Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

propunerea cu McDonalds nu era ca sa aiba suficient sa traiasca toti dintr-un salariu, ci sa se angajeze sa aiba asig. medicala, asta era prioritatea nr. 1, nu? . Daca mama are serv. si gaseste un apart. micutz 2-3 cam. intr-un sat nu neaparat in centru, poate veni si tatal cu al doilea copil, sa-si caute ceva. MD nu angajeaza fara contract. In rest, ce sa zic, nu as lucra nici o zi la negru. Tb sa-ti cunosti drepturile si sa te lupti pt ele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

mianda, Andreea, multumesc pt raspunsuri!

Mi-am facut o idee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna fetele, poate ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat.Am facut o greseala mare cat mine si nu stiu acum cum sa o dreg.Baiatul meu cel mare are ceva probleme si pe langa terminele lui pe care le are in cursul saptamanii, mai merge odata la cateva luni la psiholog.La psiholog am inceput anul trecut si am mers de cateva ori si nu stiu ce se intampla cu mine de anul acesta. Primul termin din 2012 a fost in februarie si am uitat de el fiind dupa 5 luni de la precedentul.Am fost sunata la 10 minute de la ora cand trebuia sa fiu acolo si am ramas tablu , mi-am cerut scuze, am fixat un alt termin la care am mers si a fost ok pana la urma.Doamna foarte draguta m-a iertat.Nu sunt o persoana care sa nu fie mai mult decat punctuala cand am termine, ajung cu 5-10 minute inainte, si am o groaza de termine.Dar nu stiu ce se intampla cu mine acum.
Acum am avut termin...ieri (dupa 3 luni de la precedentul )si pur si simplu nu l-am vazut in calendar fiind de la ora 6 la 7 seara.Am vazut deabia azi la amiaza .Pur si simplu mi-a cazut cerul pe mine.Ce ma fac de data asta.La telefon nu mai raspundea nimeni, era trecut de 12.Cum ma duc eu maine dimineata ca o floricica si imi pun cenusa in cap la cabinet?
Ce spun.Pur si simplu toata lumea care ma cunaoste stie ca tin cu strictete ordinea terminelor in calendar tocmai ca am multe.Ideea e ce ma fac acum, cum o dreg.Imi vine sa fug in lume sa nu se mai faca maine.
Ma scuza-ti de greseli dar am o stare de agitatie de nu mai pot sta sa corectez ce am scris.Daca ma poate ajuta cineva cu orice idee va multumesc.
O seara frumoasa va doresc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Roxy, eu personal m-as duce cu un buchet frumos de flori (sa stii ca apreciaza, tocmai pt ca nu primesc zilnic ca in RO), si i-as explica frumos toata situatia.

Am o prietena, baiatul ei are pb, e in spital de citeva sapt. bune si nu se stie cite va mai sta...o saptamina e ea chemata de psiholoaga spitalului, saptamina urmatoare sotul, iar in a 3-a merg impreuna.......discuta despre copilaria lor, job, familie.....amindoi se simt mai bine acum si parca mai puternici sa faca fata situatiei in care e copilul...

Bafta multa!!! Sidata viitoate....puneti la Handy Termin Errinerung cu o zi inainte, dar si cu citeva ore inainte de Termin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Roxy, e adevarat ca nemtii tin tare sa nu ratezi un termin. dar eu m-as duce si le-as spune ca pur si simplu am uitat, ca am multe pe cap si find asa indepartate terminele unul de altul e foarte posibil sa uit.

io de ani buni folosesc un calendar mare, pe care notez cu rosu terminele importante. si mai scriu si separat pe alta hartie pe care o lipesc deasupra biroului s-o am tot timpul in ochi, chiar daca terminul respectiv este peste cateva saptamani. scriu si in agenda, dar am cam abandonat scrisul acolo de la o vreme. sotul procedeaza la fel, el suplimentar trece si in telefon. pe copii i-am invatat la fel.

acum doi ani cand m-am procopsit cu un diagnostic, medicul mi-a recomandat sa merg la psiholog ptr suport moral si depasirea momentului. de gura lui m-am dus, dar la prima sedinta am consiliat-o eu pe psiholoaga. chiar nu simteam nevoia sa merg, nu ma daramat vestea.

aici ploua, e frig ca toamna. pana joi va fi rece, apoi ca sa fie toata lumea impacata sambata vin iara 30 grade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Roxy, un buchet de flori (sau chiar un ghiveci daca stii ca ii place si are Praxisul plin de flori) sau o cutie de bomboane. Exista si vederi haioase cu "I'm sorry" ... Bine ca nu trebuie sa platesti sedinta, stiu psihologi care te pun sa semnezi contract cu ei si dai o suma piparata daca nu suni cu 24 de ore inainte de programare, daca nu poti sa vii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

in Hamburg ploua...din nou...si e frig de mori..pana si albino astia de pe aici se plang de vremea asta cacacioasa. Unde pisici e soarele si caldura??????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

La noi nu . Cred ca a trecut peste Harz inspre sud si nu se mai intoarce pina in iulie . (noi inca facem caldura in casa, brrrrr!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Aici ieri a plouat cu grindina si fulgi de zapada si e un friiiggg.....Luni a fost asa de cald ca am stropit afara. De marti a venit iarna.
Sunt babele de gheata sau cum se numesc, cumva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Si aici e frig Cica pe vineri vor fi 21, apoi iar scade temp.

Mergi la inceput