Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Kari si eu ma duc sambata cu ai mei la capsuni. Si cred ca voi presta o tarta cu capsunile adunate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Fetelor, va rog din nou sa ma ajutati

Eu cunosc germana, si stau+lucrez de 1/2 an in Germania (München).

Insa pentru sotul meu cum sa fac sa-l inscriu la un curs intensiv de germana, astfel incat in august cand vine el aici sa si inceapa sa invete?

M-am uitat pe site-uri, toate scolile pe care le cunosc eu (Deutsches Institut Geothe, Deutschinstitut INTEGRA, INLINGUA, Deutschakademie, ASL Sprachschule München s.a.m.d.) ofera un curs de integrare (600 ore de limba + 45 ore de integrare), insa toate cer un Berechtigungsschein de la BAMF, procedura e foarte complicata:
1) mai intai trebuie sa fie el prezent aici fizic si sa mergem sa ne "anmelden"-im. Asteptam dupa "Freizügigkeitsbescheinigung" vreo luna
2) dupa aia sa mergem la BAMF si sa completam o cerere. Asteptam pana primim acel "Berechtigungsschein" iarasi vreo 3 luni
3) dupa care mergem la scoala de limba si vedem cand poate fi programat pentru un test. Asteptam perioada urmatoare de inscrieri
4) Cursul in sine dureaza 6 luni, dar cu vacante si pauze ajunge totul la 1 an

Cum poate avea sotul meu atata rabdare, 1 an de zile "doar" sa invete limba si sa astepte sa termine cursul ca sa primeasca acel certificat?
Mi-e ca i se ia El vrea cat mai repede sa se integreze si sa-si gaseasca job, ca sa nu se simta "fatalau" acasa, sa aduca si el un ban si sa se simta util.

Va rog sa-mi dati un sfat

M-am uitat si dupa "Intensivkurse", dar au niste preturi de te doare capul, de 10 ori mai scump decat un "Integrationskurse", cine are 8000 EUR pentru un curs de limba?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Ela, doar asta e procedura ptr Integrationkurs, din pacate. sau daca ai bani, il face pe cel de 800 euro. eu insa nu recomand, sunt doar bani cheltuiti in plus, cand poate sa faca gratis defapt.
fina mea a facut acum un an jumate, chiar doi cred ca sunt de atunci.

cine stie cum se face siropul de capsuni? ca ma bate asa un gand....acum sa vad daca il voi si aplica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ela, uita-te daca nu e vreun Bildungs Verein pe la voi. Eu acolo am facut un intensiv si a costat 300 euro si a fost un curs super, in fiecare zi cite 4 ore timp de 1 luna jumate.

Cursul de integrare nu prea se merita, doar ca e gratis. Eu as zice ca mai bine s-ar duce la Goethe institute in Romania sa inceapa acolo daca sa poate, fiindca institutele Goethe dinafara Germaniei sunt subventionate de statul german si cursurile sunt mai ieftine decit cele oferite aici la goethe.

Daca stie deja ceva germana cind vine aici atunci nu mai e nevoie sa faca Intehrationskurs. Eu am sarit cu gratie peste el. Fiindca nivelul oferit de Integrationskurs este A1 ai A2, adica incepator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela78

Cum poate avea sotul meu atata rabdare, 1 an de zile "doar" sa invete limba si sa astepte sa termine cursul ca sa primeasca acel certificat?
Mi-e ca i se ia El vrea cat mai repede sa se integreze si sa-si gaseasca job, ca sa nu se simta "fatalau" acasa, sa aduca si el un ban si sa se simta util.



Elena, mami lui Ianis Cezar (04.04.2009)


Ela, un an de zile doar ca sa invete limba germana, e foarte putin daca pleci de la stadiul tufa de venezia. Nu se va putea integra sau sa isi gaseasca job bun decat daca vorbeste corect limba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

salutare, ne-am intors si noi, am dat de soare si dolce vita si tare nu ne-am mai fi intors :))

Ela, si eu as zice sa inceapa sa invete germana din Romania daca vrea sa accelereze procesul de integrare/angajare. Evtl. niste meditatii acasa, daca nu are timp de cursuri. Si la VHS mai sunt cursuri de Deutsch als Fremdsprache si nu-s fi scumpe. Doar ca tb sa se inscrii in ziua X cat mai devreme, mai ales in München e bataie mare pe locuri. So online mai sunt exercitii.

