Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Monica, sa stii ca o sa intru si eu la Bonita, ca m-ai facut curioasa Am mai intrat recent intr-un magazin: Mistrer und Lady se numeste, aveau lucruri dragute si astia.

Andreia





Da Andreea, stiu magazinul ca este in mall-ul de langa mine Fetelor aseara mi-a venit in minte ca este banuiesc o diferenta de varsta maricica intre noi Eu implinesc duminica 43 de ani, poat chiar vi se par lucrurile de la Bonita pt pers. in varsta Mie imi lasa impresia de haine superbe elegante pt dame bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Monica, nu esti edcat cu un an si ceva mai mare ca mine:-))
Chiar am sa arunc si eu un ochi pe acolo cu prima ocazie. Eu aveam inainte o vecina care se imbraca de acolo..avea 70 si cind stateam eu linga ea si de acolo am ramas cu ideea ca e pt pers. mai in varsta:-)


miri..noi avem hamster Suntem deja la al 3-alea Primula murit la 3 zile dupa ce-l primise, ....in mina ei a murit...cadoul de Craciun din 2010 Jale mare, inmormintare pe masura Urgent cumparat altul. Asta a triat la noi 1 an si o sapt. A doua zi dupa ziua Biancai l-a gaist mort Urlete, tipete (eram la birou atunci cind m-a sunat...am crezut ca a patit ea ceva)...pur si simplu..a murit!!!
Alta inmorminare...alt hamster Noi am avut numai fete, 2 rase diferite. Prima si asta de acum nu le potzi lua in mina, nu te potzi juca cu ele...au niste ochi de te dau pe spate cind se uita la tine A doua a fost extrem de jucausa, o luam cu noi in pat, o mingiiam pe spate si adormea la mine in mina Nu-s pretentiosi deloc, nu fac mizerie si nici miros. Daca te decizi, spune-mi sa-tzi vind anumite ponturi, de la rasa pina la cusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui bpaula

Multumesc de rapunsuri fetelor.
In principal ma intereseaza cum e viata acolo, vazuta dupa ceva timp, ce trebuie sa facem acum sa ne adaptam apoi mai usor. Sotul deja cauta ceva intensiv pentru limba germana, aici si apoi o sa vedem acolo. Nu plecam pana nu are el serviciu si eu ma gandesc sa nu plec pana nu trece el de perioada de proba si eventual imi gasesc si eu aici ceva.

Da, stiu ca la Continental limba oficiala e engleza pentru ca lucreaza si fratele meu cu cei din Frankfurt. LA fel de bine stiu ca oricum in tara lor se vorbeste germana la sedinte, la fel cum si aici se vorbeste romana, doar la sedintele mixte se merge pe engleza. Evident ca invatarea limbii devine o prioritate dar pentru inceput o sa ne cautam ceva unde sa nu fie un must.

De ce altceva va loviti voi acolo? Avand in vedere ca plecarea nu e de azi pe maine as vrea sa mai pregatim ce se poate.


o sa-ti raspund, incerc sa fiu exacta. si sper sa nu mi-o iau in freza, cum am patit si de alte dati. fara suparare.

ca sa te muti in Germania, ideal este sa-ti gasesti tu sau sotul tau o slujba inca de cand sunteti in Romania. o slujba cu contract.
daca nu,
-primul pas cand sosesti aici este sa te anmelden cu toata familia la Einwohnermeldeamt. apoi, tot de acolo trebuie sa primesti Freizügigkeitbescheinigung -ptr hartia asta se asteapta intre 4 si 8 saptamani, cred ca depinde si de Landul unde aplici, nu stiu sigur daca peste tot este asa-
-pasul doi este sa-ti gasesti o locuinta, daca cauti la privat poti avea sansa sa nu te intrebe ce lucrezi, insa de obicei te intreaba unde lucrezi. in momentul cand intri in locuinta trebuie sa platesti chiria plus nebenkosturile pe prima luna, plus cautiunea care inseamna trei chirii in avans. deci banii astia trebuie sa-i ai in buzunar.
daca nu ai contract de lucru din Romania, e greu sa inchiriezi locuinta. motivul e mai sus. e posibil, dar rar se intampla sa nu te intrebe proprietarul ce lucrezi. dar de regula intreaba.
-pasul trei, sa-ti cauti un job. cand aplici ptr job trebuie sa scrii adresa unde locuiesti -deci obligatoriu sa ai adresa in Germania-

ptr joburile la care se cer studii superioare nu se mai cere acel drept de munca asta am citit recent in informatiile de la Arbeitsamt. am hartiile in casa. dar trebuie tu singur sa-ti gasesti jobul, sa-ti faci Bewerbung. daca te accepta firma unde aplici, iti cer ceva acte. o sa caut ca am undeva in birou ce anume acte ti se cer. este foarte bine ca sa aduceti cu voi RECOMANDARi de pe unde ati lucrat in Romania si sa te ocupi sa fie traduse deja in germana.
primele luni la orice job sunt Probezeit. pot fi trei luni sau 6 luni. nimeni nu-ti ofera garantia ca dupa Probezeit ti se ofera contract fest. poti primi mai departe contract tot ptr 6 luni sau un an, deci inca nu ai garantia ca vei avea contract fest.

