Capusele ...pericol, actiune, tratament

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

IgM e primul anticorp care apare. De aceea nu se face IgG-ul in prima faza. Recomandabil e cel putin 6 saptamani dupa muscatura sau dupa terminarea tratamentului. Revin cu amanunte daca mai vreti, maine. Acum sunt pe fuga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radugabriela spune:

Multumesc!

Da, sigur, reveniti cu amanunte. Sunt binevenite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui radugabriela

Ana, inca ceva as dori sa mai stiu: cand ma duc la laborator pentru a-i face analizele, cer in felul urmator: testare anticorpi IgM cu confirmare Western blot sau la inceput doar IgM iar apoi, dupa cele 6 sapt. de la data probabila a muscaturii, testul western blot?

Cand ai spus "testare simpla IgM si IgG" te-ai referit la analiza in sine fara testarea western blot? Sau daca am inteles eu gresit, te rog sa-mi explici.

P.S pentru cei care sunt din Oradea sau din imprejurimi am aflat ca aceste analize se pot face la Bioclinica. Odata sangele luat se trimite la laboratorul din Timisoara se pare... Daca analiza se face de ex. joi, pe luni primesti rezultatul.

Daca cineva mai are informatii sau alte opinii va rog sa scrieti!
Va multumesc!!!


Buna,

Da, exista testare anticorpi IgM simpla. Dar asta poate da erori(zic unii medici, altii zic ca e suficienta) la genul ca un rezultat negativ, poate fi fals negativ. Testarea IgM cu confirmarea Western blot e sigura. Ambele poti sa le faci dupa 21 de zile de la muscatura. Anticorpii IgM ca si in cazul altor boli (Doamne fereste) apar in prima faza (IgG este negativ), apoi incet incet se negativeaza, in timp ce IgG se pozitiveaza usor usor. O perioada coexista pozitiv la ambele tipuri (IgM si IgG) apoi IgM devine negativ si IgG ramane pozitiv (uneori toata viata).

Dr pe care o banuiam de cointeresare cu laboratorul imi spusese ca doar la laboratorul acela se pot face determinari separate pe cele 4 tipuri de borelia (borduferi este cea mai intalnita, dar mai exista si altele). Fiecare cu IgM si IgG Western blot propriu. Eu am intrebat asa ipotetic la ce ma ajuta sa stiu ce tip este....ca dc Doamne fereste ar fi pozitiv vreunul din tipuri tratamentul ar fi acelasi. Nu mi-a dat un raspuns clar, incerca doar sa ma convinga ca doar acolo pot sa ma lamuresc. Am preferat sa fac determinarea IgM cu testare western blot la cantacuzino.

Sper ca te-am lamurit cat de cat.....am intrat si eu adanc in problema asta atunci....nici acum cand mai citesc prin presa diverse legate de muscatura de capusa, nu ma simt prea ok. Dar parca nici nu as vrea sa intru iar in vrie, cu IgG-ul. Eu sunt si ipohondra mai ales cand e vorba de copii (acum mi-a "distras" atentia de la capusa un streptococ beta hemolitic de tip A -al baiatului de data asta

Daca mai ai nelamuriri, spune-mi...poate te voi putea lamuri cat de cat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu tocmai am avut practica in laborator de microbiologie si mi-am facut lucrarea practica pe determinarea titrului IgM si IgG in cazuri de Borrelia. Aparitia lor e asa cum spune Ana71, intai IgM care scade dupa ca 6 luni. IgG-ul incepe sa apara dupa 6 luni. Cei doi anticorpi pot exista simultan, dar o perioada scurta. Aici se face titrul pentru amandoi anticorpii deodata, nu se face niciodata separat.

