Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb! (70)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

teodora, subscriu la ce ti-a zis didishor (care imi e tare draga): first of all, relax...cred ca la absolut fiecare din noi lucrurile au inceput sa se aseze abia atunci cand ne-am mai linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna fetele,

Cam slaba activitatea pe aici...si eu ma bag in seama :)
Nu am facut nimic nou,deci nu am intrat sa anunt ceva..doar sa salut!!!
In ceea ce priveste endometrioza,nu am mai facut nimic,doar stau cu frica...Parca si sanul mi se intareste acum,asa cum pateam inainte (lucru rau).Nu stiu daca am pareri,sau chiar asa este..dar ma palpez si asa mi se pare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
lalely sanii si mie mi se intaresc, trebuie sa ma apuc de mastodinon si toty tacamul de vitamine si tincturi ca am luat o pauzacam lunga...am si racit si am avut o perioada ff stresanta si obositoate , dar in plan bun deci nu "stres negativ", ca sa fac o licenta poetica...eu sunt ok am mai avut dureri dar trecatoare si cred ca a fost vre-un pui de ovulatie sau ceva se formeaza pe acolo, sincer nu ma mai streseaza chisturile noi, inainte cand nu stiam tot se formau si daca ar fi sa ma gandesc in fiecare luna as fi prea stresata si m-as simti bolnava, ceea ce am spus ca nu mai vreau...eu zic ca ne operam si incercam sa nu avem chisturi pt a avea un bebe, ca asa sunt sanse mai mari...insa la mine chiar nu mai conteaza...merg la control la 6 luni si ma monitorizez cat se poate sa am un ciclu regulat , adik in fiecare luna si sa nu sufar prea tare, in rest m-as putea stresa cu 1 milion de lucruri cu endometrioza asta...acum nu vreau sa sperii pe nimeni, insa cine si-a mai facut rx pulmonar sa vada daca s-a extins si acolo...conform anestezistului meu de la a doua operatie este o mare probabilitatea(cel putin in cazul meu)....eu sper sa fiu ok si optimismul ma tine pe linia de plutire, macar acum stiu de ce ma doare si pt ca sunt informata sunt mai linistita.
acum asta e teroria mea asupra endo si tehnica de a trai cu endo...fiecare trebuie sa-si gaseasca singura nisa in care se simte ok si in siguranta...
va puuuup pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Buna fetelor,
M-am hotarat sa intru si pe la voi, am fost recent diagnosticata cu endometrioza, defapt ultimele 2 luni au fost naucitoare pt mine, acum sunt cu moralul la pamant. Probabil o sa imi revin, dar iata ce am patit:
Ne-am hotarat anul acesta pt bebe 2 (cum se vede la semnatura am deja o minune de fetita de 4 ani). Si ast-vara am fost insarcinata; la eco am descoperit ca am un chist ovarian destul de mare (5-6 cm). In august sarcina s-a oprit in evolutie la 7 saptamani (descoperita la eco la 9 saptamani)
Dupa care au urmat tot felul de investigatii in urma carora am gasit asa:
-mutatiile MTHFR 677, PAI-1, factorul XIII - toate heterozigote.
-Tiroidita autoimuna.
-CA125 mi-a iesit 182 (dar HE4 mi-a iesit bine) si medicul s-a hotarat sa operam repede chistul ovarian. M-am operat saptamana trecuta si s-a dovedit a fi fost chist endometriozic, dar foarte raspandit, ovarul drept nu a mai putut fi salvat. Am avut un mic chist de aceiasi natura si pe ovarul stang, dar f mic si s-a curatat bine.

Urmeaza sa fac si eu tretamentul acela injectabil timp de 6 luni, dar dupa ce voi primi rezultatul de la anatomo-patologic. Sunt foarte contrariata, nu am avut nici un simptom pt endometrioza, nimic-nimic. Daca nu ar fi fost sarcina din vara, nu asi fi aflat nimic din toate astea. Spuneti-mi si mie, din experienta voastra, sunt diete recomandate pt aceasta situatie? Defapt nici nu stiu ce vreau sa intreb, probabil doar sa aflu ce pot afla din experienta voastra

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare didi, tiza mea ... e ciudat sa scriu eu didi
deci eu zic ca faci parte din norocoasele posesoare de endo si acum nu aruncati cu rosiii, iti voi explica si dc (bineinteles din perspectiva mea personala):
-ai un copilas ca nu mai e bebe e domnisorica deja, banuiesc ca ai avut o sarcina normala la fetita, nu?
-ai mai ramas gravi , dar nenorocirea a fost sa afli de endo si mutatii , care mai degraba ar fi oprit sarcina, decat endo, endo de obicei impiedica conceptia , insa nu prea am auzit sa opreasaca sarcini din evolutie(daca ma insel, completati fetelor)...
-apoi n-ai dureri si nimic din simptomele nasoale endo...
acum la ce situatie ai nici nu stiu ce sa-ti zic, daca ai incerdere mare in doc urmeaza-i sfatul, insa daca vrei bebe 2 in perioada asta de asteptare poti incerca sa-l faci, eu asa am facut dupa a doua operatie..dupa 3 luni de incercari am inceput tratamentul...la prima operatie si eu am procedat tot asa cu tratamentul imediat...
Eu iti zic sa citesti forumul ca acum nici nu stiu ce sa-ti mai zic, astept intrebari...
referitor la regim este trecut pe prima pagina, regimul lui amely si este destul de strict, insa ajuta...eu una nu reusesc tot timpul sa-l tin, ce sa mai il tin ffff rar, viatmine si tincuturi am luat fiecare dupa cum ne-a permis timpul si organiosmul, de exemplu eu nu pot lua vitex(am prb la stomac de la el)....
vezi si tu ca fetele de aici au majoritatea bebe, insa eu mai stiu fete care au endo si inca n-au reusit dar acum scriu la alte forumuri(le puuup pe toate) sau nu mai scriu deloc, insa conform vorbei urma scapa turma...speram si noi la un happy end, si de asta mai sunt pe aici.
te puuup si astept intrebarile tale si cine stie poate nu va fi endo la histopatologic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Didi, multumesc pt raspuns
Parca nu m-asi aventura sa sar peste tratament, mai ales ca am deja un copil nu prea vreau sa imi asum riscuri inutile, vreau sa fie totul cat mai sigur posibil. Prima sarcina a fost bine, mai putin un mic retard de crestere (si probabil aici si-au spus cuvantul mutatiile), dar per total a fost ok.
Si da, am incredere in doctorul meu, e acelasi care mi-a urmarit si prima sarcina, de cand l-am gasit am ramas la el pt ca ne-a placut

