Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

na ca am pierdut postarea, deci scriu din nou!

iar am ramas in urma cu cititul!

aschiutza, mult succes mamico! yupiiiii!
Noi suntem, daca imi amintesc eu bine, la distanta mica intre varstele copiilor.
Eu insa zic pas cu al doilea, desi ne dorim amandoi cel putin doi copii, am decis eu ca nu mai e cazul, din anumite motive.

Pt invatat online germanarecomand site-ul deutsche-welle...am mai zis mai demult de el. Daca intrii pe el, Paula, ai sa vezi ca la learn german exista cursuri pe nivele. Dai click pe el, ramane doar sa te inscrii ca user (e gratuit) si sa ii dai drumul cu invatatul...nu tu, sotul.
Eu am aruncat un ochi pe el, cursul e interactiv, bine structurat, cu lectii audio, gramatica, vocabular.

Daca sotul tau trece de nivelele A1 si A2 poate sa dea aici direct examenul de limba, nu e musai sa faca acel Integrationskurs. Ii mai recomand sa se uite la emisiuni (filme daca vrea) in germana. Eu pe cand nici nu pusesem picior pe Land german ma uitam de ex la Stephan Raab sau la Vrei sa fii milionar in germana. Chit ca nu intelegeam eu foarte multe, sa stii ca tot s-au prins de mine cateva cuvinte. In paralel, daca face cursul, va remarca si progresul facut.

fug la treaba
numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

bravooo pt Lara cea mare si voinica si la gradinitaaa. Felicitari, ati mai trecut de o etapa, nu vine una mai usoara ci mai .. altfel.

Cu Haustier: la noi motanul din dotare a fost un compromis. EU am zis din start ca nu vreau reptile, soareci, rozatoare si alte din astea. Caine am avut, iubim cu totii cainii dar acum stiu ce inseamna sa ai unul in casa si nu cred ca am sa am vreodata chef. Sau cine stie... poate la batranete. Asa ca am ajuns la iepuri si pisica. Iepuri au vecinii, mare scofala, muncesti si la aia o gramada si apoi te uiti la ei ce frumos se plimba prin gradina. Si am ajuns la mitza, cu care eu nu eram f incantata, dar acum sunt convinsa ca a fost cea mai bun alegere. E independenta, cand are chef de miscare iese si vine cand ii e foame sau vrea alintat. E un dulce, ma bucur ca-l avem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Alina,Lara mea are 2 ani jumate (aproape) Lara va merge in continuare la elementar la aceeasi gradinita...Ea va face 3 ani pe 01.01,jumatate de an diferenta intre ei

Miriluta sa mor daca am vazut Si ma plang ca nu ma baga lumea in seama Noi stam in Altona Altstadt,merge la o gradinita aici langa casa...Mi-ar placea sa ne vedem la o cafea candva...Mai intrebam eu pe aici mai demult....

Tina multumiiiiiim!Eu sunt foarte agitata si fericita de faza astaDesi,cumva,ma apuca asa o tristete cand o vad cum creste,acum e inca toata a mea,si o pupacesc si dragalesc cum vreau eu

Sa aveti o seara frumoasa,noi tocmai ne-am intors de la o plimbare prin ploaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Aschiuta-draguta,unde e casuta aia noua cu 150 000? Aici nu iei decit un apart foarte foarte modest cu banii astia .In Bayern,pe timp de criza,casele s-au scumpit...dupa ce ca erau scumpe .

Alina,mami de 2 copii minunati



Tehehe, 150 000 + pamint+beci te ajunge peste 250 000 lejer, ba bate deja inspre 300 000. Pe aici pe la tara , adica prin satutele limitrofe praselor mari. Iar casa sa nu ti-o imaginezi prea mare. Majoritatea parter + etaj sub forma de pod si cam pina in 150 m2 locuibili. Casa mai mare, cheltuieli si mai mari. Nu vreau sa ma gidnesc cit e la voi pamintul cind aud cit e in Gifhorn (din cauza de VW).

Cam ce mi-as dorii eu ar fii lejer peste 300000, ca eu imi doresc veranda si balcon .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Ca tot vorbeam de venit cu catel si cu purcel...azi am invatat o lectie si anume ca nu toata lumea mananca jaratic, cum mananc eu .

