Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

aschiutza, aici ai dreptate, nimic de spus. Va tin pumnii sa va luati macar un RMH, noi din asta avem si e ok. Visam la un DHH dar cine stie, mai vedem. Acum nu este nimic pe piata, ce apare se da imediat si multi nu vand, inchiriaza ca se renteaza pe termen lung mai mult decat vandutul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Loredana, bafta cu gradinita. savureaza perioada asta cat de mult poti, ca trece. si vin altele.

Miriluta, spunei la doctor ca dormi cu sticla de coniac sub pat. si seara la culcare iei cate un klein Schnaps asa de intarire.
bafta maine la medic, eu cred ca va fi bine. cat despre par, de o luna jumate m-am tuns scurt. ma uitam in oglinda si masuram daca parul feciorasului e mai mare decat al meu. imi pun o ceara in el si-l infoiez sa para mai mult. barbatul zice ca poate o sa-mi cada de tot de la ceara. asta e....
ai verificat usile?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Aschiuta,nu trebuie sa-ti fie rusine de salariul din fostul DDR ,eu am locuit un an si juma'in Leipzig si sotul meu a lucrat acolo in Univ. si avea un salariu .Dupa PhDr,a gasit un super job la Max Planck Institut dar tot pe un salariu de toata jena asa ca la prima oferta primita in sud,ne-am mutat definitiv si a fost cea mai buna decizie .
Sotul tau e din Niedersachsen inteleg? Si al meu .De pe linga Osanabrück.Imi place foarte mult nordul Germaniei si imi place germana vorbita de ei.

Fetele din Hamburg,am fost in zona voastra in 2010 si mi.a placut f mult,tot mi-am propus sa revin mai pe indelete dar nu stiu cind...cind m-or mai invita aia la firma poate ca asa noi 4,greu ne urnim.Am fost in Cuxhaven si pe Helgoland ,frumos de tot!

Loredana,al meu e leut de 4 august deci is 5 luni intre ei .Si mie imi place virsta asta,Stefan vorbeste non-stop si destul de corect,ne distram maxim de ce zice,tocmai acum aud niste risete din camera fetei de se scutura peretii pt el povesteste cum a fost la Ikea .Sunt happy ca a inceput binisor sa vb si in romaneste,s-a prins clar ca sunt 2 limbi chiar daca pt el e o salata de genul "ich vreau wasser" sau "lasa-ma in ruhe".

Miriluta,lasa mama ca nu ai nik,gindeste pozitiv defapt vad ca o faci. Hai ca daca vrei,vb privat despre ficat si ficati .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Germana incepusem sa o invatam acum vreo 4 ani la firma, dar am ramas insarcinata, mi-a fost super rau in primele luni si nu am fost in stare sa mai ajung la cursuri, erau de la 7.30 dimineata iar eu abia la 10 reuseam sa ma tarai din casa, seara ma lovea somnul. Sotul a terminat atunci A1 si a inceput modulul 2 dar a venit copilul si s-a aglomerat la el la munca si a renuntat si el. Si cu ceva ani mai in urma ma apucasem de cursurile de la Deutche Welle, le ascultam in drum spre munca deoarece faceam vreo 40 min pe jos dus si inca atat la intors. Dar s-a cam asternut praful pe tot si abia stiu sa zic cum ma cheama .
Acum la tv mai urmarim Formula 1 pe canal nemtesc fortati ca nu mai e la TVR

De la toate cursurile astea macar mi-am sters ideea ca e o limba urata, imi place acum cum suna

Loredana nu imi vine sa cred ca Lara e asa mare, parca acum mi te amintesc gravida. Ma bucur ca a fost usoara adaptarea la gradita.

O sa incerc sa mai citesc si prin urma la voi la subiecte.
Sotul vrea in sud sa plecam.
Prima mea iesire din tara intr-un concediu a fost intr-un orasel langa Hanovra, chiar cand era campionatul mondial de fotbal la ei, atunci am fost si la Wolsburg. Tare prietenosi erau atunci pe strazi si in trenuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Ela, uita-te daca nu e vreun Bildungs Verein pe la voi. Eu acolo am facut un intensiv si a costat 300 euro si a fost un curs super, in fiecare zi cite 4 ore timp de 1 luna jumate.

Cursul de integrare nu prea se merita, doar ca e gratis. Eu as zice ca mai bine s-ar duce la Goethe institute in Romania sa inceapa acolo daca sa poate, fiindca institutele Goethe dinafara Germaniei sunt subventionate de statul german si cursurile sunt mai ieftine decit cele oferite aici la goethe.

Daca stie deja ceva germana cind vine aici atunci nu mai e nevoie sa faca Intehrationskurs. Eu am sarit cu gratie peste el. Fiindca nivelul oferit de Integrationskurs este A1 ai A2, adica incepator.