-pasii urmatori sunt cumva asigurati daca primii trei sunt deja facuti. gasirea unei gradinite, inscrierea la curs de limba ptr tine sau sot, gasirea unui medic de familie si altele. deja s-a spus, daca tu sau sotul aveti job, sunteti asigurati medical cu totii.

asa se procedeaza acuma daca doresti sa te muti in Germania. acum 8-10-15 ani era diferit. si mai dificil desigur.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

maraki, nu te mai plange, ca io-s decana de varsta pe aici. inca mai am doua luni fix pana trec in clubul exclusivist al babelor.

mie imi plac hainele de la Bonita, am cumparat deja de multe ori si sunt multumita de calitate.

Miriluta, de ce maika un rau necesar? io iubesc sa traiesc in Germania. de fapt la tot familionul ne place. acuma insa fiecare cu simtamitele lui. poti sa-i cumperi copilului un animalut, insa inainte spunei ce responsabilitati are. ca sa nu te trezesti ca pica in sarcina ta si ingrijirea animalutului.
fii'mio a vrut anul trecut soparla . discutii si suparare ca nu-l lasam sa aiba animalul dorit. (tot e bine ca na dorit o cobra) si pana la urma am fost de acord sa ia ptr un timp de la un prieten o soparla pe care acel baiat vroia s-o dea ptr ca isi cumparase deja alta. dupa doua saptamani s-a saturat. nu mai spun ca primele nopti am incuiat usa la bucatarie sa nu vina jivina peste noi.

ptr Paula, daca va doriti o viata mai buna ptr voi si copii vostrii aveti sanse aici sa obtineti asta. bafta si succes va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Daca te decizi, spune-mi sa-tzi vind anumite ponturi, de la rasa pina la cusca

Andreia



Andreia, noi am avut intai pisica si apoi caine (cel mai tantalau Rottweiler care s-a nascut vreodata) insa inainte sa avem copiii. Acum nici nu se pune problema de animalutze (am deja 2 mici si unul mare), eu abia am timp sa respir intre job, casa si copii, seriful si el ocupat tare cu jobul, Miruna uita pana si lamaiul de la ea din camera sa il ude ..ramane doar Henrik care ar putea...si el probabil ar indopa pisica, catelul sau hamsterul cu Nutela.

Insa tocami mi-a venit o idee mareatza: la noi in gradina, intr-unul din stejari, isi au cuibul 2 veveritze. Sunt dragalase tare si suficient de tupeiste ca sa vina sa ia nucile din palma (acum vreo doi ani mi-am promis ca le fac guler daca imi mai scot bulbi de la flori) asa ca pot sa le spun la copii ca deja avem Haustiere.
In rest, mai avem un arici care vine din cand in cand...sau pisicile din vecini, care insa il stiu pe Maza drept cal breaz si ca atare fug ca din pusca cand il vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Kari si eu traiesc cu drag in DE si sunt aici acasa, mai acasa decat am fost vreodata in Romania, insa am cunoscut perechi care erau total nefericite aici si vedeau statul in Germania ca pe un rau necesar care urma sa le permita o viata mai simpla la intoarcerea in Romania (un fel de: mananc spanac si brocolli ca sa ma fac mare si puternic dar mie imi vine sa imi vars ficatii de fiecare data cand pun gura pe asa ceva).

Cat despre animal, m-ai facut sa rad cu lacrimi la faza cu soparla. Slava Domunului, nici unul nu are preferinte din astea exotice...Miru vroia la un moment dat un arici ca Haustier. De unde ideea, nu ma intreba...Seriful viseaza la acvariu cu pesti si imi tot trimite mailuri cu poze de acvarii care mai de care mai exotice si mai colorate. II raspund prozaic: ai idee cat iti ia sa cureti la porcaria asta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Miri, acvariul e minunat. vrei sa-ti spun ca, cam spre 4 (patru) ore dureaza curatirea unui acvariu de 60/80/80? am avut in Romania multi ani acvariu, sotul se ocupa mereu de el. si eu plecam de acasa cand se apuca sa-l curete, ca era o inginerie intreaga. separa intai pestii, pe aia mici intr-un borcan, pe aia mai marisori in alt acvariu. scotea toate decoratiile si le spala, le insira in toata sufrageria si bucataria. desigur ca la final curata peste tot, dar dura mult si pe mine ma apucau nervii cand vedeam atata nebunie.
sefa mea actuala ne-a oferit un acvariu superb, incorporat in mobila si cu pesti foarte faini. dar m-am impotrivit si ma voi impotrivi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Nu privesc Germania ca un rau necesar ci ca pe ceva mai bun dar complicat. E doar faptul ca ma rupe din rutina de acum si din echilibrul cu care sunt obisnuita. Noua ne este bine in Romania acum, nu mergem ca sa mancam spanac si brocoli ca apoi sa supravietuiesc in Romania(nu am luat cu suparare cuvintele astea, dar le folosesc in continuare pentru exemplificare).

