Vrem sa adoptam

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

hai sa vedem si alte pareri din diverse etape ale acestui proces
eu am spus de ce m-am lovit eu pana acum in procedura de atestare si abia am inceput-o!! (dupa legea noua)
anil, a descris cateva probleme intampinate in procedura de potrivire teoretica
haideti fetelor, macar sa facem ceva documentat daca ne apucam
cine de ce s-a mai lovit?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Procesul ar trebui sa fie mult mai transparent, sa avem acces la informatiile care ne privesc direct .Vreau sa stiu daca sunt in sistem , vreau sa stiu daca apar pe vreo lista pentru potrivirea teoretica ,etc .Nu vreau sa aud doar "va sunam noi daca este cazul"...Ma simt intr-o nebuloasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Eu de exemplu cand am luat atestatul, am vrut sa vad raportul pe care ni l-au facut referitor la familia noastra si nu am avut acces la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

malex, cand am facut reatestarea am primit raportul fara sa ii rog sa imi dea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

reatestarea ai facut-o pe legea noua?????? O fata de pe forum zicea ca pe legea noua sunt obligati sa ni-l citeasca!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Din ce am constatat pe pielea mea la nivel de ORA si de Directii se intampla cam asa:
-se intocmeste o fisa cu caracteristicile copilului: sex, varsta, ...
-se intocmeste o fisa cu caracteristicile familiilor si cu cerintele acesteia
-la nivel de ORA se potrivesc X-uletele adica Familia X a cerut fetita, intre 2-3 ani, etnie romana, cliic sanatoasa. S-au potrivit X-urile inseamna ca familia poate intra in cele 10.
Dupa ce se potrivesc X-urile pt 10 familii se trimite lista la DPC care dintre cele 10, in functie de ceea ce cunosc efectiv despre familie si despre copil, face un clasament de 3 (si daca esti pe locul 10 in lista ORA, poti sa fii primul dintre cei 3). In ordinea clasamentului cheama prima familie si ii prezinta dosarul copilului. Aceasta poate sa vrea sa vada copilul sau sa refuze si sa dea o declaratie in acest sens.
Daca preferintele nu sunt foarte ciudate (adica blond cu ochii albastri si cine stie ce alta caracteristica) o sa ne regasim pe multe listute, iar Directia o sa va claseze pe locurile de la 1-3 sau nu...
Cat despre adresa catre ORA, nu e nevoie sa fie nimic oficial, eu le-am scris de 3 ori, le-am dat numele si mi-au raspuns, tot pe mail. Sunt obligati sa o faca in 30 de zile. Daca nu va raspund, reveniti cu mailul anterior, eventual redirectionat, si o sa va raspunda cerandu-si scuze, cineva de acolo. Pe mine chiar m-au sunat. Si ulterior au trimis si raspunsul. Asta nu va garanteaza ca va vor raspunde la toate liniutele, ci doar la ce vor avea un raspuns...
In alta ordine de idei, noi implinim curand 1 an jumatate de la atestare, si cred ca, asa cum i-am spus doamnului de la ORA care m-a sunat, nu o sa mai am putere sa reinnoiesc atestatul. Am obosit. Si nu am cerut decat fetita, 1-3 ani, clinic sanatos (ulterior exclus etie rroma, cu rugamintea sa nu dezvoltati subiectul, care s-a mai dezbatut).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Acelasi lucru am cerut si noi fetita pana la 3 ani ,romana .Si de aceea la reatestare am fost avertizati ca nu aparem pe nici o lista daca ,,nu ne deschidem ..." Sunt copii la care nu este specificata nationalitatea romana,romma,etc. si atunci nu putem intra in potrivire teoretica,asa ne-a fost explicat.Eu sincer eram in dilema sa ma reatestez sau nu ,dar poate a fost un imbold de la D-ZEU sa nu renuntam ,desi m-am saturat de modul in care se realizeaza tot demersul in vederea adoptiei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

malex, cred ca mi s-a facut pe legea cea noua, deoarece am facut reatestarea de curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosica spune:

::((( of noi suntem atestati din iulie si imi fac griji ca nu m-au sunat, apoi voi care asteptati de atata timp. Sincer sunt f dezamagita de ceea ce se intampla, nu se poate asa ceva. Si eu am sunat la directie si mi-au zis sa mai asteptam inca vreo cateva luni, ca va venii cu siguranta copilasul, ca acum nu au nici un copil dupa cerintele noastre, adica copil o-2 ani sanatos, indiferent de sex roman, ore toti copii sunt de etnie roma? toti sunt bolnavii?nu exista un copil in cei 40000 de care se plange statul ca ii au in sistem, care sa corespunda cerintelor noastre, oare am cerut prea mult?Doamne eu cred ca trb sa ne inarmam cu rabdare, dar nu se poate asa ceva. Saracii copilasi stau in spitale, nu are nimeni grija de ei, am fost si am vazut cu stau saracii singuri, doar la alimentatie vin si le dau de mancare, in rest orice nevoie ar avea micutii sunt singuri , ca plang ca au nevoie de suzetica au au nev sa li se schimbe pampi ,sunt singuri! si micutii aceia au nevoie de noi, au nevoie de parinti adoptivi, cum naiba nu ii decade din drepturi pe parintii astia care isi lasa pur si simplu copii acolo si nu ii mai viziteaza apoi sa mai auda de ei, dar nici sa se gandeasca la copilul ala ca ar putea duce o viata mai buna, oferindu-i cineva dragostea de care are nevoie de educatie, de un viitor! este extraordinar sunt asa nervoasa trb schimbata legea in favoare copiilor, ce am putea face noi viitoare mamici adoptive??? sa asteptammm??? cat timp??? si noi avem suflet si suntem supuse in perioada de asteptare la mult stres si multe batai de cap, oare cand apare copilasul meu, oare cand il voi tine in brate, oare cum arata, ii cumpar deja hainute,jucarii, ma gandesc ce patut sa ii cumpar, imi fac planuri, unde vom merge in vacanta cu micutul, cum va fi prima vizita la bunicii lui??? Doamne de ce este atat de greu? Noi vrem sa facem un bine, vrem sa intemeiem o familie,vrem sa oferim dragoste, educatie si un trai mai bun unui sufletel!!! Dragi mamici si viitoare mamici adoptive toata speranta si increderea trb sa o indreptam spre Dumnezeu!Numai El ne poate ajuta!Doamne ajuta sa vina cat mai repede copilasii nostrii!Apropo nu ati fost nici una sunata de cei de la directie? nu vi s-au prezentat nici un copilas? eu cred ca inainte era mult mai usor dupa vechea lege! o seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Este strigator la cer cati copii abandonati sunt, si nu sunt facuti adoptabili din cauza legilor si a indiferentei celor din sistem.
Fetele care asteptati pentru adoptie, luati legatura cu Simona de la asociatia Ador Copiii si o sa va ajute ea.

Am mai auzit despre familii care au luat copii in plasament ca asistenti maternali,(este mult mai usor si pot fi luati inca din spital), iar ulterior i-au adoptat.

Mergi la inceput