Capusele ...pericol, actiune, tratament

Capusele ...pericol, actiune, tratament | Autor: radugabriela

Link direct la acest mesaj

Buna seara

Incep prin a-mi spune situatia. Fetita mea in varsta de 7 ani a fost muscata de o capusa. Am descoperit-o la vreo 48 de ore. I-a fost scoasa la spital cu un ac. Am inceput tratamentul cu Amoxicilina 500 mg, suntem in a 3-a zi de tratament. Acest tratament ni l-a prescris pe o perioada de 14 zile. Locul muscaturii nu este umflat, e doar un punctisor roz acolo si atat. Nu a avut alte simptome pana acum. Sunt ingrijorata!
Astept pareri si experiente proprii. Astept sfaturi.

As avea si cateva intrebari: tratamentul acesta este ok?
- la cat timp dupa terminarea antibioticului se face analiza?


Va rog din suflet ajutati-ma, cu ceea ce stiti, din experientele proprii!

P.S. am gasit un topic legat de acest subiect, pe forum, dar topicul respectiv a avut ultima postare in 2009....mi-am spus pe moment sa deschid unul nou...poate e mai vizibil ...nu stiu...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169134&nm=Atentie-la-capusela-Boreliozala-Lyme-9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radugabriela spune:

Multumesc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Anul trecut cel mic a fost muscat, l-am testat dupa 6 saptamani de la muscatura si era ok (L-am tratat cu antibiotice dupa muscatura)
Anul asta au fost muscati ceilalti 2 copii. Idem antibiotice, trebuie sa merg sa le fac analizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Anul trecut si fetita mea (acum are 7 ani) a fost muscata de o capusa. A stat in capul ei mai mult de 24 de ore....dar nu peste 48. Din fericire a descoperit-o ea intamplator. A scos-o la chirurgie. Apoi de la spitalul de boli infectioase i-a recomandat tratament cu 2 antibiotice (ospamox 10 zile si azitromicina 3 zile)in acelasi timp. Si mi-a spus s-o urmaresc daca ii apar ceva pete pe ea....sau febra sau alte manifestari care mi se par ciudate.

Apoi am facut analizele dupa 21 zile. Aici e o poveste mai lunga. O nebunie....m-au costat vreo 4 milioane in prima faza. Apoi dr ma punea sa mai fac un set (m-ar fi costat inca vreo 8 milioane). Sincer am banuit o cointeresare a medicului in aceasta afacere (ma punea sa repet musai la acelasi laborator, cam obscur...unde lucra si ea), fapt confirmat oarecum si de infectionistii de la Matei Bals. In final i-a facut Western blot-ul pentru IgM la Cantacuzino, i-a iesit negativ, am discutat cu mai multi dr infectionisti si toti mi-au spus sa las in pace copilul. Pana acum nu a avut nicio manifestare ciudata....a trecut un an de la muscatura. Si sper, Doamne ajuta sa nu aiba. Tocmai pentru ca tot citisem de borelioza aia....n-am fost om o luna.

Dar majoritatea medicilor mi-au spus ca daca am tratat-o cu antibiotic imediat dupa muscatura sa stau linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui radugabriela

Buna seara

Incep prin a-mi spune situatia. Fetita mea in varsta de 7 ani a fost muscata de o capusa. Am descoperit-o la vreo 48 de ore. I-a fost scoasa la spital cu un ac. Am inceput tratamentul cu Amoxicilina 500 mg, suntem in a 3-a zi de tratament. Acest tratament ni l-a prescris pe o perioada de 14 zile. Locul muscaturii nu este umflat, e doar un punctisor roz acolo si atat. Nu a avut alte simptome pana acum. Sunt ingrijorata!
Astept pareri si experiente proprii. Astept sfaturi.

As avea si cateva intrebari: tratamentul acesta este ok?
- la cat timp dupa terminarea antibioticului se face analiza?


Va rog din suflet ajutati-ma, cu ceea ce stiti, din experientele proprii!

P.S. am gasit un topic legat de acest subiect, pe forum, dar topicul respectiv a avut ultima postare in 2009....mi-am spus pe moment sa deschid unul nou...poate e mai vizibil ...nu stiu...



http://numaiunaltblog.wordpress.com/2012/05/08/un-nou-medic-care-stie-despre-ce-e-vorba/

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radugabriela spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Care este numarul de zile minim, de la muscatura pana la prima analiza?
Eu, din cate am inteles minimum e de 21-22..chiar 23 de zile. E bine sa astepti chiar mai mult pana la prima analiza? Si acea analiza in cat timp este gata? Sa ma duc direct la un laborator sau prima data sa merg la doctorita de familie (medic pediatru) si ea sa-mi faca "trimitere" cu acea analiza?