Exista rezultate fals pozitive, in parte ca analizele se fac prea devreme dupa muscatura si anticorpii IgM nu au apucat sa fie produsi de organism. De asta se recomanda minim 6 saptamani dupa muscatura. Apoi antibioticele scad nivelul de anticorpi care nu pot fi detectati. Rezultat negativ poate sa apara si in cazul in care pacientul merge la medic exact in momentul in care IgM scade si nivelul sau e destul de scazut si inainte ca IgG sa fi ajuns la nivelul detectabil. De asta e recomandat ca in caz de suspiciuni de infectare cu Borrelia si rezultate negative la titrul anicorpilor, sa fie repetate analizele dupa 6 saptamani. Apoi mai e si experienta celui din laborator, conteaza foarte mult sa fie cantitati exacte, sa fie la temperatura camerei, in fine...sunt multe de luat in considerare.

Exista 3 feluri (4 in SUA) de bacterie Borrelia de la care se face Borelioza: Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia garinii si Borrelia afzelii.

In legatura cu antibiotice si cu panica. Asta va spun din experienta personala. Cand am ajuns aici am fost disperata, la fel ca si voi, de capuse. Stam la casa, intr-un oras mic, copiii aici sunt foarte mult pe afara si inevitabil, an de an cate 2-3 capuse au ajuns pe noi. Pe cea mica chiar si mai multe, pentru ca ea era cea mai expusa. La inceput eram si eu cu antibioticele. Noroc sa sotul e medic si ne-a scris reteta, altfel aici medicii nu prescriu antibiotice dupa muscatura de capusa decat daca apar simptomele. Unde locuim noi, statistica spune ca 1 capusa din 5 e infectata cu Borrelia. Ei bine, dupa ce cea mica a facut o tura de antibiotic, a muscat-o iar o capusa. Atunci am hotarat ca nu are sens sa bag in ea antibiotice asa aiurea. Pentru ca medicii stiu de ce nu prescriu antibiotice dupa fiecare muscatura.

Semnele foarte clare de Borelioza apar in decurs de 2-4 saptamani. Atunci se face tratament cu antibiotic. E acel eritem care apare la locul muscaturii. Fata cea mica nu a avut niciodata. A trecut deja de 4 ani incoace prin vreo 10 muscaturi de capusa si nu a mai primit anitbiotic pentru ca nu a aparut eritemul si nici alte simptome (gen gripa-dureri de cap, musculare, slabiciune). Eu am fost muscata de vreao 5 ori de capuse. La prima a aparut eritemul foarte clar, am luat antibiotic. O cura de 14 zile de penicilina, asa se prescrie aici. Au trecut de atunci 3 ani, totul e OK.

Ca, astea...daca mai imi amintesc, revin.

Ah da, de Western blott din pacate nu stiu decat teorie, nu am vazut in practica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Capusele pot transmite insa si TBE, o forma grava de encefalita. Impotriva acesteia exista insa vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Borelioza e prima faza a infectiei, in primele 6 luni. Dupa cele 6 luni se considera ca bacteria trece bariera spre creier si apare neuroborelioza. Simptomele pentru borelioza sunt specifice unei gripe, cum spuneam mai sus. Pe cand la neuroborelioza apar paralizii, oboseala cronica si altele. Tratamentul la neuroborelioza e mai de durata. Uneori luni de zile. Neuroborelioza e cea care in SUA se numeste Lyme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radugabriela spune:

Multumesc Ana si Mihaela!!!!!

Acum sunt lamurita intru totul!

Multa sanatate va doresc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radugabriela spune:

Voi reveni aici cu amanunte despre analiza si despre cum evolueaza situatia!!! Doamne ajuta sa fie numai de bine si va fi!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NUAB spune:

"La prima a aparut eritemul foarte clar, am luat antibiotic. O cura de 14 zile de penicilina, asa se prescrie aici. Au trecut de atunci 3 ani, totul e OK."

