Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb! (70)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare,
lalely sa dea Dumnezeu sa fie bine cu interventia mamei, iar cu endo ce sa mai, crezi ca daca ne stresam dispare??? nu din contra se agraveaza...
eu sunt ok , ne cautam casa , defapt am gasit , acum sper sa iasa bine...la dr n-am mai ajuns ...voi merge, dupa ce nu mai sunt asa aglomerata.
va puuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Lalely - sanatate mamei,numai bine!!!! sa dea DD sa fie bine.
nu mai zic nimic,nu am mai facut nimic.am fost cu Vik la bucuresti la oftapro si a zis ca nu se impune inca RMN si ca este sindrom Duane ( cred ca am scris bine) si se opereaza si daca sunt modificari RMN .dupa 3 luni recontrol.are si +3,75 SI + 3,50 ,e greu...

va pup pe toate !
didi succes cu noua casa.
eu m-am obisnuit ,mai greu cu camera goala dar nu prea deschis usa.
sunt cu Progesteron-ul in continuare,l-am cumparat iar din Viena si nu mai iau Utrogestan .sper sa fie OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Binenteles ca la Buc nu a zis ca la mine in oras!
nu mai pot sa vad dr!!!!!!!!!! de nici un fel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _ariana_ spune:

Heeeey!
Ce mai fac fetele mele? :)
Nu stiu daca ma mai tineti minte, eu sunt tipa endometrioasa care s a dus la dr la Viena sa se faca bine. Ei bine pe 5 decembrie s ar face un an de tratament care pot sa spun ca a dat ceva roade. Avand in vedere ca m am dus cu o aglomeratie de chisturi unu mai mare ca altul de nu mi se mai vedea nici o urma de tesut ovarian, acum mai am doar 3 cu 2, bine definite, se vad si ovarele destul de bine iar acum 2 zile prin intermediul unui eco am aflat ca nici prea mari aderente nu sunt prin zona. :)
Drept urmare in sfarsit sunt buna de operat. Si mai exact de scos doar chisturile nu si ovarele...cel putin asa mi s a spus :)
Dupa spusele doctorilor dupa operatia care v a avea loc pe 27 noiembrie voi fi iar o femeie normala. Iar la 2 saptamani dupa ma apuc de bb.
Deasemenea mi s a dat o sansa de a recidiva de doar 10% iar explicatia a fost aceea ca timp de 1 an am luptat cu endometrioza si am obosit o drept dovada fiind si regresia acesteia iar operatia cu o viitoare sarcina ar avea foarte mari sanse sa o anihileze. Ei bine, e pentru prima data cand m as bucura sa distrug ceva. :)
Dupa operatie cred ca prin ianuarie o sa imi repet amh ul. Chiar sunt curioasa sa vad diferenta...
Acum nu mi ramane decat sa ma pregatesc pt operatie si sa 'muncesc' la minune.. :)

Va pe toate si va doresc tot binele din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
ariana ma bucur ca esti ok si optimista, sper sa-ti reuseasca tot ce ti-ai propus...si eu sunt curioasa de amh, pt ca din cate stiu eu asta nu creste, doar scade din pacate...
eu nu ma simt prea bine, cred ca e o aglomerare de emotii si stress , eu zic ca e normal sa fie asa,dar tot timpul cand sunt obosita ma doare burta .ieri parca aveam un pietroi in uter, si oboseam rau de tot si cat am spalat vasele...acum dupa ce depunem dosarul de casa trebuie sa merg neaparat la dr...eu as vrea dupa urmatorul ciclu si cred ca si asa va pica.....sincer nici nu mai stiu in ce zi sunt, eu care eram atenta la toate prostioarele si daca ma trezeai din somn stiam in ce zi de ciclu sunt , acum uit si cand trebuie sa-mi vina
misspii sanatate multa lui Victoras, iti las un msg pe fb
va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

xdidi, bafta multa cu dosarul si cautarea apartamentului . Si noi am trecut prin asta, stiu cat de mare e stresul.

ariana, ce fel de tratament ai urmat? Eu doar ce m-am operat luna trecuta pt un chist imens si sunt interesat sa stiu cam ce as putea face sa scad sansele de recidiva.

Didi de mica printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

didi am gasit si apartamentul, maine facem evaluarea...am emotii, dar istoricul e curat, apartamentul e din an bun, iar pretul e sub piata.
chiar daca a fost destul de scumpicel pt noi, e sub piata cu aprox 10mii euro, sper sa fie bine pana la final...aseara ma uitam de frigider, masina de spalat...sper sa ne lase mobila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

didishor - bafta multa cu dosarul!
misspii - uof, prin cate tre sa mai treci si tu cu victorash
ariana - imi place k gandesti pozitiv! este f important
lalely - iubita, ma rog pt mama ta sa fie bine

cu riscul de a ma repeta, va recomand din tot sufletul sa mergeti la dr albu la medlife. este un dr extraordinar, are o cu totul alta abordare asupra acestei boli blestemate si a infertilitatii! si credeti-ma ca am strans pareri de la 10 doctori de-a lungul timpului chiar i-am numarat zilele trecute...

va pup cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
durerea mea de burta era de la venirea rusilor, la 23 de zile...n-am dureri pana acum, curge doar sange negru si putin , scuzati detaliile, insa mi se oare cam ciudat...o sa merg la doc n-am de ales...n-am nici un chef si am o gramada de cheltuieli, asta imi mai lipsea...macar o eco sa fac...roxy la albu eu vreau sa ajung de 2 ani, insa e scump tare si greu de gasit...eu la el am vrut sa ma operez a douya oara, insa am gasit programare la dr la care m-am operat mai rpd...aveam 2 optiuni.
ce sa zic cu prima ocazie ii fac o vizita sa vad ce zice si el, sincer eu nu mai agit cu nimic nici cu endo , nici cu bebe, vreu sa va zic ca noroc ca am avut durerile aste ciudate ca nici nu stiam in ce zi sunt...
nu stiu cat e de bine , poate sunt inconstienta, dar nu mai am chef...bine nici dureri prea mari n-am mai avut(sau m-am obisnuit cu ele)...ma gandesc la altele si urmez un plan , casa, linistire si plata datoriilor, apoi dosar adoptie si apoi D-zeu cu mila....nu cred ca mai depinde de mine prea mult....
va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

buna fetelor
roxy, vad ca si tu esti o pacienta 'fidela' a drului albu . poti sa-mi spui, te rog, daca mai stii pe la ce capitol gasesc mai multe detalii despre povestea ta?
si eu sunt pacienta drului albu, si, evident orice poveste de succes ma incurajeaza multumesc

xdidi, asa e, dr albu este cam ocupat, si eu am amanat laparo cu vreo 2-3 luni pt ca mi-a placut de dansul, mi-a inspirat incredere si am vrut sa ma opereze el...dar daca ai gasit un alt dr in care ai avut incredere, f bine!

o duminica minunata va doresc


---------------------------------------------
32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)
dar in 2013 voi fi

Mergi la inceput