Maine vine Mazarel acasa. Am stat cu inima cat un purice...si pe el probabil in doare fix in pix. Am oarecum o strangere de inima ca tot maine, dupa ce il pescuiesc pe Mazarel, ma duc sa fac mamografie - a descoperit dr niste nodului ciudati acum vreo 3 saptamani si m-a trimis urgent la mamograf. Eu stiu ca nu e nimic serios insa seriful se scapa pe el de frica si ca atare i-a avionul de dimineata ca sa fie cu mine cand sunt la doctor. El zice ca vrea sa ma tine de mana dar de fapt cred ca eu va trebui sa ii suflu aer lui...Barbatii!!
M-am saturat de doctori si de analize. Ficatul meu e praf (toti medicii care aud prima data ca am probleme cu ficatul ma intreaba cu blandete: si cum stati cu consumul de alcool?...) acum si balcoaneele (singurele parti din corp care inca arata bine) isi iau nasul la purtare..si ovarele sunt pline de chisturi care apar si dispar dupa cum le canta pe chelie...parul imi cade...chestia e ca mi-a expirat Gewehrleistung pe tot corpul ca altfel ceream Rückgabe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Din ciclul: paranoia loveste si fuge. Am gasit zilele trecuta in cutia postala un fluturas de la o firma care zicea ca aduna obiecte de fier vechi. La persoana de contact, un nume romanesc. Ma mananca undeva sa ii spun serifului. Si atunci...cand ma asteptam mai putin, loveste paranoia si seriful mai ca sare prin messenger si imi spune sa verific daca sunt inchise usile jos la parter, daca e inchisa poarta la intrare si daca e pus lacatul la garaj..ca asta cu fluturasul sigur e pus pe furat...si ii spun, pai bine mai omule, doar nu stam in codru, stam in oras, si avem atatia vecini..nu poate sa sparga chiar asa usor cineva usa de la intrare si din curte ce naiba sa fure? chilotii pusi la uscat???

Acum o tine mortis ca trebuie sa am grija, ca e verificat el numarul de telefon care era scris pe fluturas (da, exact, eu sunt tamba care i-a dat numarul) si cica e un numar din Austria.... m-a sunat iarasi sa ma puna sa verific usile si lacatul de la beci...
Il iubesc ca doar e al meu, insa cand ii intra o idee in cap, nu i-o mai scoti nici cu ciocanul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Aschiuta-draguta,unde e casuta aia noua cu 150 000? Aici nu iei decit un apart foarte foarte modest cu banii astia .In Bayern,pe timp de criza,casele s-au scumpit...dupa ce ca erau scumpe .

Alina,mami de 2 copii minunati



Tehehe, 150 000 + pamint+beci te ajunge peste 250 000 lejer, ba bate deja inspre 300 000. Pe aici pe la tara , adica prin satutele limitrofe praselor mari. Iar casa sa nu ti-o imaginezi prea mare. Majoritatea parter + etaj sub forma de pod si cam pina in 150 m2 locuibili. Casa mai mare, cheltuieli si mai mari. Nu vreau sa ma gidnesc cit e la voi pamintul cind aud cit e in Gifhorn (din cauza de VW).

Cam ce mi-as dorii eu ar fii lejer peste 300000, ca eu imi doresc veranda si balcon .

------------------
Still looking for pieces of heaven...



aschiutza, noi stam pe langa München, aici e alta lume. Cu 300000 iti iei un apartament solala. Casele incep la 400k, un DHH la 500 iar EFH la 6-700k depinde cat e de aproape de S-Bahn. La noi e 700€ / mp de teren construibil si nu gasesti nici sa dai cu pusca. Ce apare este cumparat imediat de firme si fac ele ce case vor.
De la criza s-a adaugat cam 100k la preturi, era sa cad cand am auzit cu cat vinde vecinul casa de langa noi. Avantaj ai doar daca vinzi si pleci, ca daca te muti ce iei dintr-o parte dai in alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Mirilutza, eu am avut asa ceva la balconase acum multi ani si a fost pe baza hormonala, nu e recidivat dupa operatie. Chisturile la ovare sunt oarecum normale, tot pe baza hormonala. Problematic e cand vin si nu mai pleaca, dar alea care vin si pleaca sunt cele lunare cu oole de rigoare. In dotare si alea Cat despre par, mai zi-mi, ma uit la d-ra mea si ma gandesc ca asa eram si eu, cu pletele in vant... Mai am cateva fire si ma tin de ele. Cica iau niste prod. naturiste cu care in rest ma simt bine dar la par n-au avut efect, eu de fapt asta speram:(( Mda, se cam apropie 4x, n-avem ce face. Ma rog doar sa nu raman cheala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cristina, dar voi in München macar aveti sansele cele mai mari din DE la joburi ca lumea bine platite. Mie mi-e rusine sa va zic cu cit m-au platit in fostul DDR . Si Niedersachsen e saracut. Exista Continental si VW, da in rest ii cam jale. Asa ca cu cit te departezi de zona VW incep sa scada preturile. In Gifhorn m2 e inte 100 si 400 m2, depinzind cit de central esti. Noi probabil din cauza terenului nu ne vom permite casa de sine statatoare, ci din aia in rind. Socrul meu, sef de institut de cercetare, are tot din aia (macar ultima din rind si cu gradina mai mare) si inca la sat si nu in buric de BS.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Simina, multzam de urari! Da, baieteii nostri sunt cam de o virsta, ceva luni ce ii despart. Eu am zis "acu sau niciodata", pt ca virsta incepe sa ii spuna cuvintul si am o gramada care scirtiie (inclusiv incheietrui care au inceput sa doara cind e frig, asa a venit cu prima nastere, sa vedem ce imi aduce urmatoarea :( ).

Eu il fac pe al doilea si din motive ceva mai egoiste . De cind am pierdut-o pe mama, am o teama spre panica sa nu pierd pe cineva drag. Mi-e teama ca l-as tine pe Florian prea din scurt, prea l-as mamosii. Asa cu doi copii, esti ceva mai relax...

Mergi la inceput