Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Amonar, eu am fost prin Open Door Student Exchange, dar eu am fost cu bursa, nu stiu care e procedura normala. O sa il intreb pe sot diseara prin ce a plecat el, ca si el a fost 1 an in Florida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Daniela, P&C e super ok...eu insa n-am rabdare in acest magazin ca e prea mare Sora mea e pe dimensiunile tale si ale Alinei si cele mai multe haine le are de acolo. Totusi, chiar si reduse, nu-s f ieftine...insa, au alta calitate multe din ele. Eu am primit acum iar Gutscheine la ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Acum ca Helbi tot a adus vorba de tabara pt limba engleza, eu am vorbit o data cu o doamna romanca in avion, ea era sasoaica si statea de mult in Germania despre un fel de schimb de experienta pt copiii nemti in America. Adica pur si simplu l-a trmis pe fiul ei pt un an in America la o familie unde a fost introdus in familie si a trebuit sa functioneze cu familia ca si cand ar fi fost membru. Adica facea totul, curatenie,, cumpoaraturi, avea grija de copii, avea grija de ranch.....

Asta ce ai descris tu suna a au-pair, dar aia stiu ca atrage mai mult fetele, de aia se vorbeste deseori de Au-Pair-Mädchen, de Au-Pair-Junge n-am prea auzit. Asta fac multi dupa bacalaureat, desi mai nou am constatat ca e tare la moda "freiwilliges soziales Jahr".

Sau face Schüleraustausch, aia e inca in timpul scolii, si de multe ori poate oferi propria scoala informatii in acest sens. Pana in clasa a X-a nu prea stiu cand e indicat, adica daca vrei sa faci inainte, dar stiu de ex. ca se recomanda clasa a XI-a, pentru ca nu pierdea asa mult de la scoala. Nu stiu acum insa cum e cu G8 (adica bac-ul dupa 12 ani), pentru ca eu predau la Berufliches Gymnasium, si acolo in continuare se da bac-ul abia dupa clasa a XIII-a, spre deosebire de allgemeinbildendes Gymnasium.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La noi la scoala (G8) se face Schüleraustausch cu Franta-Bordeaux inca din clasa a 7-a. Apoi mai au cu Alaska si Peru. Chiar acum sunt venitzi copii din Alaska (clasa a 7-a)....pt 2 sapt. Si Bianca mea vrea acum in a 7-a la Schüleraustausch...sa vedem insa, care e cererea din Franta, caci ni s-a explicat cum ca daca din Fr vin 20 baieti si 10 fete, atunci de aici vor trebui alesi tot 20 baieti si 10 fete (pt ca baietii vor fi cazati la baieti acasa si fetele la fete). Ei sunt 150 copii in clasa a 6-a, idn care mai mult de 2/3 fac franceza...si marea majoritate sunt fete Deci cererea va fi mare.

Am vb recent cu o fosta colega de generala care, incepind cu varsta de 11 ani a fetei (care fata acum are 22) a trimis-o la cursuri de engleza in LA, Anglia si Irlanda...cite 3 sapt pe an, vara...Imi spune aca in Irlanda fata a stat vara de vara la o doamna singura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Mai fetelor, eu pana acum nu ma gandisem la Ferienangebote. O sa ma uit acum sa vad ce gasesc.

Alina ma gandisem si eu sa o iau cu mine la birou, am un birou mare si am si o masa de conferinta, asa ca ar avea unde sa stea. Ma gandesc insa ca se va plictisi si o sa ma baraie non-stop la cap.
Am gasit o tabara de engleza (multumesc Christa) care dureaza 5 zile, in rest mai sta singura acasa sau o iau cu mine la birou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Daniela, P&C e super ok...eu insa n-am rabdare in acest magazin ca e prea mare Sora mea e pe dimensiunile tale si ale Alinei si cele mai multe haine le are de acolo. Totusi, chiar si reduse, nu-s f ieftine...insa, au alta calitate multe din ele. Eu am primit acum iar Gutscheine la ei

