Capusele ...pericol, actiune, tratament

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mihaela cazi in derizoriu cu verificarea capusei. In majoritatea cazurilor nu o sa fuga nimeni cu capusa in sticluta. In plus sunt foarte multe cazuri cand persoana afectata si clinic pozitiva la boreelia nici macar nu stie sa fi fost piscata de o capusa. Sau poate isi aduce aminte dar a ignorat (n cazuri si din astea). In plus daca ai fi fost atenta am precizat ca in prezent sunt mai multe tipuri de bacterii fiecare putand sa dea reactii diferite, fiecare putand sa fie sensibila sau sa prezinte rezistenta diferita la diferite medii antibiotice sau la mixuri ale acestor medii.
Am senzatia ca tot spunand cat de avansata este medicina si medicii din Suedia in comparatie cu Romania discutam de altceva nu de problema in sine care din punctul meu de vedere este grava sau cum se spune subdiagnosticata tratata cu extrem de mult empirism sau ignorata de insasi medici. Ceea ce este grav.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ca sa intelegi de ce nu sunt de acord cu ignoranta am sa-ti extrag un pasaj de la o schema de tratament eliberata de un medic renumit in diagnosticarea si tratarea Boreliosei (nu e roman ca sa fii multumita). Am sters intentionat cantitatile pentru ca nu imi pot permite sa fie publicate nici macar informational fiecare pacient avand o solutie proprie in functie de afectiunea efectiva pe care o prezinta si a rezultatelor de laborator (WB, microscopie sau PCR dupa caz).




According to the reactivity for B.afzelii the following schedule for six weeks could be proposed:
Minocycline Hexal tbl ... x 50 mg, if tolerated ...x100 mg, during meals
or Doxycycline ... x 100 mg or ...x200 mg/day
During the whole period together with the following antibiotics
Ciprobay ... x 500 mg/day
Tinidazol ... x 500 mg/day

Protexin .... capsule or more to prevent candidiasis
Diflucan if it is necessary .... mg/week
Hepabene ... capsules/day
Vitanax PX4 ... capsules/day
Supplementation of Vitamins and minerals and trace elements very important.

The philosophy and practice of the combined antibiotic treatment of Lyme borreliosis chronica was published in OrvHetil 2002, 143:1223-1224.
Shortly: Application of fluoroquinolone and minocycline at the same time raises the efficiency of them up to hundred times in comparison to the mono-therapeutic effects of them alone. In addition to this synergistic effect the efficiency of minocycline alone is five times more than that of doxycycline.
I also propose to study Burrascano, J.J. treatment schedule: Lyme Disease in Conn's Current Therapy 1997, 1:140-143.
The direct effect of Tinidazole on Gemma which is the spore-like form of Borrelia burgdorferi sensu lato was proved in vitro experiments by Brorson & Brorson(International Microbiol (2004) 7:139–142).

Beside these antibiotics, I suggest Heat-therapy that uses infra-sauna or sauna or having a bath in hot water to support the effects of drugs, but keep in mind not to be exhausted the body or any other inconvenient for it. I may propose Vitamin C and Béres’s drops 2x40 drops after breakfast and lunch.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu e vorba de ignoranta, ci de ani de cercetare in spate. Cu rezultate.

Citez: The philosophy and practice of the combined antibiotic treatment of Lyme borreliosis chronica.

Cuvantul subliniat spune multe. Si face diferenta dintre mere (de ceea ce vorbesc eu) si pere (de care vorbesti tu).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Discutam de acelasi lucru in stadii diferite de evolutie. Cronic sau nu, dar acelasi lucru. Am dorit sa nu se inteleaga o afirmatie facuta de tine ca sunt doua boli diferite ca fiind corecta. Oricine ar citi asa ceva ar intelege ca sunt lucruri diferite boli diferite. Categoric nu. Cat despre extrasul dat de tine este adevarat aceasta scema de tratament a fost prescrisa pentru un caz cronic al aceleiasi afcetiuni.
Dar propun sa nu mai continuam aceasta discutie neprolifica pe forma si sa se ramana la informatia de baza pe fond.Ok?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

