La ce varsta ati avut copii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

la 35 fara 2 luni, numai in Romania daca ai peste 30, esti batrana...e o conceptie adanc inradacinata, total eronata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Am nascut la 19 ani,10 luni si 25 de zile!
Daca tu zici ca la la 35 de ani si jumatate te simteai "trecuta",eu sunt la cealalta extrema.. cred ca am devenit prea devreme mamica! Dar,nu mi-am pus niciodata problema unui avort.
Dumnezeu stie cand ti-l da si de ce ti-l da asa ca l-am primit cu toata dragostea din lume si uite ca incet-incet "cresc" si eu pe langa el.

Mama m-a facut la 34 de ani.Si mai am un fratior cu 11 luni mai mic decat mine.Plus,exemplu cu doamna aceea .. (imi scapa numele) care a nascut la 69 de ani parca nu?
Eu zic ca nu exista o varsta "ideala" pt conceperea si nasterea unui copil,fiecare suntem diferite,corpurile noastre se dezvolta diferit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

27 de ani si o sa nasc luna viitoare

Anca 34+ (7 luni +)cu Mihai Iulian AMR 5+
burtica la 33s https://picasaweb.google.com/114955754890412218353/LaPlimbare#
fotografii de la cununie (la 20s) http://fotosivideo.blogspot.com/2012/01/irina-si-marian.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

sincer, eu cred ca conteaza si varsta dar cel mai mult conteaza ( zic eu) un corp sanatos sa poata duce pana la capat o sarcina... sa se poata reface dupa nastere repede... sa poata avea resurse dupa pentru a alapta si nu stiu.. rabdare pentru a creste un copil...
la fel cred ca totusi e bine sa fie si cat de cat tanar pentru a putea creste acel copil pana nu stiu 18 ani? .... vreau sa spun ca acea doamna de 69 sau cat avea (iliescu parca o chema)... nu stiu cat de in putere ar fi sa poata creste copilul pana la 18 ani... (asta daca mai traieste pana atunci...)
nu dati cu pietre dar media de viata in romania parca nu este foarte mare... + ca dupa o anumita varsta apar tot felul.. sa spun dureri de oase...( ma refer ca apar apar probleme de sanatate specifice batranetii...)
acuma faca cineva are o conditie fizica buna si e sanatoasa poate naste si la 40 .. stiu eu... 50 de ani...
oricum in afara varstei cred eu ca e important sa ai si o stare materiala cat de cat buna, ca sa nu aduci pe lume un copil si sa-l chinui neavand posibilitati sa-i ofer un trai decent .. sa spun asa...
in cazul nostru... a contat foarte mult acest lucru... sa ne permitem un copil ( oricat de odios ar suna... dar un copil costa...) si am hotarat ca trebuie neaparat sa aveam mai intai posibilitatea de a-i oferii copilului tot ce are nevoie...
pe de alta parte ori cati bani ai avea...daca nu exista intelegere intre soti (cuplu) ... mai bine nu faci nici un copil ( parerea mea) ... e nevoie de un mediu afectuos... intelegator.. iubitor.. pentru a creste un copil


Anca 34+ (7 luni +)cu Mihai Iulian AMR 5+
burtica la 33s https://picasaweb.google.com/114955754890412218353/LaPlimbare#
fotografii de la cununie (la 20s) http://fotosivideo.blogspot.com/2012/01/irina-si-marian.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioo spune:

Am nascut la 22 de ani. Cum zice si mami_stefi, uneori mi se pare prea devreme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Fetita am nascut-o la 23 de ani, baietelul anul asta, la 33. Si tare ma bate gandul sa mai fac un bebe. Cred ca varsta e o chestiune relativa, ce tine de organismul fiecarei femei. Prejudecatile nu ma intereseaza.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Eu am facut la 29 si 31.. Si eu asa mai afce unul..daca conditile financiar ar fi altele...pt ca din pacate si copii costa mai ales cand incep scoala, activitati extra etc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karis spune:

La 28 am nascut baietelul, care are acum 9 ani. Nu am reusit sa mai raman insarcinata desi am mai incercat. Acum cred ca deja e tarziu...Am implinit 37 si imi pare tare rau ca nu mai am un bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

La 27 de ani. Sunt prima dintre prietenele mele carora li se pare ca e muuult prea devreme! Cred ca generatia mea s-a maturizat mai greu.
Am de gand sa mai fac unul la 30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Karis

La 28 am nascut baietelul, care are acum 9 ani. Nu am reusit sa mai raman insarcinata desi am mai incercat. Acum cred ca deja e tarziu...Am implinit 37 si imi pare tare rau ca nu mai am un bb.


doar crezi, dar nu e

Mergi la inceput