Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

BPaula cu IT in automotive ati avea sanse bune de angajat in momentul de fata daca ati stii cit de cit germana. Aici mai peste tot software-ul este in germana. De exemplu Volkswagen are limba germana foarte clar ca limba institutiei.

In prima faza e importanat sa aiba servici, pt care sa citeasca f bine contractul, mai ales ce e scris cu literele mici. Apoi sa aveti cu totii asigurare medicala (f usor de obtinut cind unul dintre voi are servici). Si pe urma incepeti, incet, incet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Ea mi-a spus ca pot fi tot felul de familii, cu copii, fara copii, bogate, sarace, nu exista criterii de selectie prea stricte.

E drept ca eu am fata, nu stiu, poate daca as avea baiat as gandi (putin) altfel, dar cand mai citesc si asa ceva:
http://www.test.de/Auslandsjahr-Abenteuer-Ausland-1288777-2288777/
Citat:
Gasteltern, die in einer so üblen Gegend wohnen, dass die Lehrer davor warnen, zu Fuß nach Hause zu gehen? Oder ein aufgebockter Wellblech-Container als Zuhause, wo der Fußboden unter dem Gewicht der Gastmutter einbricht? Es sind Horrorgeschichten, die uns einige Austauschschüler schildern. Eltern, die so mittellos sind, dass sie vom Austauschschüler Geld leihen, um Lebensmittel zu kaufen, Familien ohne Telefon und Internet. Und wie mögen sich deutsche Eltern fühlen, die mitten in der Nacht vom Vater einer Mitschülerin ihrer Tochter aus den USA angerufen werden, die Zustände in der Gastfamilie seien so untragbar, dass das Kind dringend dort heraus müsse, am besten sofort?

atunci as vrea sa stiu cat mai multe despre familia unde merge copilul meu.



EDIT: e posibil sa fie astia? http://www.afs.de
Ca daca inteleg bine, astia preiau cheltuielile, si bani de buzunar primesti de la cei unde stai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Andreia Miru a fost 4 zile in Harz in excursie cu clasa, la Schullandheim Braunlage. Au facut drumetii, alpinism, tot felul de concursuri de catarat, sarit, au jucat fotbal pe echipe...Miru zice ca a fost frumos tare.
Acum mai am un hop saptamana viitoare cand pleaca Mazarel cel viteaz in excursie cu gradinita la un Bauernhof la Marea Nordului. Am inima cat un purice sa nu pateasca ceva sau sa nu se piarda, ametit cum e....mai ales ca e inca asa mic.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)





Mazarel merge pt o zi in excursie sau mai multe? Ca e doar cu 4 luni mai mare decat al meu si saptamana viitoare se merg in excursie intr-un parc tematic si mi-e frica si mie tare sa nu se piarda sau sa nu fie atent si sa pateasca ceva pe la te miri ce atractii au acolo....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Hi,

Eu nu prea scriu dar va citesc cu drag; pentru Paula, eu sunt la o firma de automotive din Frankfurt, se cauta multi ingineri aici, Continental se numeste firma, avem si in Timisoara filiale.. Aunteti poate acolo? ; avem ceva colegi care au venit ca si expati pentru 1-2 ani si acuma toti au primit ontract de aici. Ei nu prea stiu germana, engleza ajunge pentru inceput, dar trebuie sigur invatata.

Cristina

Poti sa-mi scrii pe pm, intru cand am timp,acu sunt in drum spre casa

Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina30, tu zici ca merge bine Continenta-ul? Ca eu am o cunostinta, tot inginer, care toata iarna asta si iarna trecuta numai prin kurz Arbeit a stat...si o colega care a facut practica acolo si se plingea de management...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Si eu am pus si seminte si bulbi, nu mi-au iesitdecit citeva anemone si atit. Nici o Dalie, nici alte flori la bulbi, cit din seminte nici atit .

------------------
Still looking for pieces of heaven...