2 din copiii mei au fost muscati de capusa acum un an. Am vazut-o si scos-0 repede.
Anul acesta am gasit o capusa proaspat intrata (doar capul) in barbita celui de-al treilea copil in varsta de 3 luni.
Sincer, nu stiu si nu inteleg cum a ajuns pe barbita lui...poate de pe hainele mele, in fine.
Si anul trecut si anul acesta am vb cu medicul nostru pediatru si mi-a spus ca daca eritermul nu apare nu trebuie sa-mi fac pb.
Am intrebat daca trebuie antibiotic preventiv...mi-a spus ca nu.
Eu acum ce sa fac???Dupa ce v-am citit cometariile m-am panicat destul de rau.
Are dreptate si mihaela_s, ca nu pot da antibiotic dupa fiecare muscatura...mai ales ca noi mergem in fiecare wk la tara....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Marius, eu nu vreau sa expun aici opinia mea personala pe tema boreliozei.

Vreau doar sa spun ca mihaela are cumva dreptate, dupa mine, si o sa apelez la comparatia pe care ai facut-o tu, cu sifilisul. Sifilisul incipient se trateaza cu doua doze de penicilina retard. Neurosifilisul se trateaza mai greu, cu mai mult antibiotic, pe perioada mult mai lunga. ASTA spune ea ca se intimpla si in infectia cu borrelia...



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asta am spus si eu in mai multe randuri. Insa nu am fost de acord cu ideea existentei a doua boli tratate diferit.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Marius boala are stagii. Prinsa devreme se trateaza mai usor. Americanii te trateaza mereu ca pentru faza 2, nu neaoarat incipienta. Sotul meu a avut un coleg care a ajuns in carje si si-a revenit dupa luni de antibiotice. Asa ca da sunt faze tratate diferit.

Lumea isi scoate adesea singura capusele. Eu sunt in padure zilnic...pentru ca stau in padure. Si scoala e in padure.
Ii controlez zilnic si mai scot cate ceva. nu pot sa le dau antibiotic constant intre iunie si septembri. Daca-s scoase corect in mai putin de 24h pericolul e mic. Si da ma duc sa analizeze capusa. Suna ridicol poate, dar decat sa-mi intepe copiii!! Eu iarna pot avea cerbi in gradina ... asa ca propriul meu gazon e infestat si pot sa ma intorc zilnic cu o capusa. Asa ca mai bine verifica capusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am inteles ideea cu analiza capusei. Probabil ca pentru inceput asa cum spuneam ar fi grozav daca medicii ar constientiza riscurile existente, daca aceasta afectiune nu ar fi subdiagnosticata, daca oamenii ar fi mult mai informati, daca ar fi mai putin ignoranti samd.
Nu cu mult timp in urma a afima existenta boreliozei era (si inca mai este) tratata cu un zambet dipretuitor.
Avem si aici pe DC (indirect) un caz de boreliosa finalizat din nefericire cu deces.
Aveti de asemenea un caz pe care vi l-am pus la dispozitie si este mediatizat care sper eu sa nu se finalizeze tot cu deces.
Nu este cazul de isterie insa cred ca este cazul de realism.
Intotdeauna doar si numai doar cand s-a produs dezastrul pacientul si uneori apartinatorii ajung sa spuna "de unde sa fi stiut!" "cine s-ar fi gandit?" "era un munte de om" si asa mai departe.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radugabriela spune:

De curiozitate, ixodes ricinus, de culoare neagra, mica....asa arata capusa care a muscat-o pe fetita mea. Pe 1 mai a stat intr-o curte, din oras, unde era si iarba mai inalta. In ziua urmatoare am fost pe o pajiste, chiar la marginea unei paduri...pe unde doar a alergat...pret de vreo 10 minute...pe acea pajiste nu a stat jos.

Capusele care provin de la caprioare, sunt negre si mici sau nu neaparat???

Mergi la inceput