Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

helbi am o rugaminte la tine. Saptamana viitoare vine fratele meu si ne-am gandit sa facem o vizita si prin Frankfurt. Ai putea sa-mi recomanzi niste obiective ce merita vazute si vizitate aici. Unde gasit centre comerciale cu mai multe magazine, nume de strazi daca se poate.
Sau chiar si restul fetelor care ati vizitat Frankfurtul si au ideii sunt bine venite.
Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Puiul, zona centrala e frumoasa: Römerplatz si de acolo o plimbare pe malul Mainului; zona "zgirie nori" cu Banca Centrala Europeana; Alte Oper. Le parcurgi pe toate la pas: Potzi incepe de la Willi Brand Platz sau Taunus Anlage unde e zona de zgrie nori, mergi printr-un parculet unde, daca veti noroc dai de iepurasi:-) si ajungeti la Alte Oper. Daca vremea permite, putetzi stta la una din multele terase din zona si sa admirati cladirea, care e tare frumoasa si are in faza o fintina arteziana. De acolo pe jos directia Hauptwache...cca 5 - 7 min de mers...ajungeti pe Zeil, cea mai mare strada comerciala din Frankfurt. Acolo nu as rata My Zeil, cel mai mare mall din Frankfurt cu cea mai lunga scara rulanta din Germania. O straduta perpendiculara pe Zeil (pe linga Esprit si un santier, unde inainte era Hako) va duce in Römerplaz cu Paul Kirche. De acolo ajungeti usor pe malul Mainului. Daca avezi timp si sunteti pasionati de muzee, multe din ele se afla de cealalta parte a Mainului.

Ar mai fi ZOO sau Palmengarten. La Zoo ajungi usor de pe Zeil, in citeva min. cu masina sau U 6-7 de la Konstablerwache (asta e statie de metroul la celalalalt capat al Zeilului). Palmengarten (un fel de gradina botanica) e mai departe, dar merita vazuta, daca timpul e frumos.

Pe Zeil mai gasitzi: Kaufhof (7 etaje plus subsol pe 2 etaje), Karstadt (la fel), Peek & Clopenburg(5 etaje si subsol), Zeil Galerie (6 etaje), Esprit, Salamander, Zara, Mango, H&M si C&A + o gramada de alte magazine. Timp sa ai sa le iei la picior pe toate:-)

Mai intreaba-ma, daca mai vrei sa stii ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ieri am scris un measaj luuuung si dus a fost ca mi-a picat internetul .

Christa, nu e ala cursul, nu e aia coperta pe care mi-o aduc aminte. Din pacate pe vremuri cartile erau prea scumpe pt mine si le-am copiat doar. Dupa atitea mutari, praful s-a ales de ele. Dresden e orasul meu de suflet, imi vine sa pling de cite ori il compar cu Gifhorn (nu-s facuta sa locuiesc in astfel de orase mici si anonime, si pace!).

Pt cine e interesat de arta, Frankfurt are un muzeu superb! 6 ore am petrecut in Fr din care peste 3 am fost in muzeu .

Noi am fost in weekend in Harz. Florian s-a smecherit de numa numa si sa vedeti ce artistic se boceste! Amu ne-a facut o scena pt mersul cu un trenulet. L-am plimbat de 4 ori si tot vroia, numai , ghinion, nu mergea decit din ora in ora . Pt cei cu copii mici, recomand Bad Harzburg si Märchenwald. Au animalutze la mingiiat, Hupfburg, trampolina, trenulet, masini din alea in care de obicei bagi bani sa mearga. Juniorul s-a distrat pe cinste. Aveau si carusel cu lanturi, da al meu e inca prea mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Pt cei cu copii mici, recomand Bad Harzburg si Märchenwald.


Iti dai seama ca pentru noi Märchenwald e "dupa colt", au fost si socrii acolo cu Mona.