Din seminte am pus doar anul trecut flori de camp pe langa casuta din livada. Anul asta am semanat garofite salbatice si nu au iesit inca. Tot in primavara trecuta am pus bulbi de dalii pitice, au iesit, inflorit dar anul asta nu le vad sa rasara. Poate sa piara bulbii? Stiu ca normal se scot afara in toamna si se replanteaza primavara dar eu am fost lenesa. Nu cred ca au inghetat sau cine stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fetele!

In primul rind,vreau sa le zic fetelor din München ca in 17.06 este o piesa de teatru in limba romana,cititi mai multe aici:
http://www.gasteig.de/veranstaltungen-und-tickets/veranstaltungen/theater-in-rumaenischer-sprache-ultimul-don-juan-der-letzte.html,v16862

Aschiuta,eu nu am mai intrat in Orsey de foarte multi ani si in C&A merg doar ca le mai iau copiilor haine,in special lui Stefan...chiar simbata i-am cumparat tricouri.La Zara merg si imi plac unele lucruri,cumpar cind imi vin, insa eu am probleme cu marimile,la ei pantalonii mi-s prea lungi (am numai o pereche de jeansi de la Zara)sau bluzele/camasile care incep de la s mi-s mari,mie imi trebuie xs.
La Esprit imi cam vin hainele si sunt incintata ca in general,pantalonii lor imi vin bine in ambele dimensiuni ,rar de tot mai gasesc asa ceva .

Ms tie si Andreei pt sugestia cu P&C,uitasem complet de ei insa eu am acest magazin foarte departe.Sper sa-mi fac timp curind sa ajung.

Trimit si revin ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

BPaula cu IT in automotive ati avea sanse bune de angajat in momentul de fata daca ati stii cit de cit germana. Aici mai peste tot software-ul este in germana. De exemplu Volkswagen are limba germana foarte clar ca limba institutiei.

In prima faza e importanat sa aiba servici, pt care sa citeasca f bine contractul, mai ales ce e scris cu literele mici. Apoi sa aveti cu totii asigurare medicala (f usor de obtinut cind unul dintre voi are servici). Si pe urma incepeti, incet, incet.

------------------
Still looking for pieces of heaven...



In IT pe automotive cred ca se gaseste mai usor de lucru aici. Si nu e MUSAI sa stii germana o prietena a surorii mele a venit din RO sa lucreze pt Dräxlmaier si nu stia la vreme respectiva decat engleza.
E de gasit casa/chirie si apoi asigurari medicale. Cu jobul unuia din parinti se asigura in regim de stat toata familia, locuinta se gaseste depinde de zona/buget, copii sunt inca mici dar pot sa inceapa gradinita. Eu zic sa incercati s-ar putea sa descoperiti ca ati luat o decizie tare buna. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Alina, nici unul dintre magazine nu are moda pe gustul meu in fiecare an, de aceea se merita sa intrii in fiecare an. Anul trecut am luat niste rochite de vara tare dragute din C&A, iar in unii ani am luat de la Orsay rochii f dragute. Mie pantalonii nu mi-i se potrivesc de pe mai nici unde, eu cumpar de la Karstadt de obicei , cei cu K in spate (si tot ii mai indoi). Anul asta am gasit multi K si la C§A, preturi insa cam maricele pt calitatea materialului (stiu ca se vor duce in trei-patru luni, dar costa 40 sau 50 de euro bucata lejer). La C&A trebuie sa cauti,ei le impart si la categorii de virsta, sa zic asa, si moda tinereasca e de obicei la parter impreuna cu cea de +50 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ceska, eu la toate firmele la care am fost au avut software in germana, corespondenta in germana, darile de stire in germana, SAP in germana. Sotul lucreaza pt Volkswagen, de aia stiu cum sta cu limba la ei. Asta nu inseamna ca nu sunt alte firme internationale cu software in engleza, dar eu insa nu am dat pina acu de ele.

Mergi la inceput