Capusele ...pericol, actiune, tratament

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu prea are relevanta acum dupa mine. Ceea ce este de urmarit sunt fie titrurile specifice(WB) insa asa cum spuneam rezultatul are o doza de irelevanta mai ales acum sau analiza in microscopie intunecata care poate fi facuta oricand. Ambele pot fi efectuate la Bucuresti.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Eu merg cu fi-mea in parc si de regula o dau cu chestia asta
http://www.farmaciastejara.ro/autan-protection-plus-spray-p-4402.html

Este ok ca sa tina capusele la distanta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Este o chestie extrem de toxica, relativ eficace. Eu imi dau cu asa ceva pe haine cand merg in padure la hiking, dar tot mai culeg de pe mine.
In plus in zone cu rozatoare capusele nu stau doar la firul ierbii, pot fi si-n orice fel de tufa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

AB_AC ce vrei sa spui prin "extrem de toxica"?
Sper ca nu pentru organismul uman.

Aveti idee de alte remedii pentru a indeparta capusele? In afara de statul in casa evident.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Autan-ul e bazat pe picaridin o substanta activa net superiaora DEET-ului(care-i NO-NO-NO pentru copii) .

Dar e o substanta noua. Daca citesti datele de testare vezi ca nu e likely sa faca nimic, dar n-au studii de durata . Pagina 3 e interesanta:
http://npic.orst.edu/factsheets/Picaridintech.pdf


Practic nu poti spray-a un copil la joaca zilnic cum ai spraya un militar in junglele Asiei (acolo se foloseste Autan din plin) sau un turist in zonele infestate de malarie. Daca ii pui pantaloni lungi si deschisi la culoare si sosete peste ai sanse sa le vezi urcand. De asemenea cand intri in casa ii cauti in cap, incheieturi... Daca sunt si le scoti in mai putin de 24 de ore sansa a ceva e extrem de mica. Noi traim cu asa ceva de ani e zile si dupa ceva antrenament te acomodezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ReginaMaria spune:

Citat:
radugabriela Posted - 08/05/2012 : 19:19:15 Buna seara

Incep prin a-mi spune situatia. Fetita mea in varsta de 7 ani a fost muscata de o capusa. Am descoperit-o la vreo 48 de ore. I-a fost scoasa la spital cu un ac. Am inceput tratamentul cu Amoxicilina 500 mg, suntem in a 3-a zi de tratament. Acest tratament ni l-a prescris pe o perioada de 14 zile. Locul muscaturii nu este umflat, e doar un punctisor roz acolo si atat. Nu a avut alte simptome pana acum. Sunt ingrijorata!
Astept pareri si experiente proprii. Astept sfaturi.

As avea si cateva intrebari: tratamentul acesta este ok?
- la cat timp dupa terminarea antibioticului se face analiza?


Tratamentul ar fi normal sa-l fi stabilit un medic infectionist dar pot sa va spun ca se utilieaza Amoxicilina sau Augmentin.

Cred ca ar fi bine ca dupa 2-3 saptamani sa se faca testarea, dar in acesta perioada sa urmareasca cu atentie cum evolueaza plaga si aparitia simptomelor.

Oricum, daca apar simptome precum cele de mai jos, sa mearga la infectionist chiar si fara testare.

· eruptie cutanata rosiatica, de forma circulara, în jurul muscaturii

·simptome asemanatoare celor de gripa, de exemplu, febra, oboseala, dureri de cap

· episoade repetate de febra adesea însotite de dureri de cap, dureri musculare si de articulatii, greata


dr Adriana Pistol http://www.reginamaria.ro/ro/medic/adriana-pistol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radugabriela spune:

Regina Maria, multumesc!

Da, tratamentul i l-a prescris medicul infectionist, nu i l-am dat din auzite sau dupa ureche.
In ceea ce priveste pasii urmatori, voi face ceea ce este necesar. O urmaresc, pana acum nu a prezentat nici un simptom. Sper sa nici nu prezinte, nici de-aici incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Dupa 2-3 saptamani sa testeze ce ????
Mai ales ca a luat antibiotic ?
Cand toate studiile arata ca in cel mai fericit caz apar anticorpii la 3-4 saptamani. Iar daca ai luat antibiotic, titrul e prea scazut sa iasa pozitiv la analize.
Am incercat mereu sa nu fiu virulenta dar chiar m-am saturat.
Mai fratilor, mai cititi niste studii facute de aia mai destepti de prin alte tari, tari care mai stiu cate ceva despre boala asta.
Nu mai induceti oamenii in eroare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Eram intr-un spital particular, nu spun numele , la urgente.
Vine un nene cu capusa infipta in el si cu eritemul in floare.
Omul ala a fost trimis acasa cu indicatiile de Zinnat 7 zile si analize dupa ce termina antibioticul.
Daca as fi putut as fi iesit dupa el sa-l trag de maneca.
Omul ala sta linistit ca a luat antibiotic, analizele vor iesi categorig negative si peste ani Dumnezeu cu mila.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui riana

Dupa 2-3 saptamani sa testeze ce ????
Mai ales ca a luat antibiotic ?
Cand toate studiile arata ca in cel mai fericit caz apar anticorpii la 3-4 saptamani. Iar daca ai luat antibiotic, titrul e prea scazut sa iasa pozitiv la analize.
Am incercat mereu sa nu fiu virulenta dar chiar m-am saturat.
Mai fratilor, mai cititi niste studii facute de aia mai destepti de prin alte tari, tari care mai stiu cate ceva despre boala asta.
Nu mai induceti oamenii in eroare.

E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata
lumea vrea sa stea la umbra.


Corect!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput