Ce sa aducem din Romania

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Citat:
citat din mesajul lui an-k

caiete pentru Biuta, nu abecedare ci doar caiete pentru a invata sa scrie frumos (parca tip 1 si tip 2 se numeau), tocmai am dat comanda mamei: caiete si o varza acra .


anca, Bianca(14/03/2005) si Anthony (08/01/2008)


caiet tip 1 poti descarca de aici
- http://www.scribd.com/doc/38422613/Caiet-Tip-Clasa-1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

merci escu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Escu,
da e rice cooker( e din ala ieftin de 2 bani din target nu stiu daca la alea scumpe cu tot felul de functii cum merge); pun o cana de faina si 3 cani de apa; pe la final pun o bucata de unt sarat cu ulei de masline in el, iasa f buna; la bucatarii de aici am vazut ca pun chicken broth in mamaliga adica supa de pui o fi buna si cu aia in loc de apa probabil iasa mai gustoasa.
Editez: acum am vazut ca ai intrebat cit o las; pt ca e oala ieftina nu are nici un fel de setare pt timp, asa ca o las cit merge ea singura, nu stiu sa zic exact ca nu m-am uitat la ceas;sare butonul de pe cook pe warm singur cind considera ca e gata facuta; o fi vreo 20 de min ca atita in general ia la orez sa fie gata; daca cumva mai trebe mai apas butonul o data dar de obicei e de ajuns o data.


Super idee, multumesc

Eu pana acum mai faceam in cuptorul cu microunde dar trebuia tinuta ceva timp si incerc pe cat posibil sa il evit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

'neata. N-am ajuns decat pana la pagina 4 a subiectului, unde printre altele am citit:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

daca ai cunostintze care au in gradina,de acolo potzi lua rasad!

dar deja cu o pagina inainte am vrut sa-i propun lui aschiuta ca daca are drum prin zona, sa-l intreb pe sotul cand e perioada cea mai buna de "despartit" leusteanul si sa dati o fuga pana la noi. Asta a fost leusteanul nostru in anul 2004, dupa aceea nu l-am mai fotografiat:www.kullnick.de/upload/bilder/beete/2004/040604/P6040160.jpg" border="0">

In orice caz mai nou am impresia ca a crescut mai mult in latime decat in inaltime, ceea ce nu ma prea incanta, deoarece stratul ala e tare ingust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Citeam de curiozitate ce vor romanii de afara

Stiti ce simplu se face borsul?In loc de e-urile de la maggi...

Puteti face si fara husti.E la fel de usor ca socata

Edit: condimentele le puteti creste din seminte de acasa in ghivece, la fel ca pe flori.



Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Sa nu rideti de mine eu am sa-i cer mamei sa-mi aduca un facalet mic, mititel sa pot mesteca in sherbet. Cu lingura de lemn nu e acelasi lucru.

Din Ro mi-am adus sau mi s-a adus de-a lungul anilor : oua incondeiate, artizanat decorativ, artizanat practic : linguri de lemn de divese marimi, vergea de aluat, ciocan de snitele, caush, fus de tors; un ibric, tel in spirala, carte de bucate de Sanda Marin.
Mama imi aduce tot timpul dulceata de visine (aici se gasesc niste visine insa nu sunt asa bune), tuica de pruna sau de cirese, cash de oi.
In rest : carti (noi sau anume carti cautate la anticariat), inregistrari cu muzica sau voce (casete, CD).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Eu singura planta pe care o regret e leusteanul. Cel uscat nu face nici doi bani si seminte de leustean nu am gasit aici sa imi pun in curte...

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Aschiutza,ia uite aici ,altzii se pling ca le-au napadit leusteanul gradinile!

http://www.chefkoch.de/forum/2,27,223598/Maggikraut-explodiert-was-tun.html

Trebuie sa recunosc ca nici eu n-am stiut pina ieri ca maggikraut este leusteanul nostru!

Eu stiam doar de Liebstöckel,insa maggikraut este mai cunoscut!
Asa ca mi-a adus o colega de munca niste maggikraut sa-mi arate ce planta este,nu-tzi spun cum miroase si deja am planuit miine o ciorba!

Scuzatzi de of topic!

editez sa spun ca-s ok foile de dafin de aici,eu mi-am luat dintr-un magazin rusesc o punga de 250g,daca sunt doritori...cu placere!Dar am folosit si din magazinele nemtzesti si sunt la fel !

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Da, leusteanul si la mine a fost primul lucru caruia i-am simtit lipsa rau de tot L-am adus si proaspat, l-am pus in ziar la congelator, dar s-a lipit de peretii congelatorului si cand am incercat sa-l scot, s-a rupt cu tot cu continut, deci n-am inteles mare lucru. MI-am adus si uscat la plic, insa parca n-are acelasi gust in ciorba;( Pana acum cel mai bine a functionat varianta mix de buruiene (patrunjel+marar+leustean+telina+macris) taiate marunt si puse la borcan cu sare, mi-a dat mama un borcan si acum mai am.

Insa imi voi aduce seminte se le voi planta intr-o ghiveci imens, sa am leusteanul meu pe balcon

Nu stiam ca se cheama si Maggikraut sau Lusch, stiam doar de Liebstöckl si am vazut o singura data la Viktualienmarkt importat din Spania. Dar parca nu-mi vine sa iau metroul pentru o legatura de leusten...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Cristina, daca vrei eugenii mai des, zi-mi si-tzio trimit eu de la noi de aici:-) Avem un magazin unde aduc printre altele, eugenii, mici, icre, brinza de vaci si oaie, malai, bors magic, salam de sibiu si cred ca si sasesc (mai uit cu prima ocazie), brinza topita la tub..si mai sunt diverse:-)

Andreia




Cum se numeste acel magazin? Poate gasesc si in München... Pana cum am vazut doar magazine rusesti...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Ce mi-am adus pana acum:
- lingura cu gauri (pentru spumat)
- lingura de lemn
- facalet de lemn
- ceaun (=tuci cum ii spuneti voi)
- storcator de usturoi
- tirbuson
- ciocan snitele
- tava mare de cuptor

La "marea mutare" mi-am pus pe lista asa:
(in afara de haine (toate), aparat de aerosoli (pentru cel mic), olita, canuta de lapte, produsele de baie)
1) Medicamente (pt.de toate + de la Plafar: pastile+tinctura de propolis, tinctura+flori de galbenele, ceai de tei, siropuri de imunitate pt.cel mic)
2) Tigari (un cartus)
3) Condimente (tot de toate + seminte de leustean, sa incerc poate se prinde)
4) mancare (vin rosu de Moldova, miere de albine, cas proaspat, zacusca, dulceturi, hrisca/ovaz/alte cereale ce mai am prin casa)
5) carti (dictionarul mare roman-german, toate cartile cu povesti pentru cel mic, CD/DVD-uri cu muzica/filme romanesti).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela78

Cum se numeste acel magazin? Poate gasesc si in München... Pana cum am vazut doar magazine rusesti...


Scrisese pe pagina anterioara.

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Daniela, nu e Lautarul, e un magazin mixt cu produse romanesti, rusesti si poloneze. Uite aici link-ul, vezi la tine in zona daca e vreunul:

http://www.mixmarkt.de/de/homepage.php

Au si pufuleti si glucoza si cioco de casa (alba si neagra):-))...si apa minerala Borsec!


Mergi la inceput