Nu ma supara nici o opinie a voastra, prefer sa vad "viata in Germania" cu mai multi ochi inainte sa plec. Din cele 3 vizite ale mele si cateva ale sotului, din spusele altor colegi sau prieteni ne place ideea de a locui acolo. Nu ma astept nici la caini cu covrigi in coada. Vreau insa sa imi fac temele inainte sa luam o decizie. Avem 2 copii, aici o situatie multumitoare, nu vreau sa ma trezesc apoi ca traim un haos doar pentru ca parea frumos dinafara.

Dupa cum am si precizat nu intentionam sa plecam fara ca macar unul dintre noi sa aiba job, nu plec de aici cu copiii pana nu aranjeaza sotul cat de cat situatia acolo. El ar vrea pana la final de an sa plece, ceea ce inseamna ca undeva pana in primavara sau vara eu sunt aici. Nici el nu se grabeste sa accepte orice job, discuta cu mai multe firme de recrutare, la alte firme o sa isi puna cv-ul direct. In functie de ce apare mai cerem sfatul si altora.

Scoala de la ce varsta incepe in Germania? Baiatul o sa aiba 4 ani cand ajungem (daca ajungem) acolo, abia a inceput si aici gradinita, mi-i frica si de cum o sa se adapteze el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Paula, copii se adapteaza cel mai usor. Scoala incepe la 6 ani impliniti (muss kind)...sunt si din cei care i-i dau cu 5 ani si 10 -11 luni de ex. (kann kind) dar astia trebuie sa treaca niste teste. In functie de Land se stabileste data in functie de care se iau la scoala copii. In Hessen este 30 iunie Stichtag. Am gasit acum si un tabel in functie de Bundesland:

Bundesland Alter mindestens Stichtag
Baden-Württemberg 5J 11M** 30. September
Bayern 5J 11M** 30. September
Berlin 5J 8M** (5J 5M**) 31. Dezember
31. März (auf Antrag)
Brandenburg 5J 11M** 30. September
Bremen 6J 1M* 30. Juni
Hamburg 6J 2M** 30. Juni
Hessen 6J 1M* 30. Juni
Mecklenburg-Vorpommern 6J 2M** 30. Juni
Niedersachsen 5J 10M* 30. September
Nordrhein-Westfalen 5J 10M* 30. September
Rheinland-Pfalz 5J 11M* 31. August
Saarland 6J 1M* 30. Juni
Sachsen 6J 1M* 30. Juni
Sachsen-Anhalt 6J 1M* 30. Juni
Schleswig-Holstein 6J 2M** 30. Juni
Thüringen 6J * 31. Juli



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Mai, ce aveti cu spanacul?

Paula asa cum am scris inainte, imi faci impresia unei persoane cu capul pe umeri, tocmai prin prisma faptului ca nu te avanti sa vii cu copiii inainte ca sotul tau sa treaca de perioada de proba. Nu m-am referit la tine cand am vorbit de spanac si brocolli ci la oameni pe care i-am cunoscut aici si pentru care Germania era doar o platforma pentru reintoarcerea in Romania. E foarte greu sa se adapteze in asemenea situatie pentru ca nu au disponibilitatea psihica necesara.
Nu pun la indoiala faptul ca ai o situatie buna si stabila in Romania si e foarte bine ca esti constienta de greutatile vietii intr-o tara noua. Eu am plecat pentru ca ma saturasem sa ma injure toti nebunii cand nu treceam suficient de repede pe trecerea de pietoni, ma saturasem sa dau spaga pentru orice rahatel..

Aici se incepe scoala la 6 ani insa numai daca copilul a implinit cei 6 ani in prima jumatate a anului. Daca copilul implineste cei 6 ani in a doua jumatatea a anului, e considerat Kann-Kind - adica un copil care ar putea sa mearga la scoala insa nu e obligat.

Baietelul tau se va adapta probabil mai repede decat voi la viata in Germania, cu conditia sa il dai la gradinita cat mai repede pentru a avea timp sa se obisnuiasca cu limba.

Mergi la inceput