mihaela_s, regret sa te informez dar esti purtatoare de borrelia 100%.
eritemul este un indiciu clar al infectiei cu spirochete de borrelia iar tratamentul antibiotic a fost total inadecvat.
faptul ca esti ok acum nu inseamna ca nu ai (multi sunt asimptomatici).
daca vei cauta pe net, vei gasi povestile unor romani care au facut exact la fel, au luat un pic de antibiotic, le-a trecut si dupa 1-2-3-5 ani si-au descoperit leziuni demielinizante pe creier, le-a paralizat o mana, un picior, precum si alte simptome reumatologice pe care evident, nu le mai asociaza cu capusa "caci a fost de mult".
parerea mea e ca ar trebui sa-ti faci o microscopie in camp intunecat si un WB anticorpi borrelia afzelii, burgdoferii, garinii, spielmanii.
s-ar putea sa ai surprize.

"Dr pe care o banuiam de cointeresare cu laboratorul imi spusese ca doar la laboratorul acela se pot face determinari separate pe cele 4 tipuri de borelia (borduferi este cea mai intalnita, dar mai exista si altele). Fiecare cu IgM si IgG Western blot propriu. Eu am intrebat asa ipotetic la ce ma ajuta sa stiu ce tip este....ca dc Doamne fereste ar fi pozitiv vreunul din tipuri tratamentul ar fi acelasi. Nu mi-a dat un raspuns clar, incerca doar sa ma convinga ca doar acolo pot sa ma lamuresc. Am preferat sa fac determinarea IgM cu testare western blot la cantacuzino. "

eu zic sa citesti mai mult internetul si sa intelegi de ce e nevoie de a cunoaste fiecare tulpina in parte si de ce se recomanda testele celor de la lymediagnostic sau la fundeni, de ce exista seronegativitate in muscatura de capusa. s-ar putea sa-ti schimbi cu totul conceptia.
sau poti astepta sa fii diagnosticata cu scleroza multipla sau reumatism.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui NUAB

"La prima a aparut eritemul foarte clar, am luat antibiotic. O cura de 14 zile de penicilina, asa se prescrie aici. Au trecut de atunci 3 ani, totul e OK."

mihaela_s, regret sa te informez dar esti purtatoare de borrelia 100%.
eritemul este un indiciu clar al infectiei cu spirochete de borrelia iar tratamentul antibiotic a fost total inadecvat.
faptul ca esti ok acum nu inseamna ca nu ai (multi sunt asimptomatici).
daca vei cauta pe net, vei gasi povestile unor romani care au facut exact la fel, au luat un pic de antibiotic, le-a trecut si dupa 1-2-3-5 ani si-au descoperit leziuni demielinizante pe creier, le-a paralizat o mana, un picior, precum si alte simptome reumatologice pe care evident, nu le mai asociaza cu capusa "caci a fost de mult".
parerea mea e ca ar trebui sa-ti faci o microscopie in camp intunecat si un WB anticorpi borrelia afzelii, burgdoferii, garinii, spielmanii.
s-ar putea sa ai surprize.

"Dr pe care o banuiam de cointeresare cu laboratorul imi spusese ca doar la laboratorul acela se pot face determinari separate pe cele 4 tipuri de borelia (borduferi este cea mai intalnita, dar mai exista si altele). Fiecare cu IgM si IgG Western blot propriu. Eu am intrebat asa ipotetic la ce ma ajuta sa stiu ce tip este....ca dc Doamne fereste ar fi pozitiv vreunul din tipuri tratamentul ar fi acelasi. Nu mi-a dat un raspuns clar, incerca doar sa ma convinga ca doar acolo pot sa ma lamuresc. Am preferat sa fac determinarea IgM cu testare western blot la cantacuzino. "

eu zic sa citesti mai mult internetul si sa intelegi de ce e nevoie de a cunoaste fiecare tulpina in parte si de ce se recomanda testele celor de la lymediagnostic sau la fundeni, de ce exista seronegativitate in muscatura de capusa. s-ar putea sa-ti schimbi cu totul conceptia.
sau poti astepta sa fii diagnosticata cu scleroza multipla sau reumatism.
Multa sanatate!


Un raspuns absolut corect si complet.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput