Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb! (70)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

servus ,
ce mai faceti? cam liniste...
nu am mai scris pt ca m-am mutat ,in 28 noiembrie a fost prima zi in casa noua si inca nu ne-am obisnuit.cainele nu iesea in curte...Victor cauta asfaltul...eu m-am obisnuit ,sotul zice ca are impresia ca este la hotel si asteapta sa se termine vacanta.
dar sa va spun si ce am facut ca nu am apucat decat sa vorbesc cu Didi pe face ,putin.
inainte de Viena am fost la dr A de la mine din oras si a zis ca trebuie sa ma operez...bla,bla ....ca am chist de 2,5 cm endo 100% si ca un chist mic se opereaza mai usor sau sa fac sarcina si apoi lapo.am fost in Viena cica e de 2cm,si sa fac sarcina si o teorie despre viata frumoasa si sarcina pana la menopauza ca tot am 7 la Sibiu.Am venit i-am scris lui I la SB dar este in concediu pana pe 5 noiembrie si inca nu am primit raspuns .
Deci
acum ce fac?
cu victor nu am fost la cluj dar merg dupa 15 noiembrie.
asta e este viata!
va pup si acum vorbim ...ca am internet!!!!!!!!!!!
singurul lucru bun a fost ca am vazut gradina zoologica din viena ,ceva de vis,eu am fost in al.12.lea cer ,era sa nu ajung la medic.
si binenteles sa ma duc din nou pe 15 ianuarie si ca iau progesteron dar trebuie sa primesc o sponsorizare ca nu mai am nici nimic .... de unde atatea bani .180 euro consultatia ? nu mai am de unde .si reteta o groaza ,plus drum.nu am castigat la loto.nu stiu ce o sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Am primit intr-un final si rezultatele la histopatologic si s-a confirmat diagnosticul de endometrioza. Mie imi era frica sa nu fie mai rau, de-abia am putut sa dorm azi-noapte pt ca tot sunasem la spital sa intreb de rezultate si imi spuneau ca sunt gata dar nu le pot pune pe itnernet pana nu isi da acordul un doctor, lucru care trebuia sa se intample tot aseara dar pt ca tot nu aparusera am stat ca pe jar

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Am vorbit si cu medicul la telefon, dar am uitat sa il intreb despre intarzierea ciclului daca e normala in situatia de fata. Pana acum mi-a intarziat 5 zile. Din experienta voastra la ce sa ma astept in privinta menstruatiei, in urma unei astfel de operatii ce s-a terminat cu extirparea unui ovar?

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor, am avut si inca am o perioada destul de incarcata...
miss of ce sa zic ai o alegere destul de dificila de facut in ceea ce priveste o a doua sarcina, dar eu zic ca e bine sa fie macar 2 copilasi , va fi alta relatie intre ei...eu sunt singura la parinti si nu a fost fff ok , eu mi-am dorit foarte mult frati...ma gandesc ca ar fi foat frumos. cat despre chistul ala , eu personal in cazul meu daca as fi asa si as vedea ca nu cedeaza la progesteron , l-as mai lasa...eu sunt si satula de interventii si atat timp cat nu ma doare , nu ma fac nimic...stiu ca e cel mai prost sfat, dar altfel nu mai pot.
didi ce sa zic , nasoala vestea asta de la histo, eu ma tot asteptam sa nu fie endo...iar cu intarzierea, nu stiu ce sa zic, mie mi-a venit mai rpd la prima operatie si parca la a doua a intarziat putintel, nu mai stiu, dar la mine ciclu e un fiasco tottal in ceea ce priveste venitul, cel putin anu asta asa a fost ....dar nici n-am mai bagat nici un hormonel in mine....sunt clean de 1 an...
va pupacesc pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello endomumoasele mele dragi nu v-am uitat sa stiti, va urmaresc
intru sa va dau o veste buna - am fost la control sapt asta si ce credeti?! desi m-am dus cu inima stransa k ma temeam sa nu primesc vreo veste nashpa si sa ajung iar la operatie...surpriza! chistuloiul meu de 6 cm de dinainte de sarcina acum are doar 2 cm nu mi-a venit sa cred! l-am pus pe dr sa se mai uite o data! nici un chist nou, nimik! mi s-a luat un munte de pe inima va dati seama
a zis k nu e nevoie sa merg la control mai des de 6 luni dk nu am ceva simptome, in rest nu mai fac nimik deosebit pt endo. doar sa fiu atenta la simptomele binecunoscute si dk apare ceva merg la control, altfel nu ne mai grabim cu tratamente, operatii etc. a zis sa mai stau vreo 8 luni si apoi sa ma apuc de BB2

promit k saptamana viitoare ma mobilizez sa scriu povestea mea si poate ma ajuta ellyshor sa o posteze pe prima pagina k e deschis de ea subiectul
va pup cu drag si sunt aici alaturi de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

ROXY - SUPER!!!!!!! ma bucur!
ce face Antonia?
ce bine!

lalely ce mai faci?

va pup pe toate !!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

misspii antonik e bine, creste, gangureste, face progrese de la zi la zi iar eu nu contenesc sa o privesc si sa ma bucur de minunea data de Dumnezeu bebelinul tau e mare deja, nu-mi vine sa cred cum a trecut timpul! hai poate ne gasim pe FBK, iti dau PM cu numele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