Andreia




Andreia, din pacate dimensiunile mele s-au modificat odata cu Florian . 10 Kg am in plus si la statura mea mai am un pic si ma dau de-a rostogolul. Acu iar mi-e rau toata ziua si trebuie sa tot maninc, dar incerc sa nu maninc ciocolata (desi maninc stafide ) si nici nu maninc prea multa carne. In schimb maninc preea multa piine ca nu am timp de gatit, uffff!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

CT, da stiu ca exista au-pair dar nu asta era formula. Mi s-a parut ciudat, ea mi-a spus in felul urmator: la organizatia aceea se inscriu copiii care si-ar dori sa mearga pt un an in America fara sa ii coste ceva. Asta inseamna ca nu pot avea pretentia de a alege locul, familia, de fapt nimic. Cand se iveste o cerere (din America)se contacteaza copilul (adolescentul/a) respectiv si in 2 sau 3 zile trebuie sa plece. Este un fel de ad-hoc.
Ea mi-a spus ca pot fi tot felul de familii, cu copii, fara copii, bogate, sarace, nu exista criterii de selectie prea stricte. Baiatul ei a nimerit la o familie tanara care locuia la un ranch si aveau copii dar nu erau prea bogati. A ajutat cu orice in casa pt ca de fapt familiile respective pt asta se inscriu la partenerul asociatiei din America. De aceea spun aici, ca eu nu am mai auzit de chestia asta, dar doamna respectiva lucra pt organizatia aceea si ea si-a inscris fiul acolo, mai mult fara voia tatalui, pt ca a stiut ca ii va face bine. Nu este vorba despre un program de schimb de experienta, e pur si simplu un fel de au-pair dar familiile nu trebuie neaparat sa aiba copii. De exemplu pot fi familii sarace din suburbii care cer ajutor prin acea organizatie. Baiatul ei a dat de greu, a luat viata in piept, a lucrat cot la cot cu capul familiei la ingrijit animale, pe camp, dar si ducea copiii dimineata la scoala si facea chestii in casa. Pur si simplu a fost considerat un membru al familiei. Asa..si nu a stiut la ce familie va nimeri pana nu a ajuns la aeroport unde a fost ridicat de familia respectiva. Cica asta ar fi si regula jocului, sa nu stii unde ajungi si sa nu pui conditii.

Asa tabere pt limba engleza se gasesc dar nu au efectul secundar pe care il are aceasta formula. Adica 'maturizarea' unui adolescent. Ea a zis ca a vazut multi tineri care au plecat prin ei, schimbati in bine. De aceea l-a trimis si pe fiul ei. Alta posibilitate ar fost universitatile din America, dar dupa cercetarile ei nu ar fi avut efectul cautat de ea. Mi-a spus ca universitatile cele mai bune din America sunt pt copiii din familii bogate si ca problema drogurilor in universiatile respective e una f. mare, pt ca acei copii au acces usor la ele, in sensul ca au bani si ca poate o fac din plictiseala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

Ce frumooos! Felicitari, sarcina usoara si sa fiti sanatosi si tu si bebe!

Pupici,
Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Va salut intr-o zi noroasa si friguroasa,

Alina, hainute frumoase si cambrate poti gasi la Bonita Sant elegante dar foarte scumpe pt buzunarul meu
fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Buna fetelor,

e prima data cand scriu aici, nici n-am citit la subiectul vostru. Am nevoie de ajutor. Sotul meu vrea sa plecam in Germania asa ca am o nebuloasa in cap cu privire la acest subiect.

Noi, o familie de 4 persoane (sot, sotie, baiat 3 ani si 4 luni, baiat 7 luni), nici unul nu stie limba, sotul a inceput sa invete. Daca plecam de la presupunerea ca si-a gasit job, care ar fi o lista de lucruri care sa trebuiasca sa le facem/stim inainte de plecare? Orice credeti ca este important in prima faza si mai apoi. Nici nu stiu cum sa abordez situatia, nu sunt foarte incantata de plecare dar el isi doreste asta mult asa ca probabil ca o sa mergem pe drumul asta. Ambii lucram in IT, momentan in automotive (constructie de masini).
Daca vreti sa ma mai intrebati ceva inainte sa raspundeti va rog, sunt deschisa la discutii.

Multumesc

Mergi la inceput