Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Maraki,esti cu 3 ani si ceva mai mare ca mine dar cred ca majoritatea doamnelor care scriu aici sunt peste 30,sau sa zicem 35 cu plus-minus .
Poate imi fac si eu miine dupa amiaza niste timp sa merg pina in PEP,nu e f departe dar nu am mai fost de un si ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Miriluta stiu ca nu te-ai referit la mine. Baiatul e nascut in februarie deci probabil va incepe la 6 ani si cate luni or fi pana in toamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Bpaula, daca o duceti bine in tara, ginditi-va bine daca vreti sa veniti aici. Salariile par mai mari, dar ai si cheltuiel f mari in comparatie aici. Apoi tu ca femeie ai sanse din start mai mici la angajare si cariera (ok, aici depinde de bransa, dar de obicei in meseriile in care sunt suficienti barbati, femeilor le e greu). Asta din cauza copiilor. Tu ai inca noroc cu IT ca poti sa mai lucrezi si acasa, asta daca accepta firma, asa ca poate la tine nu va fii asa de greu.

Casele aici sunt mult mai scumpe decit in tara. O casuta obisnuita noua costa deja de la 150 000 Euro fara sa socotesti pamintul si beciul. Scoala nu e neaparat mai buna decit in Ro. Daca nimeresti in Bayern si alte citeva Landuri, scoala e f bine dotata si mai serioasa. Daca nimeresti intr-un Land mai saracut, asa e si nivelul scolii (Christa, nu te superi, nu?). Deci scoala va depinde f mult de unde locuiesti.

Daca nu ai avea ce pierde in tara, as spune vin-o fara ezitare. Germania nu e tara perfecta insa, s-ar putea sa va iasa socotelile, s-ar putea la fel de bine sa nu va iasa. Si e mai greu de digerat cind lasi o situatie buna in urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Mai fetelor, am vrut sa va spun ca poate ar trebui s-o luati pe saraca Paula mai incet cu cuvintele nemtesti, am inteles ca abia acum invata limba.

Despre animale de casa, eu am avut intai un hamster, in anul in care am stat la Göttingen si mi-am dat bac-ul, plus putin inainte si putin dupa, dar n-am stiut atunci nici ca-s animale active noaptea (aici as putea sa va povestesc o patanie ), nici ca traiesc maxim 2 ani. In timpul facultatii am avut un cobai (care mai "modern" se numeste porcusor de Guinea, dupa numele in engleza, care nume pe mine una ma enerveaza tradus in romana), despre care am aflat ulterior ca i-ar fi priit mai bine sa aiba inca unul alaturi de el, si cusca era prea mica etc., dar care a trait destul de multi ani, ceva intre 6-8, nu mai stiu exact.

Acum avem de anul trecut din decembrie doi cobai, intr-o cusca destul de mare (60x120), dar care are dimensiunile minime recomandate pentru doua animale. Fiica-mea m-a batut la cap de fapt ca vrea iepure, dar m-am informat si am aflat ca aia-s "dämmerungsaktiv", adica devin activi spre seara, si am zis ca seara copilul meu merge la culcare, nu sa se joace cu iepurii, asa ca avand experienta cu hamsterul am zis pas! Cobaii asa incet-incet au inceput sa se obisnuiasca cu noi, acum si baiatul (castrat) vine si ia mancarea din mana, dar inca tot o zbughesc intai in casuta amandoi cand ne apropiem de cusca. Dar cand aud usa camerei (sunt de fapt 3 camere neseparate, adica fara usi, si cobaii sunt in ultima camera, deci la ceva distanta de usa) incep sa "guite", sunt tare draguti. Dar Mona e putin dezamagita ca nu-i poate lua in brate, adica o las doar sub supravegherea mea, pentru ca astia-s cam agitati daca-i iei in brate, ea se sperie la orice mica miscare de-a lor si mi-e frica ori ca-i scapa pe jos, ori ca le da drumul (daca ar sta pe jos cu ei in brate) si apoi ii pot cauta prin toata casa. Bineinteles ca mancare si apa eu le dau, si tot eu le fac si curat, dar asta mi-a fost clar de la inceput. Cand isi aminteste le mai da si ea de mancare, i-am spus ca si eu i-as da ei de mancare cum (mai bine zis cand) le da ea cobailor, ar muri de foame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Scoala nu e neaparat mai buna decit in Ro. Daca nimeresti in Bayern si alte citeva Landuri, scoala e f bine dotata si mai serioasa. Daca nimeresti intr-un Land mai saracut, asa e si nivelul scolii (, nu te superi, nu?). Deci scoala va depinde f mult de unde locuiesti.

