Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ceska777


Mazarel merge pt o zi in excursie sau mai multe? Ca e doar cu 4 luni mai mare decat al meu si saptamana viitoare se merg in excursie intr-un parc tematic si mi-e frica si mie tare sa nu se piarda sau sa nu fie atent si sa pateasca ceva pe la te miri ce atractii au acolo....

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)




Ceska Maza e plecat de azi dimineata pana joi la pranz, adica 4 zile. Stau ca pe ace si deja nu mai pot de dorul lui.


In alta ordine de idei, eu nu prea citesc ziarele din Romanika. Azi am primit insa pe mail linkul la un articol care m-a facut sa plang si sa mi se ridice parul pe ceafa. Nu pot sa cred ca asa ceva se intampla in Europa secolului 21, intr-o tara UE si nimeni nu ia atitudine.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/exclusiv-evz-auschwitz-ul-de-la-baia-mare-2000-de-romi-mutati-in-uzina-mortii-de-primar-984719.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Da,aschiuta,e bine sa mergi prin toate magazinele in fiecare sezon dar eu sunt fixata ca de la unele nu-mi vine nimic si numai pierd vremea,nu intru .

Dupa cum zici,scumpi jeansii de la C&A daca nici nu pare asa bun materialul.Drept ii ca mie nu-mi place sa ii intorc,imi place sa se termine cu marginea lor originala si daca nu gasesc cu lungimea 30 dar vreau musai sa-i cumpar,la Esprit ii pot scurta...contra cost,normal .
Am avut Levis Strauss si chiar 2 perechi s-au uzat f rpd,cred ca nu prea se mai respecta prea mult raportul calitate/pret .

Maraki,o sa intru si la Bonita,nu stiu de ce aveam impresia ca au haine pt pers in virsta .Azi a fost rece dimineata dar la amiaza s-a facut binisor,cica de joi va fi mai cald .

Fetele,cu florile din bulbi cred ca ies dupa...noroc .La noi au iesit binisor lalele si narcisele din bulbi(mmm,narcise albe, parfumate cum erau in Ro)iar gladiolele au iesit 2 ani la rind super dar bulbii i-am avut de la mama unei prietene din Ro si ii scoatem toamna.Acum am luat de-aici si altfel de gladiole si crini.Va zic eu in august ce iese....

Cred ca iarna a fost mult prea rece,mi-au inghetat si mie niste plante,citiva trandafiri nu au mai iesit si o planta agatatoare pe care o iubeam f tare mai ales ca era plantata de mama ...
Da,bulbii nu e bine sa fie lasati peste iarna si trebuie reinoiti periodic.Eu am impresia ca nu au iesit toate lalelele din bulbii de-aici pt ca erau bulbii vechi.
Nu stiu in ce conditii ies freziile,irisii...eu nu am luat ca mi s-au parut pretentioase.

Nu stiu ce sa zic legat de schimbul de elevi:sotul meu a fost in clasa a 7-a in Franta o sapt la o familie si baiatul respectiv a venit la ei si a fost ok dar eu nu stiu daca i-as lasa pe ai mei,cred ca mi-as face o mie de griji,nu as mai putea sa dorm o saptamina .Si deocamdata nici fii-mea nu vrea,chiar azi am intrebat-o asa ca idee si nici poveste,nu vrea .Poate ca ar fi fain asa ca experienta de viata dar mare lucru in perfectionarea francezei nu cred ca e intr-o sapt...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Ea mi-a spus ca pot fi tot felul de familii, cu copii, fara copii, bogate, sarace, nu exista criterii de selectie prea stricte.

E drept ca eu am fata, nu stiu, poate daca as avea baiat as gandi (putin) altfel, dar cand mai citesc si asa ceva:
http://www.test.de/Auslandsjahr-Abenteuer-Ausland-1288777-2288777/
Citat:
Gasteltern, die in einer so üblen Gegend wohnen, dass die Lehrer davor warnen, zu Fuß nach Hause zu gehen? Oder ein aufgebockter Wellblech-Container als Zuhause, wo der Fußboden unter dem Gewicht der Gastmutter einbricht? Es sind Horrorgeschichten, die uns einige Austauschschüler schildern. Eltern, die so mittellos sind, dass sie vom Austauschschüler Geld leihen, um Lebensmittel zu kaufen, Familien ohne Telefon und Internet. Und wie mögen sich deutsche Eltern fühlen, die mitten in der Nacht vom Vater einer Mitschülerin ihrer Tochter aus den USA angerufen werden, die Zustände in der Gastfamilie seien so untragbar, dass das Kind dringend dort heraus müsse, am besten sofort?

atunci as vrea sa stiu cat mai multe despre familia unde merge copilul meu.

