie. Am intrebat saptamana trecuta la Sportverein unde e ea membra, ca e un fel de "tabara" (dar e doar o saptamana inainte de masa, deci duci si aduci copilul zilnic), si scria ceva de "Ballspielen, Schwimmen und vieles mehr". Am spus ca ea are deja de anul trecut Freischwimmer, deci cu inotul n-ar fi probleme, dar au spus ca e prea mica, daca mai avea 1-2 luni pana sa faca 7 ani mai stateam de vorba, dar asa e cel putin un an diferenta intre ea si ceilalti, si aia e prea mult. Ce sa zic, ca oferta e pentru copii intre 7 si 12 ani, acum ce conteaza diferenta de la 6 la 7 sau de la 7 la 8 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Fetele,seara buna!

Miriluta,noi crez ca trebuia sa ne facem creatoare de moda .
Sa fiu sincera,ce moda e acum: leggins pe sub pantaloni cit mai scurti de blugi,bluze cit mai lalii si mai fara forma,bluze super-mega decoltate daaar le poti purta cu 2-3 maieuri pe dedesubt,maieuri cit mai colorate si cit mai suprapuse...mai spun?.Si peste toata salata asta de lungimi,colturi,lalii,vine o gecuta de jeans sau piele musai scurta pina sub sani .

Helbi,eu am fost joi la Esprit si nu mi-am luat decit o bluza de care mai am inca 5 dar ma rog,nu culoarea asta .Vazusem niste pantaloni de vara faini,bej dar ce mari imi erau...numarul lor cel mai mic,26 pica de pe mine .In rest,cum ziceam,nici o camasa mai sexoasa si cambrata ,nimic mai de Doamne-ajuta.

Aici scoala se termina intr-o marti si incepe intr-o joi .

Miriluta,daca ai incredere in ea,o poti lasa si singura. Eu am mai lasat-o pe fiica-mea la cererea ei si a fost totul ok,o sun din cind in cind si da raportul...e cuminte,picteaza,citeste,deseneaza,face basteln,cite si mai cite . Nu poti sa o iei cite o zi si cu tine si sa o lasi intr-o camera de protocol si sa-i dai cite ceva de facut ?
In vacanta de primavara,fiica-mea a mers zi de zi cu sotul meu la sv lui si stat cu el dar nu l-a deranjat,si-a vazut linistita de ale ei (drept ii ca el e singur in birou si biroul lui e foarte mare cu inca o masa,fotolii deci a avut unde sta comod).In plus,in pauza a dus.o pe terasa cantinei de unde a facut niste fotografii superbe sau a plimbat-o cu "pater noster aufzug".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, eu in oras nu am ajuns decat de 2 ori anul asta la Esprit si de fiecare data i-am luat Biancai cite un tricou dragut. Pt mine am luat numai o pereche de pantaloni ...dar ce-i drept eu nu-s asa slabutza ca tine Azi am comandat 11 produse de pe site, din fiecare cite 2 masuri ca sa am de unde alege. Am luat rochite clasice, pt ca, asa cum zicea si Miriluta, eu port clasic. Acum sa vad si cum or fi in realitate. Mie imi plac culorile vii, dar sa nu fie hainele lalii.

Te-ai uitat pe site? Eu am primit si 20% reducere ieri...un cupon pt mine si unul pt o prietena (l-am si dat)...asa ca tot ce am comandat azi e si redus.

Alina, haine mai micute si uneori chiar frumoase am vazut la Pimkie si Orsai. La ei te-ai uitat? Apoi Zara si Mötivi are iar croiala f ingusta.