Ba cum nu!

Scoala bavareza are un renume mai bun, in general, e drept, insa sunt sigura ca si acolo exista exceptii, de alte landuri care sa fie cotate mai bine nu stiu sa zic, eu una nu am auzit. Dar pana si in oraselul de care tinem sunt scoli mai bune si scoli mai slabe, e normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Aschiuta nu plecam numai din cauza salariilor mai mari, suntem constienti ca unele lucruri sunt mai scumpe acolo, altele insa deja sunt si aici la preturi mari. Cat despre ce lasam aici, e OK, dar apartamentul e in rate, economii la banci nu avem deci nu e nici situatia nemaipomenita dar in acelasi timp nici nu ma pot plange ca vine finalul lunii si trebuie sa ma gandesc ce pun in farfurie.

Despre lucrat de acasa nu prea pot cu ce meserie am acum, programarea am uitat-o sunt 8 ani de cand nu am mai scris SW. De muncit intre barbati m-am obisnuit, desi intr-adevar la noi sunt mai multe femei decat am vazut la cei cu care lucram din Germania.

Nu mi-i frica insa nici de esec, in caz ca acolo nu o sa fie cum ne-am dorit ne putem intoarce. Aici insa ma gandesc ca la copii nu le-ar face bine schimbari ba aici ba acolo mai ales dupa ce ar fi vorba de scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Mi s-a dublat postul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Paula, am promis ca mai revin cu niste informatii dar nu mai gasesc hartia pe care aveam notat. desi am rascolit in birou vre-un ceas jumate.

barbatul ne-a dus la capsuni, asa ca sunt plina pana in gat de capsuni. am luat tubul de frisca si am mancat acolo pana mi-au ajuns la gat. voi sa nu faceti ca mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Nu-i problema, daca iti sare in ochi vreodata poti sa imi dai. Oricum mai avem ceva cunostinte plecate si mai intrebam si la ei, deocamdata sa gaseasca job.

As vrea si eu la capsuni pana in gat, si prefer fara tubul de frisca.
Inca o intrebare, eu aici m-am apucat sa fac torturi anul asta, din hobby, acum fac si la comanda ca sa pot incerca mai multe si nu putem manca cate as face eu (https://www.facebook.com/RusuPaula.PieceOfCake). Care sunt sansele sa mai pot face asta si acolo? Macar din cand in cand cate un tort si pentru altii. Aveti vreo idee?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui bpaula

Nu-i problema, daca iti sare in ochi vreodata poti sa imi dai. Oricum mai avem ceva cunostinte plecate si mai intrebam si la ei, deocamdata sa gaseasca job.

As vrea si eu la capsuni pana in gat, si prefer fara tubul de frisca.
Inca o intrebare, eu aici m-am apucat sa fac torturi anul asta, din hobby, acum fac si la comanda ca sa pot incerca mai multe si nu putem manca cate as face eu (https://www.facebook.com/RusuPaula.PieceOfCake). Care sunt sansele sa mai pot face asta si acolo? Macar din cand in cand cate un tort si pentru altii. Aveti vreo idee?


Sansele sunt maaari. Eu am facut anul asta, la rugamintea unei prietene prajituri pentru petrecerea de comuniune a fetei. Sunt convinsa ca vei primi comenzi de la mamicile de la scoala sau gradinita daca pui un anunt mic la gradinita/scoala (asta in caz ca ramane un hobby). Daca vrei sa faci asta profi, cred ca iti trebuie aprobari si trebuie sa te inregistrezi la taxe.

Mergi la inceput