Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb! (70)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

xdidi inteleg perfect si ai dreptate, dar multi isi cam dau deja cu parerea, in unele cazuri in necunostinta de cauza ! Sunt la care le raspund inapoi politicos,dar unii chiar ma calca pe nervi cu intrebari de genu ,, no, da cand faceti copii ? dar mai asteptati mult ? hai,puneti-va pe treaba ....'' si chestii de genu ....care ma deranjeaza.
Si eu is mai optimista cand vad cazuri cu endo care au copii acum, fie ei prin FIV sau natural, dar clar is si pesimista cand vad cat de mult se lupta unele cu boala asta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Am facut azi prima injectie cu Diphereline, insa nu stiu la ce sa ma astept: ar trebui sa mi se opreasca ciclul deja? sau de-abia urmatorul sa nu imi mai vina...
Tot ce gasesc pe net e mai mult legat de cand re-apare CM dupa tratament, nu legat de cand dispare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

Didi81 salut,
Imediat dupa prima injectie nu se opreste ciclul, acest ciclu de luna asta il vei avea, eu l-am avut chiar si mai abundent ca de obicei dupa prima injectie, dar de luna viitoare nu vei mai avea, asa ar fi teoretic.
Eu avand doua ture de tratement ( unul anul trecut si unul acum din septembrie incoace) am raspuns diferit la injectiile cu Zoladex ( e acceasi substanta si in Dephiriline). La prima injectie din primul tratament am mai avut ciclu incontinu timp de o luna, abia dupa a doua injectie mi s-a oprit de tot. La a doua tura de tratament,adica anu asta in sept. am facut prima injectie, la cateva zile mi s-a oprit ciclul si gata.Oi vedea eu cand a reveni .Eu mai am inca o injectie la sf lui decembrie.
Sper ca am fost utila cu raspunsul
Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

didi ciclu pe care incepi diphe e posibil sa fie normal, sau mai scurt , sau mai putin cantitativ...e posibil si la cm urmator sa apara niste pete maronii in preioada cu pricina e normal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

umbra si xdidi, multumesc pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

Fetelor, sa vina Mos Nicolae cu tot ce va doriti !!!
Sanatate si toate cele bune va doresc !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

multumim, umbra
la mine a venit cu multe dulciuri!!! sper ca si la voi a venit!

---------------------------------------------
32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)
dar in 2013 voi fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

didishor, as vrea sa scriu povestea, pentru ca stiu pe pielea mea ca sunt antidepresive bune, da nu stiu cum. o voi scrie cu taraita intr-un doc, ca altfel nu am timp. pana o termin, poate ma dumiresc si cum s-o trec pe prima pagina.

ca veni vorba de antidepresive, am mai spus-o si in trecut, chiar daca e un cliseu, la mine s-a intamplat minunea cand capatasem o liniste interioara, nu ma mai stresam cu endo asta.

cu diphe si cu alte medicamente nu stiu sa zic cum e, ca mie medicul nu mi-a prescris dupa laparo. Nu stiu de ce, dar din cate imi aduc aminte nici lui didi nu i-a prescris (nu-i asa?). decat ac-uri, parca. poate ca asa lucreaza el. cu toate astea, am facut o mica stimulare si am ramas la 3 luni dupa operatie.
deci, se poate. dragele mele, nu va dati batute! 2011 a fost un an cu multe vesti bune, sa zicem ca in 2012 a fost o mica pauza, deci, ca intr-o sinusoida, ma astept ca 2013 sa fie prosper si sa avem multe gravidute pe forum !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

ce afcti fetelor? a venit mosu?
irina asa este eu am luat ac-uri 3 luni la indicatia lui , ca sa mai domoleasca endo cica, dar mi-au priit aceste ac-uri am avut ciclu regulat 1 an fix, dupa 1 an varza totala....inca sunt varza, voi incheia un an de ciclu asa cum l-am inceput...dereglat si ciudat iar cand ma voi duce la doc parca vad ca nu vede nimic...
va puuup o zi faina la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grashiii spune:

Mesaj de incurajare :)
Dupa un an de incercari pe cale naturala nereusite, tratamente naturiste, vitamine, studiat tot internetul, grafice, monitorizari de temperatura, teste de ovulatie, regimuri si toate cele, am ajuns intr-un final la dr Nicolae Poiana, care pentru mine a facut minuni si m-a ajutat sa rezolv pe rand toate problemele care au aparut. Cand am intrat in cabinet eram destul de convinsa ca am endometrioza si / sau hidrosalpinx. Confirmate, evident ambele. Si de atunci au urmat, in ordine timp de un an si jumatate aproape:
- chist de 4 cm pe ovarul stang, altele mai mici pe dreptul;
- HSG cu diagnostic Hidrosalpinx trompa stanga, dreapta complet obturata;
- operatie laparoscopica pentru indepartarea hidrosalpinxului dar care s-a transformat in operatie clasica in urma careia a fost scos ovarul stang pentru ca era complet absorbit de tesut endometriozic;
- diagnostic de endometrioza grad 3, cu 2 chisturi la ovarul ramas;
- dupa operatie, la 2 luni, au crescut la 3-4 cm chisturile endo de pe ovarul ramas;
- tratament 6 luni cu diphereline deci menopauza indusa cam 8-9 luni, dar in loc sa raspund corect la tratament, ovarul ramas s-a comportat ca la o stimulare puternica - undeva spre 25 de folicului dupa 4 luni de diphereline;
- protocol FIV soldat cu esec - recoltat 9 ovocite, transfer 3 embrioni si 4 congelati;
- rana pe col cauterizata;
- histeroscopie pentru indepartare polip crescut intre timp;
- protocol de embriotransfer esuat - nu a crescut corect endometrul desi dozele de estrogen erau uriase.
Si totusi, in luna urmatoare embriotransferului oprit, exact cand mi-am dat seama ca clar nu am sanse prea curand si ma obisnuisem cu ideea - am ramas insarcinata natural, cu tot organismul dat peste cap, cu un singur ovar cu chist endo ajuns de 6 cm si cu o trompa complet opaca - am aflat cand deja sarcina avea 6 saptamani, in timp ce eram in vacanta (unde nu am avut deloc repaus - mers pe motocicleta, pe jos, inot etc).
Sarcina a fost destul de complicata - incepand de la circulara de cordon dubla, deficit de crestere, tratament cu antibiotic pentru ureaplasma, lichid amniotic foarte mult, care impreuna cu dimensiunile ecografice sugerau sindrom down - mi s-a propus in luna a 8a amniocenteza pe care am refuzat-o, in orice caz era tardiv. La nastere (38 de saptamani, grabita de medic cu cateva zile pentru ca banuia ca ceva nu e in regula) copilul a avut pneumonie congenitala care se transformase deja intr-o forma de septicemie, caracteristici de prematur, impreuna cu un defect la inima ce ar fi putut sa dea complicatii foarte grave, dar aproape s-a rezolvat: acum are 7 luni si jumatate, nu au ramas efecte secundare de la pneumonie, creste frumos, monitorizam inima periodic si daca nu se inchide de la sine, la 2-3 ani o sa faca o mica operatie.
Se intampla si minuni, recunosc ca am fost incredibil de norocoasa :)
Succes tuturor!!

Mergi la inceput