Christa

EDIT: e posibil sa fie astia? http://www.afs.de
Ca daca inteleg bine, astia preiau cheltuielile, si bani de buzunar primesti de la cei unde stai.


Da, e riscant si probabil nu toate aventurile sunt placute, dar doamna respectiva a indraznit sa isi trimita fiul. Poate a avut doar noroc. Nu stiu daca as indrazni, dar mai e pana atunci.

S-ar putea sa fie organizatia din linkul dat de tine. E bine de stiut ca ei fac chestia asta. Mersi pt link!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina,s i eu de Bonita aveam aceeasi impresie ca si tineSi tot asa, am magazine care nu imi plac (Karstadt, P&C) si nu intru cu anii in ele. Dar mi-am promis mieca voi intra in P&C zilele astea Sa vedem de ma si tzine

Eu cunosc un inginer auto carea a plecat dupa terminarea facultatii (la Darmstadt a fcaut) cu familie uc tot in Nürnberg, pt ca aici nu avea nici o sansa in domeniu. Sunt singuri acolo, aici au familie, prieteni...sigur statau aici de se putea. De aia am si zis ce stiu eu de Continental, insa, eu stiu din auzite, Cristina30 daca lucreaza acolo, poate ofere mai multe info din interior. Ar fi pacat ca noua familie sa vina intr-o zona in care sansele sunt mici sau nule. Si la fel, in toat efirmele in care am lucrat si in toate scolile pe care le-am facut aici programele pe calc. sunt in germana. Cum se descurca cineva care nu stie limba cu ele???
Poate intra Ruxandra sa ne spuna cum e la ei la firma (internationala) cu software-ul.

Astia au anuntat azi ca simbata sa ne luam gecile Eu tot sper sa o fi dat-o in bara, ca ma apuca depresia daca nu mai vad soare pina plec in Ro Azi a plouat in reprize si e negru cerul si acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Hi Andreia,

Da in Roedelheim, Teves, merge chiar f bine in moment; Nu stiu unde sunt cunostintele tale, dar Kurzarbeit nu am mai avut de 3 ani!!

cristina

Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

buna seara,

Deci Continental e o firma internationala, multinationala cum se mai zice in Romania; in Frankfurt se realizeaza regulatoarele de frana, ABS, ESP, EPB atat partea de hardware ca si Software pentru o gramada de Customers printre care si Audi&VW ( astia cor tot in germana, da le traducem extra) , Daimler, Opel, Ford...toti japonezii, coreeni..abem centre software/ testare in Ungaria, Romania, Japonia, USA si mai nou incep in China mai tare... Documentatia se face toata in engleza, e limba de baza,c a mai sunt unii de vor in germana.. Da si softurile ce le folosim au meniurile in germana, dar un softist se descurca cu asa ceva; de vii ca expat firma iti ofera asigurari, cazare pentru tine si familie... Si daca stai o bucata asa, te prinzi cum merge treaba dupa vreun an... Cum am mai zis am colegi din Timisoara, tineri, vreo 3-4 din ei, au deja primii copii nascuti aici, cam 2 ani au, la unul a venit si al doilea multumiti in general. Acum au primit contract ca si nemtii si se cam mira ca nu ramane tare mult dupa :) ... Asta e viata

O seara Buna!



Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Fetelor ce am vazut astazi in vitrina la Bonita nu se potriveste deloc cu persoana in varsta Dar sa dau pe o bluza 99 euro....pantaloni 100 Sant foarte frumoase dar scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina, tot in Rödelheim sunt...acum,nu stiu in ce departament, dar stiu ca tipul e inginer ..lucreaza acolo de ceva ani (cred ca vreo 10 daca am inteles eu bine). Si sigur a fost mai recent de 3 ani in kurz Arbeit.

Prietena mea a facut o practica de 3 luni acolo si ea se plingea de management...Acum, eu zic ce mi-au spus astia 2...

Cum e softul la voi? E in engleza sau germana?
Am editat ca acum am vazut ca ai scris si de software.

Pai atunci, sa incerce si aici daca fac astia angajari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Monica, sa stii ca o sa intru si eu la Bonita, ca m-ai facut curioasa Am mai intrat recent intr-un magazin: Mistrer und Lady se numeste, aveau lucruri dragute si astia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

helbi multumesc inca o data de ajutor au fost foarte utile informatiile date. Sambata am batut Frankfurtul aproape intreaga zi, am avut ce vizita.

Mergi la inceput