La ce varsta ati avut copii?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Eu la 34 si o luna. A fost prima data cand am ramas insarcinata (caci m-am pazit bine). Nu m-am omorat niciodata cu copii. Eu am zis intodeauna ca voi face unul de curiozitate sa vad cu cine seamana si sa fiu in rand cu lumea .

Acum ca mi-am satisfacut curiozitatea m-am linistit. ma bucur cat pot de mult de cel pe care il am , altii nu mai fac. ma uit la mama si la bunica...20 de ani exact diferenta intre ele! superb! si a ajutat-o mult sa ne creasca pe mine si fratele meu. Intre mine si mama sunt 36 de ani diferenta ( la scoala le intrecea la frumusete pe toate inclusiv pe cele cu mult mai tinere) dar acuma ca are 71 de ani nici nu ajunge la parc cu cel mic ca e deja obosita moarta saraca.( asta in putinele ocazii in care ne vedem) .

In concluzie o sa-i recomand fiului meu sa-si ia nevasta cu mama tanara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

24, 30, 33.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

23 si jumatate, 27, 33 spre 34

Si pe mine m-a nascut mama f tarziu pentru acele vremuri, la aproape 39 de ani asa ca eu mi-am propus, ca si freedelia, ca dupa 35 de ani sa nu mai fac copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

35 de ani si 7 luni. Mama m-a facut la 20 si toata lumea o complimenteaza: "Vai, da' ce tanara sunteti!" E, la mine a functionat invers: sa nu fiu foarte tanara, sa-mi fac studiile, sa am o meserie buna (la indemnul mamei), sa am o siguranta materiala si afectiva (ideea mea), bla, bla, bla.
Fleacuri. Unui copil nu-i trebuie decat dragoste, infinita, netarmurita dragoste. Daca asta exista, te faci luntre si punte ca sa-i fie lui bine.
Tot ce sper acum este ca Robert sa nu faca la fel ca mine, ci sa fie un tatic tanar, ca sa ma pot bucura si eu de copiii lui, asa cum o fac acum parintii mei cei tineri. Altfel, o sa fiu baba batrana, cu braul de luna, daca baiatul meu se va hotari asa, ca mine, pe la 35 de ani... :)

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

"Cu braul de lana" am vrut sa scriu, da' n-am mai putut edita... :) e, oricum, a iesit frumos, poetic... :)

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Savvy, daca ai fi facut un copil cu salariul de la 25 de ani, nu cred ca mai vorbeai asa...e foarte frumos ce ai scris , doar ca in realitate sunt atatea neprevazute in viata, ca uneori nu ajunge "sa te faci luntre si punte", oricat ai dori tu asta. Am exemple chiar in familie si cred ca vezi si tu nenumarate exemple in jur...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:



Sunt si nu sunt de acord. Salariul meu de acum este perfect comparabil cu cel de la 25 de ani, deoarece sunt bugetar, deci o mare evolutie financiara nu am avut. Ca intelepciune, da, am evoluat. Dar daca aveam copilul la 28,30 de ani era si mai bine, pana acum era deja crescut, mergea la scoala, salariul era acelasi, dupa cum ti-am zis, in schimb eu as fi fost mai juna, mai bela si asa mai departe. :). Si parintii (mei) ar fi fost mai disponibili, ei oricum fiind foarte tineri.
Mama m-a facut la 20 de ani si m-a crescut minunat, adica s-a descurcat foarte bine, in ciuda tineretii, cu ajutor si din partea bunicilor mei, e adevarat. Si a fost tot timpul cea mai tanara mamica de la sedintele cu parintii :).
Eu... deja scartai. Cand ma gandesc ca o sa am 42 de ani cand Robert o sa fie in clasa intati...
Asta e, timpul nu-l putem intoarce. Sa fim fericiti cu minunile pe care le avem!

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Savvy, daca ai fi facut un copil cu salariul de la 25 de ani, nu cred ca mai vorbeai asa...e foarte frumos ce ai scris , doar ca in realitate sunt atatea neprevazute in viata, ca uneori nu ajunge "sa te faci luntre si punte", oricat ai dori tu asta. Am exemple chiar in familie si cred ca vezi si tu nenumarate exemple in jur...

Dana & Amelia (21.06.2011)


Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns byu spune:

Buna, eu am nascut primul baiat la 27ani si o luna iar al doilea baiat, la 31ani si 10 luni, dar a doua sarcina nu s-a comparat deloc cu prima...greeeeeu si l-am nascut si la 36s+6z...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Pe Tudor l-am nascut la aproape 27 de ani - mi s-a parut perfect, nu am vrut mai devreme. As fi frut ca sa-l fac pe al 2-lea in asa fel incat sa fie aproximativ 2 ani diferenta intre copii. Dar...idealurile nu sunt facute intotdeauna pentru a fi indeplinite. De la 28 de ani pana la 31 am pierdut 3 sarcini...fiecare obtinuta dupa incercari de aproximativ 1 an. In septembrie implinesc 32 de ani si daca Doamne - Doamne sta cu okii pe burtica mea, in aprilie voi mai avea un bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

La 32 ani si 5 luni. As fi vrut mai devreme, macar cu vreo 2 ani, dar nu am putut, din punct de vedere medical.

Si vreau sa mai reamintesc ceva. Dupa 30-35 de ani, ne asumam un risc....


Mergi la inceput