Ce sa aducem din Romania

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina, daca vrei eugenii mai des, zi-mi si-tzio trimit eu de la noi de aici:-) Avem un magazin unde aduc printre altele, eugenii, mici, icre, brinza de vaci si oaie, malai, bors magic, salam de sibiu si cred ca si sasesc (mai uit cu prima ocazie), brinza topita la tub..si mai sunt diverse:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor cu tuciul, la ce gatiti voi mamaliga? Ca eu am numai plita electrica si nu am ce face cu tuciul (daca va referiti la tuci la ce stiu eu ca e tuci, adica oala aia de fonta cu fundul bombat ).

Eu imi doresc din tara carti, muzica si filme. Si glucoza in forma de ciocolata. Mi-as dorii eu si pufuleti dar maninca prea mult spatiu in bagaje . Si mai imi place serbetul romanesc (daca cineva stie vreo varianta sub nume german pe aici sa zica rapid !)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Andreia, magazinul ala e cumva Lautarul? Ma tot tenteaza sa comand la ei si de mincare, dar pina acum nu am avut curaj (DVD-uri si CD-uri le trimit fara probleme).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Aschiutzaeu am o oala de tuci cu coada si cu fundul plat. Pot sa si prajesc in ea.
Si eu am tot plita electrica insa anul viitor cand imi renovez bucataria, imi pun aragaz pe gaz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am comandat de la Lautarul, totul in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Aschiutza
eu fac mamaliga in oala electrica de facut orez; iasa f buna si e f convenabil de facut pui ingredientele apesi pe buton, mesteci 1 data si pleci, vii inapoi cind e gata
oala de tuci sint si pe aici dar f scumpe, am luat o data una mai ieftina si dupa ce am folosit-o o bucata de vreme am aflat ca era la recall, era ceva neinregula cu ea...mi-au dat banii pe ea si alta nu am mai luat
incearca varianta cu oala de orez eu sint f multumita cum iasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

msl1 la ce oala de orez faci tu mamaliga? la rice cooker? Daca da, cum o faci? ce proportii si cat o lasi? eu nu am facut decat orez pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

din romania eu am cerut tocator de vinete, adica "satarul" ala de lemn, nu stiu cum sa-l descriu...sper ca intelegeti
mie imi place salata de vinete cu vinetele tocate manual, nu facuta pasta in robot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Escu,
da e rice cooker( e din ala ieftin de 2 bani din target nu stiu daca la alea scumpe cu tot felul de functii cum merge); pun o cana de faina si 3 cani de apa; pe la final pun o bucata de unt sarat cu ulei de masline in el, iasa f buna; la bucatarii de aici am vazut ca pun chicken broth in mamaliga adica supa de pui o fi buna si cu aia in loc de apa probabil iasa mai gustoasa.
Editez: acum am vazut ca ai intrebat cit o las; pt ca e oala ieftina nu are nici un fel de setare pt timp, asa ca o las cit merge ea singura, nu stiu sa zic exact ca nu m-am uitat la ceas;sare butonul de pe cook pe warm singur cind considera ca e gata facuta; o fi vreo 20 de min ca atita in general ia la orez sa fie gata; daca cumva mai trebe mai apas butonul o data dar de obicei e de ajuns o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

.Multzam de raspunsuri.

La rice cooker nu m-am gindit , da din pacate nu mai am loc in bucatarie pt inca un aparat electric.

Cred ca voi da o raida in curind la Lautarul . Magazinle rusesti de aici nu au mincare cu care sa fiu eu, venita din sud, obisnuita.

Mergi la inceput