Ca vb despre animale de casa: avem niste cunostinte care au acvariu si au zis la fel, nu si-au imaginat ca e atata munca pt niste pesti.
a venit trupa, revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Integrationskurs nu e gratis,doar pentru asistati social si nu cred ca e cazul....Pentru restul,se poate obtine subventie de la stat,asa incat participantului ii mai ramane de platit 1€/ora de curs,deci costa 600€,respectiv 645€ cu tot cu Orientierungskurs...Cele 600 de ore includ nivelele A1,A2 dar si B1,si,dupa parerea mea,sunt foarte bune pentru cine incepe de la zero.
Legat de obtinerea subventiei,eu am contactat pe atunci vreo 3 scoli si toate ofereau serviciul de obtinere a acestei subventii pentru cursanti,trebuia doar dus la ei FZB-ul si de restul se ocupau ei,dura cateva zile!Si nu 3 luni,de unde ai informatiile astea?Cred ca cel mai bine e sa mergi personal sa te interesezi.Si incearca si la Volkshochschule,ei au multe termine si e usor sa gasesti o varianta convenabila ca date.
Eu am primit FZB intr-o saptamana,l-am facut special pentru curs,nu mi se pare deloc mult...Poate o fi asa doar aici,in Hamburg?Cel mai bine e sa mergi personal sa vorbesti,abia atunci ai datele corecte....

Lara are deja 2 zile de gradi,chiar daca nu ne-a bagat nimeni in seamaSunt foarte happy!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Citat:
citat din mesajul lui Ela78

Cum poate avea sotul meu atata rabdare, 1 an de zile "doar" sa invete limba si sa astepte sa termine cursul ca sa primeasca acel certificat?
Mi-e ca i se ia El vrea cat mai repede sa se integreze si sa-si gaseasca job, ca sa nu se simta "fatalau" acasa, sa aduca si el un ban si sa se simta util.



Elena, mami lui , Ianis Cezar (04.04.2009)


Ela, un an de zile doar ca sa invete limba germana, e foarte putin daca pleci de la stadiul tufa de venezia. Nu se va putea integra sau sa isi gaseasca job bun decat daca vorbeste corect limba.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Sunt de-acord cu tine!
Daca nu are cit de cit un job unde nu e nevoie de atita germana(au spus fetele inainte de joburi in it cu engleza),cred ca fara o germana buna,nu prea sunt sanse.


bpaula,te rog sa citesti si in celelalte capitole ale noastre,destul de des a mai venit cite cineva cu acelasi gen de intrebari si au sarit fetele cu raspunsurile.S-ar putea sa mai ai si alte informatii si in capitolele vechi.

In ce priveste,preparatul prajiturior la comanda,torturi,etc...sincer,cel putin unde sunt eu,nu cred ca e o afacere.Nu stiu daca ti se renteaza sau daca iti scoti cheltuielile.
La noi in sat,cel putin,sunt 2 patiserii de unde poti cumpara prajituri,plus ca gasesti in supermarket o oferta bogata...In plus,sunt multi care isi coc acasa prajituri pt diverse ocazii speciale.Si ce am observat,cel putin la aniversarile copiilor(chiar am ceva experienta de ani buni),se poarta prajiturile uscate gen checuri,muffin,nu torturi personalizate si cine stie ce prajituri complicate ca in Ro.
Apropo de prajituri,pt amatoare,am gasit pt ornament,esspapier la Toys R'us cu diverse motive,gen Caars,Spiederman,printese,hello kitty...e 5 euro buc pt tort cu diametru de 24-26 cm...abia astept sa vina ziua juniorului meu va fi foarte incintat .

Loredana,cit are fetita ta de merge la gradinita? Junioru* meu face 3 ani in august,e la cresa demult insa deocamdata nu am loc in gradinita...sper totusi ca voi primi din sept .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Aschiuta-draguta,unde e casuta aia noua cu 150 000? Aici nu iei decit un apart foarte foarte modest cu banii astia .In Bayern,pe timp de criza,casele s-au scumpit...dupa ce ca erau scumpe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Loredana eu te-am bagat in seama cu gradinita dar eram prea ocupata cu drama mea legata de Haustier.
Unde merge pitica la la gradinita? Abia acum am vazut ca esti in Hamburg ( da, stiu...aplauze pt simtul de observatie dezvoltat)...poate ne vedem la o cafea

Mergi la inceput