Multumesc frumos! Cum adica se poate sa-l faca gratis acel Integrationskurs? El oricum la inceput nu va avea salariu, insa eu lucrez, si venitul depasteste 1200 EUR pe luna..., ma indeplinim conditia de a fi scutiti de plata?

O sa ma uit dupa Bildungsverein / Volksschule, se pare ca e singura varianta viabila....

Multumesc mult inca o data!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Ela, un an de zile doar ca sa invete limba germana, e foarte putin daca pleci de la stadiul tufa de venezia. Nu se va putea integra sau sa isi gaseasca job bun decat daca vorbeste corect limba.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Da, stiu..., eu dupa 20 ani de germana si tot mi se impleticeste limba in gura cateodata, d'apoi la un an Insa pentru mine e mai important sa-i placa aici, sa se integreze (sa nu ma bata la cap sa ne intoarcem), decat sa-mi recite "Faust" sau "Wilhelm Tell" pe de rost






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

Ela, si eu as zice sa inceapa sa invete germana din Romania daca vrea sa accelereze procesul de integrare/angajare. Evtl. niste meditatii acasa, daca nu are timp de cursuri. Si la VHS mai sunt cursuri de Deutsch als Fremdsprache si nu-s fi scumpe. Doar ca tb sa se inscrii in ziua X cat mai devreme, mai ales in München e bataie mare pe locuri. So online mai sunt exercitii.

cristina


Cristina, sa va fie de bine plimbarea!

Multumesc mult de tot pentru pontul cu VHS, m-am uitat acum pe site-ul lor, e super interesant, si nici nu e foarte scump, doar ca ultimele cursuri afisate sunt din iunie/iulie. O sa sun acolo sa ma interesez daca s-au programat deja si cele de septembrie/octombrie.

Mersi frumos inca o data!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Integrationskurs nu e gratis,doar pentru asistati social si nu cred ca e cazul....Pentru restul,se poate obtine subventie de la stat,asa incat participantului ii mai ramane de platit 1€/ora de curs,deci costa 600€,respectiv 645€ cu tot cu Orientierungskurs...Cele 600 de ore includ nivelele A1,A2 dar si B1,si,dupa parerea mea,sunt foarte bune pentru cine incepe de la zero.
Legat de obtinerea subventiei,eu am contactat pe atunci vreo 3 scoli si toate ofereau serviciul de obtinere a acestei subventii pentru cursanti,trebuia doar dus la ei FZB-ul si de restul se ocupau ei,dura cateva zile!Si nu 3 luni,de unde ai informatiile astea?Cred ca cel mai bine e sa mergi personal sa te interesezi.Si incearca si la Volkshochschule,ei au multe termine si e usor sa gasesti o varianta convenabila ca date.
Eu am primit FZB intr-o saptamana,l-am facut special pentru curs,nu mi se pare deloc mult...Poate o fi asa doar aici,in Hamburg?Cel mai bine e sa mergi personal sa vorbesti,abia atunci ai datele corecte....

Lara are deja 2 zile de gradi,chiar daca nu ne-a bagat nimeni in seamaSunt foarte happy!



Lara


Da, probabil im Hamburg merg lucrurile mai repede... La mine a durat 1 luna pana am primit FZB-ul, iar termenul de 2-3 luni mi l-a spus astazi un nene de la BAMF responsabil de München. Si o romanca de aici tot de 3 luni mi-a zis ca sora-sa a depus dosarul asta iarna si a inceput cursul acum 2 saptamani

Bun si in timpul asta ce faci? Stai pur si simplu si astepti aprobarea???



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Aschiuta-draguta,unde e casuta aia noua cu 150 000? Aici nu iei decit un apart foarte foarte modest cu banii astia .In Bayern,pe timp de criza,casele s-au scumpit...dupa ce ca erau scumpe .

Alina,mami de 2 copii minunati



si aici la fel... un apartament cu 3 camere e 350.000 eur, o casuta noua ajunge si la un milion



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ela, ia ca acum am inceput sa ma indoiesc de ce stiam, cred ca asa e cum spun fetele cu 1 euro pe ora, o sa o intreb pe prietena mea din canada care l-a facut.

Cu Volkshochschule ai grija la ce curs alegi si cine il face, ca acolo oricine poate preda, adica si eu daca vreau pot sa ma duc sa predau (eu nu sunt exemplu bun, caci chiar predau), asa ca poti nimeri peste un curs prost.

Ah, intereseaza-te si la librarie, la noi era un curs gratis, un fel de cerc de conversatie facut de voluntari pentru de-astia noi in ale limbii Germane. Orice interactiune, orice ajutor in plus conteaza.

Mergi la inceput