FIV 301

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna fetelor!!!!
ce liniste, sper ca toate sunteti bine si citim cat de curand numai mesaje cu beta pozitiv!

noi suntem bine, eu in plin "santier" cu dintii, sper sa terminam cu bine cat mai repede si sa incepem "atacul" in forta ( mai dureaza ceva luni...)

Vacante frumoase si bebelusi sanatosi/pufosi!

va pup si imi este dor de atmosfera de acum 3 aniiiiiiiiiiii (cand am ramas insarcinata cu Castelan)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna fetele ,

Sunt in a doua luna dupa fiv si ciclul imi intarzie iar, sunt in a 42 -a zi ,in prima luna dupa fiv mi-a venit la 45 de zile .
Credeam ca intarzie doar in prima luna nu stiu ce sa fac.
Voi ati patit asa?




PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
in 2012 o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismoni spune:

stiu ca s-a mai scris pe forum, dar daca cineva are timp si rabdare poate sa-mi spuna ce inseamna protocolul lung (cat de lung este de fapt) si cam in ce situatii se recomanda in raport de un protocol scurt?
avand in vedere ca se vor anunta cu intarziere rezultate de la comisie si voi fi si in concediu o sapt, is curioasa daca mai prind luna asta pentru a incepe protocolul lung, daca asta o sa mi se recomande.

in alta ordine de idei, mi-au venit rezultatele la analizele de trombofilie #351;i am mutatiile Fact II heterozigot, mutatia fact XIII heterozigot, mutatia PAI-1 heterozigot, mutatia MTHFR C677T homozigot, iar mutatiile fact V Leiden #351;i MTHFR A1298C negative
cat de rau este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui aruam
Sunt in a doua luna dupa fiv si ciclul imi intarzie iar, sunt in a 42 -a zi ,in prima luna dupa fiv mi-a venit la 45 de zile .
Credeam ca intarzie doar in prima luna nu stiu ce sa fac.
Voi ati patit asa?


Da, se intampla, mai ales pana se linisteste organismul proaspat "bombardat" hormonal.
Cel mai bine mergi si la dr, un eco si o vizita clarifica orice intrebare.
Sanatate si ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Castelana .
Astept sa-mi vina ciclu si o sa merg la dr sa vad ce se intampla.
Crismoni protoculul lung se intinde pe 2 cicluri din cate stiu eu adica se incepe trat undeva prin ziua 21 a ciclului si se continua si in luna urmatoare cu stimularea din ziua 2-3 .
EU am facut protocol scurt nu stiu f multe detalii dar poate o sa-ti spuna fetele care au facut .
In legatura cu rezultatele pt trombofilie ar trebui sa mergi la hematolog sa-ti recomande tratamentul.
O sa vezi la mine in semnatura ce mutatii am si ce trat iau ca sa-ti faci o idee.
Bafta multa in aprobarea dosarului.


PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
in 2012 o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_K spune:

Buna Crismoni,

Aruam are dreptate. Protocolul lung incepe in ziua 21 de ciclu cu un antagonist (eu am avut suprefact). Eu am luat asta cam 14 zile, apoi m-am dus la control (eram cam in ziua 6 de ciclu) si am inceput stimularea(eu am avut injectii cu puregon). In timpul asta am continuat cu antagonistul. Eu am facut la primul fiv stimulare 12 zile, apoi urmeaza injectia de declansare a ovulatiei (pregnyl la mine) si la 36 h dupa aceasta injectie punctia.

Explicatia dr meu referitor la protocolul lung a fost ca in principal atunci cand rezerva ovariana este suficienta, si nu sunt alte probleme cu ovarele, raspunsul la protocolul lung este foarte bun. Eu la ambele fivuri am avut protocol lung, la primul am avut 11 oovule din care 10 mature si la al doilea 18 ovule din care 15 mature.

Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Dupa aproape 8 ani de chinuri ,sperante spulberate,lacrimi s-aintamplat minunea SUNT INSARCINATA .
La 2 luni dupa FIV eu credean casunt dereglari hormonale pt ca luna trecuta mi-a venit ciclu la 49 de zile.
inca tremur si nu-mi vine sa cred ca este adevarat.
Azi dimineata mi-am facut un test de pipi si este f f pozitiv si am dat fuga la dr avand in vedere ca mi-a intarziat vreo 18 zile si s-a vazut sacul vitelin si embrionul in uter am 5 saptamani
Sunt atat de fericita ..... va doresc tuturor sa traiti aceste momente si sa va bucurati si voi ca mai repede.


PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
avem 5 saptamani
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

wooooow,ce surpriza frumoasa
felicirari draga Aruam,sarcina usoara.
ce bine ca mai exista minuni

c`est la vie,pas le paradis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela74

wooooow,ce surpriza frumoasa
felicirari draga Aruam,sarcina usoara.
ce bine ca mai exista minuni

c`est la vie,pas le paradis


Multumesc Daniela iti doresc si tie sa te bucuri curand asa cum ma bucur eu.
Intr-adevar minuni exista si ele vin atunci cand te astepti mai putin

PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
5 +
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuca83 spune:

Vaaiiii Aruammm felicitariiiiiiiiiiiiiii mamiii Doamne ce minunee!!!!!!!
Sarcina usoara iti doresc sa fie f bine pana la capat
In sfarsit o veste buna si la acest topic. Sa ne tragi pe toate dupa tine .
Daniela tu cand incepi?
Eu am facut ieri histerocopie totul f f f bine....in august pe cai iar .
Va pup pe toate

Mergi la inceput