Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle35 spune:

Buna fetelor!
As vrea si eu un sfat de la voi sau cum ati procedat voi in situatii asemanatoare. Baietelul meu de 5 ani a cazut si s-a lovit la cap cu 11 zile in urma si de atunci are uneori dureri de cap si ameteli. In rest e vesel si se joaca. Am fost cu el de atunci de 2 ori la notfallpraxis si de 4 ori la kinderartz! De fiecare data se uita la el, la ochii lui (la pupile) si spun ca nu are nimic. Am intrebat daca nu ar trebui sa faca un mrt si mi s-a raspuns ca la un praxis de radiologie e prea mic,nu ar putea sa stea cuminte iar pentru spital nu e notfall, ori ca nu e cazul. Stiu ca e o problema cu casele de asigurari si ca pentru ele e scump (noi suntem la aok), dar trebuie sa asteptam pana este notfall(Doamne fereste!) sau pana se rezolva de la sine, si atunci unde mai e asistenta medicala,traim ca in epoca de piatra.
Aveti vreo idee ce ar trebui sa fac?
Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Michelle, du-te cu el la spital. Acolo iau cazurile mult mai serios (uneori chiar prea serios ). Noua ni-i s-a spus sa nu avem teama sa mergem la spital- mai bine mai des decit mai putin... Daca nici la spital nu te iau astia in serios, as incerca sa ma adresez casei de asigurari si sa cer acolo o parere.

Despre Notfallarzt nu am o parere prea buna, mi-i se pare ca sunt fara chef, asa ca mai bine du-te la spital. Cind e vorba de un copil, nu isi permit la spital sa te trimita acasa fara sa se uite serios la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui printesa_roz

Buna dimineata tuturor!
As avea si eu o curiozitate: voi aveti prieteni aici in Germania? Daca da, cum ati reusit sa va imprieteniti? Caci mie mi se pare foarte dificil sa imi fac aici prietene si chiar simt lipsa lor. Sunt aici doar cu sotul meu. Restul familiei este in Romania. Este cineva din zona Bretten-Bruchsal sau in apropiere de Karlsruhe?
Pup!

POZE


Buna, noi stam pe langa Stuttgart. E greu sa iti faci prieteni printre nemti sau e chiar usor, depinde ce persoana esti si peste cine dai. Eu fiind casatorita cu neamt am pe de o parte familia lui aici apoi "prietene" mi-am facut prin gaza mea, pe mama unui baietel de varsta lui intalnita la Spielplatz care ne e si vecina. Depinde de ce cercuri frecventati, cat esti de deschis, ce fel de prietenie si relatie de apropiere vrei/speri......


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

propunerea cu McDonalds nu era ca sa aiba suficient sa traiasca toti dintr-un salariu, ci sa se angajeze sa aiba asig. medicala, asta era prioritatea nr. 1, nu? . Daca mama are serv. si gaseste un apart. micutz 2-3 cam. intr-un sat nu neaparat in centru, poate veni si tatal cu al doilea copil, sa-si caute ceva. MD nu angajeaza fara contract. In rest, ce sa zic, nu as lucra nici o zi la negru. Tb sa-ti cunosti drepturile si sa te lupti pt ele.


cristina


Prietena mea si bebelusul sunt inca in clinica din Würzburg astept maine sa vb cu dr sa vedem ce se hotaraste daca pot merge acasa si revin pentru operatia la cap etc. Decizia e a lor, eu incerc sa ii sustin cu informatii. Sa speram ca vor decide bine pentru Stefan si pentru ei ca familie. Multumesc tuturor de idei si sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaiulia spune:

Off topic... pot sa intreb germanutele cat de greu ati invatat limba, daca o stiati din tara sau ati invatat-o acolo. Pe noi ne cam trage Austria, dar germana nu stim deloc, eu am inceput meditatii de saptamana aceasta dar fiindca nu am facut germana la scoala incep de la 0 si imi rup limba . Multumesc pt orice informatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Dana, eu am inceput pe la vreo 25 de ani, cu 2 luni inainte de avenii in Germania. Germana nu e asa de grea precum pare, mai ales la nivel de vorbit-inteles-scris normal. Mai greu e daca lucrezi pe post de secretara si trebuie sa scrii nu numai perfect dar si in limba de lemn a politetii scrise sau in domeniul juristic unde fiecare cuvint conteaza.

Germanii au niste carti de invatat limba foarte bune, eu am invatat de drag de pe ele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaiulia spune:

Poti sa imi spui cum se numesc poate reusesc sa imi fac rost de ele. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramayanaa spune:

buna fetelor...
cred ca nu am mai scris pe DC de vreo 2 ani cel putin, de citit insa mai mereu...iar la topicul asta mai deloc...am scris o vreme indelungata pe la aspirante, apoi m-am lasat...

soooo, as dori sa vin si eu printre voi, daca ma primiti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaiulia

Poti sa imi spui cum se numesc poate reusesc sa imi fac rost de ele. Multumesc.