Unde am fost eu cu ea anul trecut, si as vrea sa repetam experienta anul asta, dar in speranta unor vremuri bune pe mai multe nopti (anul trecut a inceput sa ploua noaptea si pana dimineata intrase apa in cort, ne-am facut ciuciulete pana am strans tot sa plecam, si am vrut sa innoptam 2-3 nopti de fapt) e Familienpark Sottrum. Au si website, familienparksottrum.de, si mie mi se pare foarte fain, si pentru copii, si pentru adulti. Adica no, pentru adulti sunt tot felul de lucruri "cu tâlc". Singurul lucru care nu mi-a placut cand am innoptat acolo a fost faptul ca baia si toaletele sunt la intrarea in parc, in timp ce locul pentru corturi e cam la celalalt parc. Nu e foarte mare distanta, dar sa te plimbi in bezna prin parc din cauza ca il scapa noaptea pipi pe plod nu e tocmai placut. Bine, noi am avut noroc ca in afara de noi a mai fost doar un singur alt cort, si la o adica m-as fi dus cu Mona in tufis (n-a fost nevoie), dar daca e mai plin, e cam nasol.

Pentru adulti respectiv cei cu copii mai mari care nu mai sunt de trambuline & co. ma gandesc ca ajunge si o vizita de o zi, altfel recomand cu caldura (cu tot cu problema de mai sus) 1-2 nopti in cort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

In sfarsit a venit caldura si in Hamburg. Albinosii mei de la birou erau azi cu limbile de 2m...luna mai a fost favorita mea anul asta: zile libere cacalau, soare...luna viitoare concediu.
Henrik e foarte incantat ca poate sa poarte "pantaloni cu maneca scurta"...si eu pot sa port sandale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaiulia spune:

Multumesc, ma apuc de studiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Buna dimineata si o zi insorita!

...pentru ca vineri a fost "zi de punte", am scos copiii la plimbare:)...am mers sa cercetam viitorul domiciliu al baiatului - TRIER!

...nu pot decat sa recomand celor care nu au fost, sa viziteze " die älteste Stadt Deutschlands" - Trier - La ville de Trèves - Augusta Treverorum....am colindat intreaga zi, in lung si in lat, si am vizitat mai multe vestigii decat intr-un concediu intreg... aproape ca simti "gustul" veacurilor, la tot pasul - marturii din cele mai diferite epoci - basilika lui Constantin, impletita cu un palat rococo - Domul roman alaturi de gothika Liebfrauenkirche ...Porta Nigra - un vis... dupa atata alergatura, ne-am racorit cu inghetate intr-o cafenea veneziana - am plecat spre casa, rupti de oboseala, insa suficient de incarcati emotional, ca sa le rapeasca somnul in masina... ah - am vizitat si Universitatea - nu pot sa zic decat ca mi se facuse chef de scoala!...:))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Ziua buna tuturor!

Ma scuzati ca dau buzna la voi, dar stiu ca sunteti un grup cu suflet mare aici si ca ati fost de multe ori alaturi de cei care au fost in nevoi.

Ma intreb daca aveti timp de un search pe tema deschisa de mine aici sau daca aveti vreo idee in plus:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172563&nm=Ce-poate-insemna-un-SCAUN



va doresc zile frumoase cu bucurii langa micutzii vostri

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

extragerea premiilor



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

münchenezele, stie cineva un magazin de rochii de seara prin oras?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Hop si eu cu o intrebare: gasesc in Germania pastile de ceara de unica folosinta pt epilat?
http://www.e-saloane.ro/anunturi-imagini/3639.jpg
Vreau sa stiu daca are rost sa imi car din Romania sau daca se gasesc si pe acolo.
Si...cum e mai rentabil sa vb cu Romania? Sa imi cumpar cartela de acolo sau sa imi activez roamingul? (la roaming as avea 60 de minute cu 15 euro). Bineinteles voi folosi si internetul, dar daca e sa sun pe mobil?
Multumesc!

Mergi la inceput