Ce sa aducem din Romania

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Daniela, nu e Lautarul, e un magazin mixt cu produse romanesti, rusesti si poloneze. Uite aici link-ul, vezi la tine in zona daca e vreunul:

http://www.mixmarkt.de/de/homepage.php

Au si pufuleti si glucoza si cioco de casa (alba si neagra):-))...si apa minerala Borsec!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Aparat pt facut mucenici. De fiecare data imi amintesc de el doar in martie, cand trebuiesc facuti mucenicii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Michelle,i-ai facut tatalui tau asigurare de sanatate?Daca da,unde?

Multzumesc anticipat!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


nu si-a facut...deci, Dumenzeu cu mila!
pe cine/unde am intrebat si aici si in ROm. mi-a spus ca sunt cam degeaba.
mai ales aici dr. spun ca ei nu accepta astfel de asigurari. deci unde sa le folosesc?
plus ca multe se reduc la boli pre existente...si la virsta lui cam toate sun pre existente.
deci cam asta e situatia.

e aici de o luna si deja a facut, ce a facut si i-a picat o coroana cu 2 dinti... cand a muscat din piinea mea.
a 2-a zi am fost imediat la dentist si noroc ca am gasit o poloneza dragutza care i-a pus la loc coroana, curatat...tot tacamul ...si m-a costat doar $100....altii imi cereau 2-300.
de atunci maninca coaja la piine doar muiata.

stau cu inima cat un purice si ma rog pt sanatatea lui ca niciodata.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Michelle,
nu se poate sub nici o forma sa ii faci asigurare kaiser?
stiam ca una dintre companiile de asigurari accepta sa asigure si pe vizitatori temporar dar nu mai stiu care din ele era.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michelle multzumes de raspuns,cam asa stiam si eu ca nu se fac asigurari suplimentare in cazul unor boli cu istoric!

Sanatate tatalui tau si fii optimista ca nimic nu se va intimpla!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna


fleurdelise, la care din mag arabesti iti faci cumparaturile?

Simonna

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


In Montreal: Adonis (cel mai des, il am aproape), Akhavan, Cananut... mai sunt si depanneur-uri de cartier, depinde unde stai.
Dar Adonis mi se pare cel mai bun (apropo, are si produse romanesti cum ar fi pateul de Scandia si altele care nu imi vin in minte acum)

34 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Pentru asigurari

http://www.travis.ro/asigurari/de-calatorie-in-strainatate/tarife-asigurari-sua-canada-israel/id:143.html

Sunt testati de niste prieteni si chiar au avut acum o problema cu mama si a functionat fara chiar sa achite ei aici; decontarea se va face direct cu asiguratorul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Michelle,
nu se poate sub nici o forma sa ii faci asigurare kaiser?
stiam ca una dintre companiile de asigurari accepta sa asigure si pe vizitatori temporar dar nu mai stiu care din ele era.


nu stiu cum de nu m-am gindit la kaiser. o sa vad ce pot face. multumesc

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Escu,
da e rice cooker( e din ala ieftin de 2 bani din target nu stiu daca la alea scumpe cu tot felul de functii cum merge); pun o cana de faina si 3 cani de apa; pe la final pun o bucata de unt sarat cu ulei de masline in el, iasa f buna; la bucatarii de aici am vazut ca pun chicken broth in mamaliga adica supa de pui o fi buna si cu aia in loc de apa probabil iasa mai gustoasa.
Editez: acum am vazut ca ai intrebat cit o las; pt ca e oala ieftina nu are nici un fel de setare pt timp, asa ca o las cit merge ea singura, nu stiu sa zic exact ca nu m-am uitat la ceas;sare butonul de pe cook pe warm singur cind considera ca e gata facuta; o fi vreo 20 de min ca atita in general ia la orez sa fie gata; daca cumva mai trebe mai apas butonul o data dar de obicei e de ajuns o data.


Multumesc pentru pont. A iesit cea mai buna si usor de facut mamaliga, acum am terminat-o de mancat - toata familia fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

caiete pentru Biuta, nu abecedare ci doar caiete pentru a invata sa scrie frumos (parca tip 1 si tip 2 se numeau), tocmai am dat comanda mamei: caiete si o varza acra .

Mergi la inceput