La ce varsta ati avut copii?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Primul baietel la aproape 27 ani, iar al doilea la 32(tot ne impliniti).Printre cunostintele mele, am fost o temerara la 27 de ani sa am copil, majoritatea de anul trecut s-au pus pe nascare, deci in jur de 30.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

aproape 30, dupa 4 ani de incercari

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

35 si 36 de ani ... mi se pare varsta ideala pentru a naste copii. Am fost suficient de matura ca sa-mi asum responsabilitatea lor, aranjata profesional, financiar, aveam 8 ani de casnicie, deci stiam cu cine ma inham la drum, ce ii pot cere si ce nu ... si chiar si asa, au fost multe lucruri care m-au luat prin surprindere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Fata la 29 si baiatul la 32. As mai fi continuat daca nu ma traumatiza a doua nastere - placenta s-a desprins in travaliu si am ajuns la cezariana de urgenta, inca mai am cosmaruri legate de asta. Dar nu varsta a fost de vina, ci pur si simplu ghinionul.
Mama l-a nascut pe fratele meu perfect sanatos la 35 de ani. Nu erai trecuta se poate naste si la 50 de ani daca organismul tau mai poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

36 si 38 - am avut nasteri fff ok (prima ceza - pt pozitie breach, a doua natural) cu travaliu ca la carte. Pe langa mine au nascut femei mult mai tinere cu pb mai mari (una a urcat de 3-4 ori pe masa dar n-a impins bine si i-au facut ceza, alta de 16 ani a avut copilul angajat facial) deci nu cred ca varsta are importanta, in schimb are sanatatea fizica si mentala - importanta mare de tot
IAr dupa nasteri (pruncii acum fac 6 si resp 4 ani) pot spune ca m-a ajutat varsta in sensul ca m-am dedicat (Cu sotul ) copiilor fara sa ne simtim frustati ca nu mai ajungem la distractie prietenii nostri (majoritatea) se confrunta cu bacul (la copii de sigur ..) iar noi abia ne inscriem la scoala - si e amuzant sa comparam situatiile
Mie mie se pare important sa fie la momentul potrivit pentru cuplu, nu pentru altii - cuplul sa-si doreasca si sa fie la momentul in care copii sunt pe locul 1 (nu cariera sau socializarea sau altele) pentru ca a fi mama nu inseamna doar sa nasti, ci inseamna sa cresti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

La fix 27 jumate am nascut baiatul! Fff tarziu dupa parerea mea..:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Mama mea m-a nascut la 36 de ani si jumatate. Din acest motiv mi-am promis ca eu voi avea copii mult mai devreme. Imi amintesc (cu rusine) ca in clasa intai le invidiam pe colegele si colegii cu mamici tinere si frumoase. A mea mi se parea trecuta si batrana.

Acum am 27 si sunt la prima sarcina, mai devreme nu a fost sa fie, dar mi se pare ca este tarziu

19+ cu

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Bunica mea a fost 'menopauza' mamei ei. Strabunica avea 47 de ani cand a nascut-o pe bunica mea (al 5-lea copil). Cred ca erau 12 ani intre ea si al 4-lea copil. A fost un copil foarte bolnavicios, tot bolnava mi-o amintesc pe bunica, desi a fost o femeie foarte inteligenta si cu un caracter foarte puternic.

Din cauza unor probleme de sanatate, capacitatea mea de-a face copii s-a terminat la 33 de ani. Ma bucur ca am avut deja 2 copii mari, nu as mai putea avea acum copii si daca ar fi micuti ar fi mult mai greu pentru mine acum.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubblegum spune:

Gravida la 34 de ani, incerc de la 29 de ani :)

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma31 spune:

PRIMUL BAIAT PE MIHAI LA 31 SI AL 2LEA PE IONUT LA 32 ANI ESTE GREU UNUL DUPA ALTUL ,DAR AM SIMNTIT CE CEASUL BIOLOGIC INCEPE SA BATA TAREEEEEEEEEEEE

Mergi la inceput