Ce sa aducem din Romania

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Din pacate din semintze nici mie nu mi-a ieist,doar citeva fire anemice!

Rasaduri de leustean nu am vazut,dar cred ca tocmai pentru ca nu este o planta destul de raspindita/folosita de nemtzi,sunt nemtzi care nu stiu (nici ei)ce e Maggikraut sau Liebstöckel!

oricum din ce am intzeles eu solul are o importantza majora in perpetuarea plantei,daca ai cunostintze care au in gradina,de acolo potzi lua rasad!

Aici mai multe despre...leustean!

http://gaertnerblog.de/blog/2007/liebstoeckel-levisticum/

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

de cimbru si ceai de tei a amintit cineva?



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Off topic: pentru fetele care nu supravietuiesc fara bors magic va spun ca si noi am fost in aceeasi situatie la inceput.

Noi gatim o ciorba pe saptamana si gandul ca folosesc numai prafuri in loc de bors imi taia orice pofta, asa ca am inceput sa acresc cu lamaie. Nu sare de lamaie ci lamaie stoarsa pur si simplu (7-10 la o oala, doarece noua ne place f. acru).

Mama a venit recent la noi in vizita si ne-a adus tarhon marinat la o sticla mare de plastic (aici este f. scump si mi se pare ca nu are aroma ca cel din Romania), visinata, palinca, leustean uscat, miere, creme pe baza de plante, abecedar in romana pentru fiica-mea, dvd-uri cu piese de teatru, carti, mereu am cerut carti.
I-au confiscat bucata de costita pe care ne-o adusese surpriza, desi nu ii cerusem si nici mari amatori nu suntem, dar stiti mamele cum sunt...

In trecut am cerut ceaun de mamaliga, capac mare ( email adica enamel).
Noi avem noroc, deoarece sunt multi polonezi in zona si gasim mereu ingrediente de la A la Z (inclusiv leustean uscat f. aromat si cimbru la fel).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Cimbru si ceai de tei - check, avem si aici. Chiar am cumparat un cimbru dintr-un magazin arabesc (punguta cu buchetel de planta uscata) care miroase atat de puternic ca l-am pus intr-o cutie inchisa.
Aroma ierburilor depinde de sol cum a mai zis cineva, poate de aia vi se pare gustul la tarhon, cimbru, leustean etc, locale, diferit in alte tari de cel din Ro. Mie mi se par asemanatoare totusi.
A, ce am mai adus din tara au fost plicuri cu amestecuri de condimente, pt miel, sarmale, chiftele etc.

Eu recunosc ca am ramas dependenta de bors magic si la 7 ani de la emigrare. O fi praf dar are gustul ala... a, si de vegeta, care se gaseste in multe locuri aici, dar cica nu e buna, mdm-uri etc. Un timp am gasit varianta "fara mdm-uri" dar acum nu mai e. Totul e chestie de gust, bineinteles, si varianta acririi cu lamaie (sau otet)e f buna, doar ca noi nu preferam. F gustoasa e ciorba acrita cu zeama de varza murata...atentie la sare sa nu mai adaugati ca are zeama.

F buna ideea cu abecedarul si, tot pt copii, carti de poezii, povesti, datini si obiceiuri (colinde, cantecele, etc), jocuri (din alea la cutii, scrabble, etc) in limba romana...pentru cei care vor sa cultive limba materna copiilor (ca nu toti tin la asta, din pacate as zice eu).

33 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carolyne

Off topic: pentru fetele care nu supravietuiesc fara bors magic va spun ca si noi am fost in aceeasi situatie la inceput.

Noi gatim o ciorba pe saptamana si gandul ca folosesc numai prafuri in loc de bors imi taia orice pofta, asa ca am inceput sa acresc cu lamaie. Nu sare de lamaie ci lamaie stoarsa pur si simplu (7-10 la o oala, doarece noua ne place f. acru).

Mama a venit recent la noi in vizita si ne-a adus tarhon marinat la o sticla mare de plastic (aici este f. scump si mi se pare ca nu are aroma ca cel din Romania), visinata, palinca, leustean uscat, miere, creme pe baza de plante, abecedar in romana pentru fiica-mea, dvd-uri cu piese de teatru, carti, mereu am cerut carti.
I-au confiscat bucata de costita pe care ne-o adusese surpriza, desi nu ii cerusem si nici mari amatori nu suntem, dar stiti mamele cum sunt...

In trecut am cerut ceaun de mamaliga, capac mare ( email adica enamel).
Noi avem noroc, deoarece sunt multi polonezi in zona si gasim mereu ingrediente de la A la Z (inclusiv leustean uscat f. aromat si cimbru la fel).





si tata a venit aici in urma cu 3 saptamani.
ne adusese sunca de aia taraneasca cu boia si usturoi, radacina leustean, brinza de burduf,visinata, vreo 2 radacini de vitza...i-au confiscat absolut tot.
eu i-am spus sa nu incerce dar nu m-a crezut.

in urma cu 11 ani cand au venit mi-au adus aproape o jumatate de porc preparat in dif feluri si nimeni nu le-a deschis valizele.

dar de data asta nu a mai fost asa. vroiau sa-i confiste si medicamentele lui...ca cica erau prea multe...



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise




F buna ideea cu abecedarul si, tot pt copii, carti de poezii, povesti, datini si obiceiuri (colinde, cantecele, etc), jocuri (din alea la cutii, scrabble, etc) in limba romana...pentru cei care vor sa cultive limba materna copiilor (ca nu toti tin la asta, din pacate as zice eu).

33 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)


si eu am vrut sa invete lb romana. al meu stia sa scrie si sa citeaasca in romaneste. in casa vb 90% romaneste.

am adus carti de povesti cu noi, editura Unicart si Flamingo sunt f. frumos ilustrate.

dar ai grija la cartile de povesti. mai ales cele de Creanga scrise cu limbajul ala din popor. pt copii crescuti in strainatate care nu sunt familiarizati cu acest limbaj e f. greu sa le inteleaga.

de ex:bunditza, codru, moara, jupin, mosneag, boier, cucoane, vizitiu, clontz, capra trasurii...
sau unele expresii populare care nu le intelege, sau chiar si injuraturi.

si eu m-am bucurat sa am cartile astea in romaneste dar acum imi pare rau ca nu am fost mai selectiva.

Am si ABCEDAR si l-am folosit pt scriere, dar literele de mana se fac diferit de cum ii invata aici...si asta de mule ori l-a confuzat.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Michelle,i-ai facut tatalui tau asigurare de sanatate?Daca da,unde?

Multzumesc anticipat!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Pozele. Le scanezi/fotografiezi digital aici si le pui la pastrare. Sau casetele video, din nou, sint tot mai putine locuri unde poti sa le transferi pe dvd si pal/secam.

Paxeladin, eu astuia inca n-am reusit sa-i gasesc echivalentul.

Visine din visinata :)

fleurdelise, la care din mag arabesti iti faci cumparaturile?

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Pt masina de piine /multe feluri de faini ,seminte de la Plafar
Tot de acolo ceaiurri med si da galbenele
Leustean bors vegata
Axion(5 cutii)
Medicamente
Cerneala imprimanta
etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

-eugenii
-radacina de leustean
-branza in coaja de brad
-salam sasesc (copii mei s-au batut pe el si copii vecinilor erau la fel de disperati)

In trecut mi-au adus o oala de tuci pt mamalia, mici (intre timp ii fac eu in casa) bors magic (am renuntat si il fac eu in casa sau cumpar de la Reformhaus), abecedar, carti cu povesti, produse Asla Vital, lapte doina cu castravete...

Mergi la inceput