Ce sa aducem din Romania

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Noul cel mai tare ne-au lipsit pliculetele de bors magic, pe care in RO nici moarta nu le-as fi folosit ca oricum sunt pline de chimicale. Dar ajunsa departe de casa ne-am vazut murind de dragul unui bors ca la mama acasa:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

- frunze de dafin

Andreia




Andreia, ce nu iti place la frunzele de dafin de aici? Nu sunt de aceeasi calitate? (eu nu am gatit pe vremuri in tara, de aia intreb).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Eu desi locuiesc intr-o tara mediteraneana unde condimentele sunt la ele acasa, tot am impresia ca cimbrul de aici nu e la fel ca cel din Romania. Parca nu are acelasi gust/miros. La fel si busuiocul. Poate asa si frunzele de dafin din Germania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Daniela, nu le-am incercat pe cele de aici niciodata. In fiecare an imi aduc din RO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Eu am cumparat frunze de dafin din Germania dar provin din Grecia,Franta.Nu cred ca dafinului ii prieste clima Germaniei...
Ultima oara mi-am luat din Croatia dar eu nu fac diferenta intre ele.

Karmenuta,eu mi-am adus cimbru,busuioc si inca alte condimente din Spania (de ex,boia dulce)si mi se par excelente,abia astept sa-mi refac stocul cind mergem in concediu .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu singura planta pe care o regret e leusteanul. Cel uscat nu face nici doi bani si seminte de leustean nu am gasit aici sa imi pun in curte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Eu singura planta pe care o regret e leusteanul. Cel uscat nu face nici doi bani si seminte de leustean nu am gasit aici sa imi pun in curte...

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Aschiutza,ia uite aici ,altzii se pling ca le-au napadit leusteanul gradinile!

http://www.chefkoch.de/forum/2,27,223598/Maggikraut-explodiert-was-tun.html

Trebuie sa recunosc ca nici eu n-am stiut pina ieri ca maggikraut este leusteanul nostru!

Eu stiam doar de Liebstöckel,insa maggikraut este mai cunoscut!
Asa ca mi-a adus o colega de munca niste maggikraut sa-mi arate ce planta este,nu-tzi spun cum miroase si deja am planuit miine o ciorba!

Scuzatzi de of topic!

editez sa spun ca-s ok foile de dafin de aici,eu mi-am luat dintr-un magazin rusesc o punga de 250g,daca sunt doritori...cu placere!Dar am folosit si din magazinele nemtzesti si sunt la fel !

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Noul cel mai tare ne-au lipsit pliculetele de bors magic, pe care in RO nici moarta nu le-as fi folosit ca oricum sunt pline de chimicale. Dar ajunsa departe de casa ne-am vazut murind de dragul unui bors ca la mama acasa:)

Marina


Marina,intr-un plic ...cu bule,incap lejer si fara probleme citeva pliculetze de bors magic!Si nici nu atirna mult la cintar!(plicurile cu bule se cintaresc la posta in general)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Aschiutza,eu am incercat ani la rind sa plantez leustean si nu am reusit in ghiveci,cel putin din seminte nu se facea nimic .Am avut si seminte cumparate din magazin si trimise de matusa mea si tot nimic...

Cind ne-am mutat la casa,mi-am plantat 2 rasaduri (cred ca asa se cheama,doua tufe aduse din Ro )si de-atunci iese in fiecare an.Mi-e imi place f mult si nu concep ciorbele fara.Sa stii ca intr.o vreme gaseam la ghiveci proaspat,am luat din mai multe supermarketuri mari.

Dana,nu stiam de Maggikraut.Doar de Liebstock.Fiica-mea a avut de facut o supa la scoala,ma rog,o supa colectiva si a trebuit sa duca legume si ce vrea ea sa mai contina si eu i-am dat fire de leustean proaspat.Nu.ti spun ce incintata a venit ca supa a iesit foarte buna si ce mult le-a placut aroma de leustean atit colegilor cit si doamnei .Cred ca era ceva mai "exotic"ca pe-aici se foloseste mai rar .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Trebuie sa caut si eu rasaduri. Nu am gasit pina acum la ghiveci in supermarkt, asa cum gasesti alte ierburi. Cind eram mica si ma trimitea bunica sa culeg din gradina, pt mine era planta care mirosea a ciorba, asa o recunosteam. Si mirosul ala minunat in bucatarie, Hehe!

Mergi la inceput