Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb! (70)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Subscriu si eu ca se poate, mie mi s-a intamplat: am ramas gravi(chiar f usor, nici nu banuiam ca ar fi vre-o problema) dupa care am aflat ca am un ovar practic distrus de endometrioza, cu un chist de 7 cm pe el, iar pe celalalt ovar un chist tot endo dar mai mic. Medicul meu a zis ca nu a mai vazut in intreaga lui cariera asa ceva, si nici colegii lui, nu credea ca e posibil sa raman insarcinata cu o asemenea endometrioza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

ce sa zic....vad ca sunt cazuri, am mai intalnit si eu...dar cand ma gandesc ce varza-s eu inauntru, cu trompele blocate,cel putin asa zice medicul....nici nu mai indraznesc sa sper ca voi ramane natural .
ce-a vrea Dumnezeu, tare m-as bucura si io sa aflu ca-s gravida cand ma voi pregati pt FIV ....viata asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

didi ce sa zic , eu am avut chist de 7/8 cm pe ovarul stang si inca 5 chisturi de 3,4cm pe ovarul drept...pana acum trompele au fost ok, dar de un an se vede un hidrosalpinx pe trompa dreapta, eu cred ca sunt aderente, dar e posibil sa fie si hidro...cert as afla doar prinatr-o noua laparo..cea ce la amh-ul meu inseamna 0
iar cu sansele eu am foat cazul in care medicii aveau mari sperante la prima operatie, apoi dupa tratamentul de inducere a menopauzei s-a zis cu sansele, acum se mira si daca am foliculi in dezvoltare...
asa ca pronosticuri sunt greu de dat
sunt multe fete cu endo si cu alte afectiuni cu reusite si fara si la fiv e mare loterie... pe langa ovocite imbatranite ,avem si implantare defectuasa si o gramada de chestii pe langa...
oricum eu am cedat repede nervos la tratamentele hormonale si de banii de care as fi facut vreo 2 fiv-uri am dat avans la casa,nu zic ca e ok ce am facut eu, dar sunt sigura ca nu voi reusi niciodata natural sau prin alte metode, deja am si certitudinea ca nu voi avea un copil biologic
va puuuup si sper sa nu va fi bagat in butoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

xdidi, sa inteleg ca tratamentul de inducere a menopauzei ti-a facut mai mult rau decat bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

didi n-as putea sa zic asta cu certitudine, insa dupa ce nu mi-am mai revenit din menopauza, adik n-am mai avut menstra , mi-a zis doc atunci ca as avea insuficienta ovariana...pana atunci nu s-a putut pune un diagnostic concludent ca eu m-am dus direct cu chisturile amintite mai sus, acum nu stiu ce mi-a mancat rezerva endometrioza sau depo-provera?
faza e ca pe mine m-au bagat la menopauza cu depo-provera si nu cu diphe, probabil asa am reactionat eu, insa la mine erau increzatori ca voi ramane gravida imediat dupa tratament si natural, apoi au trecut lunile si ciclu nu-mi mai venea, imaginea ovarelor a fost paucifoliculara 1 an si 3 luni, apoi au inceput sa lucreze, dupa 6 luni de menstre a aparut suspiciune de hidrosalpinx si recomandare de clipsare si fiv ....am schimbat vreo cativa doctori, am facut laparo , stimulari si amh si asta e pe scurt povestea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

xdidi, cate ai mai tras , o imbratisare de la mine

Eu de ceva timp m-am hotarat sa reduc pe cat posibil carnea din alimentatie, sa mancam mai sanatos. Mi-am comandat si cartea Studiul China. Nu stiu ce roade o sa dea, dar cred ca e de bine oricum sa mancam sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

majoritatea doctorilor dau sanse mari de sarcina naturala dupa tratamentul cu injectiile ce induc menopauza, si eu am o vecina ce a ramas asa si am auzit si alte cazuri ...dar din pacate nu la toate-i asa usor .
Nici nu mai stiu ce sa zic.....ce-a vrea Dumnezeu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

didi merci, insa ai grija ca ovocitele bune se fac din proteine, pe care le gasesti in carne de buna calitate si lactate grasa...de tine nu prea imi fac griji ca daca ai mai ramas sansele sa ramai iarasi sunt mari, uterul e mai primitor si mult mai pregatit...
umbra da asa este dau sanse mari dupa tratament, la mine era si factorul varstei aveam 24 impliniti de 5 zile cand am terminat tratamentul, insa nici varsta nu e un avantaj...dr la care merg acum , zicea ca varsta ar fi fost un avantaj daca faceam fiv ca in cele mai bune conditii puteam sa scot 1, max 2 embrioni si aia sa traiasca pt ca eram tanara si sa se implanteze , insa nu garanta ca voi scoate un ovocit care sa ajunga in stadiul de implantare...deci m-am last pagubasa, oricum nu vroiam fiv ...acum ce sa zic fac demersuri pt bebe, cine stie unde este acum, iau casa , un an am ceva datorii si apooi facem actele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns umbra01 spune:

xdidi iti doresc bafta cu casa ....si multa sanatate si un in viitor .

nici io nu stiu cat voi rezista financiar (ca deja ma luat bani imprumut ) si psihic. Am persoane in jurul meu care-si dau deja cu parerea sa infiem un copil, dar eu nu ma pot gandi la asa ceva ! Un proces muuuuuuult prea lung si anevoios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

umbra nu trebuie nimeni sa se puna in chilotii tai, tu si sotul tau stiti cei cel mai bine pentru voi...iar de proces lung si anevoios..ce sa zic de 4 ani ma chinui cu endo...acum nu ma mai grabesc sa vina lucrurile de la sine...pare trist ce se intampal cu adoptiile la noi in tara , insa nu imposibil, am o buna prietena care a reusit si ea ma ajuta cu sfaturi , conteaza mult sa vezi ca unu ca tine a reusit, iti da putere si speranta.

Mergi la inceput