La prima analiza se fac anticorpii IgG?
Ana71, de ce fetitei tale i s-a facut IgM-ul? Sau se cer cele doua deodata?

Intreb toate aceste lucruri fiindca nu am incredere in medici, nu stiu cat sunt de pregatiti, nu stiu cat sunt de informati.....din pacate!!!


In cat timp dispare acel punctulet, de la locul muscaturii? In cat timp se vindeca locul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

La aproximativ 21 de zile se face analiza. Unii zic ambele tipuri de anticorpi, IgM si IgG. Altii doar IgM in prima faza (21 de zile). Apoi confirmare rezultat prin Western blot (astea costa mult)-ca testarea simpla IgM si IgG poate da rezultate false. Fetitei mele i s-a facut Western Blot-ul doar pentru IgM. Ideea este ca IgM apare (Doamne fereste!!!) in prima faza, apoi el incet incet se negativeaza si apoi e cazul de IgG (minim 6 saptamani dupa muscatura). Medicul de la cantacuzino mi-a zis ca nu e cazul sa-i fac anticorpii IgG (decat dc insist neaparat) atata vreme cat anticorpii IgM, confirmati prin western blot au fost negativi.

Nu i-am mai facut ca deja dadusem in paranoia.

Analizele ies repede (depinde de ziua in care lucreaza laboratorul respectiv). Dar eu, am descoperit cu stupoare ....asta ma cam nedumerise la primul medic ca exista 4 tipuri de borelioza (fiecare cu IgM si IgG-ul ei). Cum western blot pentru fiecare tip de anticorp ma costa 200 lei (noi) ar fi insemnat sa dau 16 milioane pe analize....sincer mi s-a parut ca intru intr-un cerc vicios. Plus ca laboratorul acela (musai ala) recomandat de dr. nu prea imi trezea mare incredere. Asa ca am apelat la infectionisti de la Matei Bals care au trimis proba de sange la Cantacuzino.

Te inteleg ca ai intrat in panica ...si eu intrasem rau anul trecut. dar mai m-au linistit medicii spunandu-mi ca atata vreme cat ia antibiotic imediat, sansele sa dezvolte boala aia nenorocita sunt extrem de mici.

La fetita mea nu stiu cand a disparut semnul....capusa a fost intr-o zona cu par....culmea ca in zona aia are si un semn de la nastere (mici pete rosii). La un moment dat nu voia sa ma mai lase sa ma uit. Banui ca ar trebui sa dispara cam in atata timp cat dispare orice traumatism minor (fara legatura cu capusa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radugabriela spune:

Multumesc tare mult Ana!!!!

Te inteleg perfect prin ce ai trecut si prin ce trec toate mamicile in situatia asta. Si eu sunt la fel de paranoica si recunosc, visez si noaptea deja o gramada de lucruri. Cand i-am descoperit capusa am avut un soc, stiind ca acea capusa poate fi foarte periculoasa si iarasi stiu, zis asa in forma populara, ca eu nu mai sunt om pana cand nu voi fi, cat de cat macar, convinsa, ca fetita mea a scapat de pericol.

Va doresc sanatate copiilor vostri si Doamne ajuta sa fie totul bine!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radugabriela spune:

Ana, inca ceva as dori sa mai stiu: cand ma duc la laborator pentru a-i face analizele, cer in felul urmator: testare anticorpi IgM cu confirmare Western blot sau la inceput doar IgM iar apoi, dupa cele 6 sapt. de la data probabila a muscaturii, testul western blot?

Cand ai spus "testare simpla IgM si IgG" te-ai referit la analiza in sine fara testarea western blot? Sau daca am inteles eu gresit, te rog sa-mi explici.

P.S pentru cei care sunt din Oradea sau din imprejurimi am aflat ca aceste analize se pot face la Bioclinica. Odata sangele luat se trimite la laboratorul din Timisoara se pare... Daca analiza se face de ex. joi, pe luni primesti rezultatul.

Daca cineva mai are informatii sau alte opinii va rog sa scrieti!
Va multumesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radugabriela spune:

Dupa cateva documentari eu am inteles ca IgM-ul cu confirmare Western blot constituie o analiza in sine si mai exista( se face) si IgM simplu.
E corect sau gresesc?

Mergi la inceput