Cand o sa imi concretizez niste intrebari o sa le adresez; deocamdata e doar o stare de ingrijorare, dupa cum am spus.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

didi draga mea , important e ca ai un dr pe care te poti baza, te va ajuta chestia asta fff mult...iar ingrijorarea e normala atunci cand descoperi ac ceva nu e tocmai ok, iar endometrioaza nu e o boala usor de suportat, bine ca scapam de ea la menopauza...dar pana atunci iti produce o groaza de dereglari hormonale si tratamentul in sine pt ea este tot din actegoria dereglare hormonala(iti dai seama ca te baga la menopauza) si apoi te resimti, tu care ai trecut printr-o sarcina stii cum e sa ai stari de nervi si chiar stari depresive de la hormonei, asa ca ingrijorarea e ok sa nu devina disperare ca nu rezolvi nimic si mai si amplicfici starile de la hormoni....trebuie sa citesti despre boala sa te convingi ca ceea ce faci este in interesul tau si sa-ti stabileti un plan(care chiar daca nu-ti va iesi , iti va tine mintea cupata)....cu micile completari care vor surveni ne poti intreba oricand, acum cand incepi injectiile vei avea intrebari ...si noi vom fi aici sa-ti raspundem...
linisteste-te nu este un capat de tara, esti puternica , ai trecut de una din partile cele mai grele (operatia) acum mai este si menopauza(care pt mine a fost linistitoare ca stiam ca nu pot ramane gravi si nu ma zgaiam in chiloti in fiecare zi), deci o sa fie bine ...te puuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

wow, didi (nu didishor)! parca as citi despre mine...
noi ne-am hotarat pentru bebe 2 cand fetita cea mare avea un an si jumatate. am ramas gravi imediat si s-a pierdut repede puiutul, la 6 saptamani. abia atunci am aflat de endo. ca125 imi iesise 107. nu stiu de mutatii, ca nu m-am testat niciodata. tiroida, in schimb, era ok.
eu m-am cam tavalit pana la operatie. daca nu era didishor pe aici, pe forum, cine stie cand ma operam.
in cele din urma m-am operat, cam la un an dupa pierderea sarcinii, laparo, cate un chist de cca 4-5 cm pe fiecare ovar, aflate in continguitate (adica unite intre ele). nu mi-a scos nici un ovar. nici ca125 nu am mai facut.
doar ca mie nu mi-a dat nici un fel de tratament dupa operatie, asa incat am ramas gravi cam la trei luni dupa operatie. Acum avem doua fetite.
Eu cred ca ai nimerit bine, aici vei gasi raspunsuri la multe intrebari.
Fetelor, de cand nu mai alaptez m-am umplut de cosuri, cm foarte dureros, ovulatia foarte dureroasa si acum parca as avea burta plina de lipici, ca inainte de operatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Irina, eu am avut un chist de 7 cm pe ovarul drept, dar intreg ovarul se pare ca fusese transformat endometriozic, nu mai ramasese nimic utilizabil. Iar pe cel stang un chist mic de 2-3 cm, nici nu mentionase nimic doctorul la eco de el, credea ca e folicul, insa tot de aceiasi natura ca cel de pe ovarul drept a fost.
O sa mai vorbesc cu doctorul, poate e ok pana la urma sa incercam si noi bebe imediat, am inteles ca si sarcina da pauza la endometrioza deci poate e ok si asa daca reusesc repede. Sa vedem. Intai sa am rezultatele la histopatologic sa stiu o treaba.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
didi si la mine ov stang a foat inglobat intr-0 formatiune tumorala endometriozica, dar ce sa zic cu rabdarea dr-ului si cu ajutorul lui D-zeu am ramas cu o bucatica de ovar , care nu prea a functionat la inceput, dar acum da si dureri si am avut si un folicul la stimulari pe el...deci efortul nu a foat in zadar...insa la primul consul la un dr renumit dintr-o maternitate renumita din buc, mi s-a dat rsp ca trebuie scos ov stang si cu putin noroc sa ramana ceva din dreptul(care aa vut 5 chisturi de 3, 4 cm) si atunci m-am indreptat catre sist privat...care m-a uscat de bani, dar rabdarea costa si la mine a facut diferenta...
eu totusi sper sa fie un histopatologic in urma caruia sa bei(de fericire evident) cu toate ca la marimea asta de chist se vede clar daca e endo sau nu chiar de la ecograf, sa nu mai zic ca la operatie sunt tipice chisturile...
deci la eco au aspect sare si piper , iar intraopereator sunt alunecoase si de cele mai multe ori au continut de sange ciocolatiu, sunt prinse in adrente, etc...deci se deosebesc de chisturi alte naturi.te puuup si bafta

Mergi la inceput