Aici pe vara se organizeaza ferienkarusell, insa, inscrierile s-au facut din februarie-martie...La Bianca la scoala se organizeaza si tabara de 3 sau 4 sapt. in Canada...program super...intensiv engleza (25 ore pe sapt) dar...costa intre 3800 si 4800 euro...Pe de alta parte, se organizeaza relativ aproape de noi tabara de engleza intensiv, cam la 450 euro o sapt...Daca crezi ca e interesant, poate cauti si pe la voi prin zona...desi Miruna e inca destul de micuta (eu nu am trimis-o inca singura pe Bianca in tabara...desi ma batea gindul pt una in RO in iulie...o tabara medievala cu engleza intensiv...all inclusiv cca 300 euro o sapt).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Alina, si eu iti recomand Orsay si Zara. Au uneori lucruri care merg la femeile sarite de virsta "imbracat orice si oricat de colorat" dar inca tineresti. Eu, sa nu rideti, imi cumpar si de la P&C, mai ales tinuta mai serioasa de serviciu (acolo am intilnit si vinzatorii cei mai profesionalisti, pe ultima treapta sunt tinerelele de la H&M, care nu sunt in stare sa te ajute nici la marimi si nici la ce ti-ar sta). In schimb de la Esprit nu am cumparat nimica, nu sunt croite pe tipul meu de corp si pace. Uneori C&A au lucruri chiar dragute, nu in fiecare an, dar trebuie sa stai sa cotrobai bine de tot. De magazine mai scumpe nu am chef, eu nu prea innebunindu-ma cu imbracatul (la mine sa fie comod si rezistent, ca oricum ma face Florian una doua murdara si cu pete).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Fetele si eu am sa incep cu zatul de cafea, sa vedem poate face minuni. Am cumparat si eu ingrasamant biologic si am pus pe toate ghivecele, ca mi-am pus flori in ghiveci pe terasa. Si eu am cumparat un pliculet cu seminte de flori, le-am pus in pamant acum vreo saptamana, pe caldurile alea, si inca nu vad nimic.
La noi au fost 2 saptamani de calduri mari, cum de la voi a fost frig? Eu in timpul asta m-am bronzat excelent....Stiu ca trebuia sa ud florile seara ca pamantul era aproape uscat de la caldura. Ieri a fost zi de toamna, a fost totul acoperit de o panaza deasa de nori, noi cum stam la 500m altitudine, ne stateau norii in cap...Azi vad ca e soare, frumos, sa vedem.

Noi l-am inscris pe copil intr-un/o somerkamp, sa vedem daca primim aprobarea. Eu de abia acum incep sa realizez ca nu voi mai avea libertatea sa imi iau vacanta cand imi cade mie bine...din cauza scolii....Ce idee ciudata, sincer. Mi se pare crunt sa mergio la scoala pe timp de vara, adica ce fain era la noi, vara era vacanta, 3 luni, macar stiai ca era vacanta de vara. La noi incepe la sfarsitul lui august, scoala.

Acum ca Helbi tot a adus vorba de tabara pt limba engleza, eu am vorbit o data cu o doamna romanca in avion, ea era sasoaica si statea de mult in Germania despre un fel de schimb de experienta pt copiii nemti in America. Adica pur si simplu l-a trmis pe fiul ei pt un an in America la o familie unde a fost introdus in familie si a trebuit sa functioneze cu familia ca si cand ar fi fost membru. Adica facea totul, curatenie,, cumpoaraturi, avea grija de copii, avea grija de ranch.....Tipa mi-a spus ca dintr-un copil rasfatat si cu capul in norii s-a facut in anul aceal un barbat adevarat. Si limba engleza o vorbea la perfectie cu accent american. Ma tenteaza si pe mine, fiindca situ ca fiul meu e un rasfatat dar si pt accentul pe care il primeste in engleza. Stiti cumva ce organizatie se ocupa de asa ceva? Mi-a spsu tip atunci dar eu nu retin nume nemtesti care suna complicat.

Cum faceti peelingul? Va frecati cu zatul de cafea amestecat cu uleiul? Si ce efect are?

Maraki, Grecia poate fi foarte scumpa.


Mergi la inceput