De exemplu:
- Lehr- und Übungsbuch der deutschen Grammatik, Neubearbeitung, Lehr- und Übungsbuch: 'Die neue Gelbe' (pt cei ceva mai avansati)
- Grundstufen-Grammatik für DaF - Monika Reimann (pt incepatori)

- Langenscheidt Großwörterbuch Deutsch als Fremdsprache: einsprachig Deutsch

- Großer Lernwortschatz Deutsch als Fremdsprache

- PONS Vokabeltrainer Deutsch

- PONS Das große Bildwörterbuch: Über 40.000 Begriffe in Bild und Wort, Deutsch, Englisch, Französisch, Spanisch, Italienisch

Astea sunt unele din favoritele mele. Daca le cauti pe Amazon.de, la unele poti sa te utit pe citeva pagini sa iti faci o impresie . primele trei carti erau standard la cursurile de limba pe care le-am facut eu pe vremuri. Exista si carti de curs, dar fiecare institutie isi alege altele, asa ca acolo mi-e greu sa dau sfaturi, mai ales ca pe cel pe care am invatat eu la inceput nu mai exista in editii actuale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Exista si carti de curs, dar fiecare institutie isi alege altele, asa ca acolo mi-e greu sa dau sfaturi, mai ales ca pe cel pe care am invatat eu la inceput nu mai exista in editii actuale.

Nu cumva a fost Deutsch 2000 una din ele? Ca m-am uitat de curiozitate pe amazon, cel putin pe prima pagina nu am gasit decat primul volum:
http://www.amazon.de/Deutsch-2000-Bd-1-Lehrbuch-1/dp/319001180X/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1337545653&sr=8-7
dar mai erau unul verde si unul rosu. Dupa asta invatasem eu la curs, dar in Romania, la cum naiba ii zicea ... echivalentul la Volkshochschule.

danaiulia, conversatia e foarte importanta. Eu am avut profi "prosti" la engleza, cel putin proful din generala sigur nu avea habar de pedagogie si didactica, fapt pentru care la engleza si acum sunt lemn Tanase in ceea ce priveste partea verbala, in scris ma descurc cat de cat. Cu germana am avut (mult) mai mult noroc. Greseala mea facuta la inceput a fost ca am invatat substantivele fara articole, si si acum, dupa 20+ de ani traiti in Germania, mai sunt o mana-doua de substantive la care-s nesigura ce articol au.

Pacat ca nu stai la Brasov, ca ti-as fi recomandat-o cu cea mai mare caldura pe fosta mea profa din generala, am vazut ca inca activeaza (dar nu la scoala).

Noi am fost plecati la Dresda de miercuri seara (s-a nimerit ca am plecat abia la 23h, vroiam de fapt mult mai devreme, asa am ajuns la 2 noaptea, si m-a mai si oprit politia, pentru prima oara de cand am permisul, din 1990!!!, sa-mi verifice hartiile si sa-mi atraga atentia ca nu-mi merge iluminatia numarului de inmatriculare din spate) si ne-am intors azi putin dupa 20h. A fost fain, vreme faina tot timpul, chiar daca un pic racoare (adicatelea soare-soare, da' cu dinti, cel putin joi-vineri), da' ne va costa un pic in plus, ca alaltaieri m-am ales cu o poza de radar. Inca nu stiu daca-s 15 sau 25 euro, vad eu cand vine scrisoarea, ca eram la limita, aveam vreo 42 km/h, limita e de fapt la depasire de 11 km/h (era o portiune de strada cu 30 km/h), dar se scad vreo 3% parca, asa ca poate scap cu 15 euro.

Michelle35, au trecut cateva zile de cand ai scris deja, ai fost intre timp la spital? Cum ii merge baietelului? Eu am fost o data cu Mona la spital, nu mai stiu daca anul trecut sau acum doi ani, dupa ce am chemat salvarea acasa ca ii daduse "borsul" si nu se mai oprea. Stiam eu ca nu trebuie dat capul pe spate, ci aplecat in fata, da' nu mi-a zis nimeni ca totusi trebuie apasata nara care sangereaza. In orice caz, pana a venit salvarea se oprise hemoragia, dar pentru ca a sangerat pe putin 15 minute, lasasem sa curga intr-un lighean, incepuse sa se coaguleze, nu mai stiam ce e sange si ce e saliva (ca ea tot scuipa), mi-au spus cei de pe salvare ca daca vreau ne pot duce la spital, dar in orasul vecin (doar acolo au sectie de pediatrie), si ca va trebui sa venim singure acasa. Asa ca am zis nu merci, si am mers cu sotul cu masina noastra. Acolo a consultat-o, a fost ok, dar si mie mi-au spus ca mai bine sa merg o data in plus decat o data in minus!

Mergi la inceput