Buna fetelor!
Ma alatur si eu voua, fetele care lupta cu endometrioza pt a avea un !
Mi-am dorit destul de tarziu un bebe: la 30 ani si eram convinsa ca va veni atunci cand voi hotari eu, credeam ca pot decide in ce perioada a anului sa fiu si ce zodie sa fie cel mic… Iar cand primul copil va avea 3 ani, va veni si al2lea.
Au trecut 2 ani si inca nu sunt mama…dar sunt optimista si stiu ca voi face tot ceea ce depinde de mine pentru a deveni!
Pe scurt: habar nu aveam ce e aia endometrioza cand doctorita m-a anuntat ca am “chist endometriozic”, iar cand dupa un an de incercari mi-a pus diagnosticul de “infertilitate primara” si mi-a recomandat laparoscopie, mi-am dat seama ca nu e de gluma!
Am citit intre timp ce boala nenorocita poate sa fie endometrioza…din fericire eu nu am avut si nu am nici unul dintre simptomele specifice, nici menstre, nici dureri la contact...
Mi-am zic ca nu "ma tai" fara sa cer si alte pareri…Am consultat inca 3 doctori (inclusiv Tutunaru), am un teanc de analize de tot felul (inclusiv CA125, HE4 - in limite normale).
M-am oprit la dr Albu, a fost doctorul care ne-a inspirat incredere, atat mie cat si sotului…in plus de chisturi endo, mi-a vazut si hidrosalpinx , iar teoria lui a fost ca hidrosalpinxul este cauza principala a infertilitatii mele, iar chisturile fiind f mici si localizate pe ovare, mai bine le lasam in pace deocadata (pentru ca a umbla in peretele ovarian implica anumite riscuri si nu e cazul sa ni le asumam inca).
Am ales deci sa fac laparo pt hidrosapinxul la trompa (care asigura premize bune pentru IA si FIV, AMH-ul fiind bun)si am lasat ovarele in pace…stiu ca este diferit de tot ce am citit la capitolul asta (chisturile inlaturate, apoi tratament de inducere menopauza..), dar m-am hotarit sa merg pe mana lui si sa fi facut alegerea potrivita si sa vina bebe in curand!

Cum v-am spus sunt increzatoare, iar planul meu dupa laparo (facuta acum o luna ) este sa mai incerc 2 luni natural si apoi sa trec la IA (iar daca nu va merge, FIV)… Dr m-a sfatuit sa nu astept prea mult pt naturala pt ca nu se stie cum avanseaza endo…(si sunt si impacata cu ideea ca este posibil ca endo sa avanseze si sa ajung din nou la operatie, dar poate ma ajuta DD si se va intampla asta abia dupa bebe !)
Imi cer scuze daca m-am intins prea mult cu povestea mea si sper ca nu v-am plictisit
Vroiam sa va mai spun ca povestile in care in final apare reprezinta speranta pentru noi, aspirantele… iar povestile inca nefinalizate, in care doamnele lupta pt bebe sau...doar sa accepte, toate reprezinta exemple demne, in fata carora ma inclin (si aici xdidi ocupa un loc special )!
O seara minunata!

---------------------------------------------
32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)
dar in 2013 voi fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
cumintica ce sa zic bine ai venit sedere scurta (adik cu vizitre pe odisee si scutecele) sia poi sa te intorci sa ne spui cum a fost...din experienta mea pe la dr-ii(adik mai multi) pot sa zic faara sa-l di consultat personal ca albu are niste abordari bune, si cu simt de raspundere...as vrea si eu sa ajung la el, insa dupa cum ai citit nu-mi mai fac sperante ca voi avea un bebe al meu...si in rest sunt multumita de dr meu actual...
planul tau e ok din punctul meu de vedere, iar varsta nu cred ca pune mari probleme in conditiile in care endo nu e foarte avansata...ai amh-ul bun inseamna ca sunt ovocite, acum sa fim sincere nu cred ca ai vrea varsta mea si cu amh-ul meu...eu am 27 cu 0,1 deci varsta nu zice nimic...
hidro am avut si eu suspiciune ,iar la laparo n-a fost, acum iarasi se vede pe trompa dreapta hidro sau aderente, insa nu ma mai tai nici sa-mi dea asigurari de 100% ca raman dupa...(hai ca asa poate m-as mai urca pe masa de operatie)
fetelor eu am demarat programul bebe, deci am fost la banca , avem ok-ul si cautam casa , nu dorm de vreo 5, 6 zile numai case visez...cei drept m-am indragostit de un aparatament, insa e vechi anul constructiei si asta ne tine sa nu-l cumparam , mai caut...sper sa gasesc compromisul perfect ....
va puuup si spor in toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna fetelor,

Sunt si eu pe aici,prin umbra dar nu am mai scris caci acum am total alte probleme decat endo.Mama mea urmeaza sa faca o interventie chirurgicala si sunt tare stresata...In rest,de cand am fost la Tutu nu am mai fost la nimeni,nici macar nu stiu daca am chisturi sau nu..o sa vad la anul ce fac.In ianuarie merg la control si imi fac si eco..Eventual scot steriletul daca sunt ok.Daca nu ..nu stiu,poate fac si o laparo..habar nu am!!!

Missipi draga mea,nu stiu ce sa te sfatuiesc.Daca mai vrei un bebe cred ca ar tb sa incerci cu FIV...eu una asa as zice..Ma enerveaza si doctorii astia ca nu zic nimic,nu stiu sigur si te plimba aiurea de la unul la altul...

Tot citesc pe aici de Albu,poate o sa merg si eu la el..
Ma credeti ca am obosit????
Simt ca nu mai am vlaga...

Mergi la inceput