Vrem sa adoptam

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

poate ar fi bine sa luam legatura si cu organizatii de profil si avem sustinere
ca asa... ne ducem 3 mamici sa ii plangem pe umar... siguuuuuuuur va fi impresionat pana la lacrimi... de intreruperea jocurilor pe facebook

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

eu o fac, nu e problema, uite ma si apuc si o trimit pe mail-ul comun, sau o pun si aici, de ce nu, supusa dezbaterii publice, ca nu vreau copyright
nu vreau decat sa se rezolve in beneficiul copiilor aceste situatii stupide generate de aplicarea unei legi care nu a fost gandita suficient
si in beneficiul copiilor este sa nu descurajezi oamenii sa ii adopte
ca degeaba ii faci mai repede adoptabili daca isi iau oamenii lumea in cap si renunta din cauza birocratiei crescute sa mai faca ceva
si asa e criza, da? hai sa se ia in considerare si asta
oricum, mie mai toti cunoscutii mi-au spus sa ma gandesc foaaaaaarte bine daca vreau sa adopt al doilea copil ca e criza si cheltuielile cresc
pai ei in loc sa ne incurajeze fac ce? ne pun piedici cat mai multe
e un razboi al nervilor
hai sa vedem cati din fraierii care se aliniaza la start ajung la finish, cam asa percep eu ce fac ei acum
pana la urma, dincolo de binele copiilor(de care nu stiu cat ii pasa de fapt statului), se alege si statul cu un mare bine: scapa de un numar considerabil de copii si deci de o mare cheltuiala cu locatii, personal, ingrijire, cheltuiala deloc mica raportata la cati copii sunt in sistem

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Acum daca ma gandesc bine, ar trebui sa existe niste indicatori al eficientei:
-cate familii atestate intr-un an adopta sau macar au acasa un copil si sunt in desfasurarea procedurilor,
-cate familii atestate intr-un an ajung sa vada macar un copil in timpul acelui an,
-care e media de copii vazuti de o familie atestata intr-un an pana sa ajunga sa si adopte

ee??

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anil spune:

Eu as adauga la listuta niste lucruri care nu sunt neaparat legate de lege, ci de normele de aplicare:

1. Birocratia. E o birocratie de nedescris, se pierde foarte mult timp. Eu m-am ingrozit cate adrese trebuie sa isi trimit directiile pentru o decizie banala. Exemplu concret, m-au sunat acum o luna pentru un copilas la o alta directie decat cea unde sunt eu si nici pana in ziua de azi nu am vazut dosarul copilului. Raspunsul e acelasi de fiecare data: trebuie sa se plimbe niste hartii...

2. Potrivirea de la ORA. E legata putin de birocratie deoarece pentru un copilas se plimba si mai multe hartii. Ideea in sine e buna, dar ar trebui scurtat un pic timpul/procedura. Nu e normal sa dureze 2 luni pentru fiecare potrivire facuta de ORA.

3. Transparenta. E o gaura neagra in sistem. Eu nu am de unde sa stiu ca cineva mi-a introdus datele in super soft-ul celor de la ORA (ca deh ... nu m-ar mira nimic). Ar trebui sa existe rapoarte PUBLICE cu cati copii sunt adoptabili la nivel national la un moment dat, cati copii s-au adoptat in luna x, etc. In plus, daca tot au un super soft, tare mi-ar placea informatii de genul: uite esti a X-a pe lista dintr-un grup de familii avand criterii asemanatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Bine punctat. Cred ca ar trebui sa primim un mail de la ORA sa ne confirme ca datele noastre au fost introduse in sistem. Asa aflam si noi la cat timp de la eliberarea atestatului esti in sistemul lor efectiv. Ca poti sa ai surpriza sa mai dureze si asta.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anil spune:

Ca sa fim luati in seama probabil ca ar trebui sa ne strangem mult mai multi si sa facem o petitie catre ORA, documentata foarte bine, avand cazuri concrete, exemple, etc.

Intr-adevar, o organizatie ne-ar putea ajuta, ramane de vazut care este aceasta organizatie.

Asta nu inseamna ca nu-i putem trimite domnului ministru cate adrese vrem si cu un numar redus de semnatari...chiar sunt curioasa ce raspunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Cu dosarul copilului la fel, ai fost anuntat ca ai de vazut un copil, ti se si arata dosarul.

Nu intereseaza pe nimeni, eu la concluzia asta ajung. Pentru ei totul se reduce la hartii, hartii, hartii si iar hartii. Nici copilasii, nici noi nu suntem persoane, suntem dosare. Asta e.

Eu tot nu inteleg cum se face potrivirea asta.
Sa zicem ca e un copil in orasul X, pentru el se aleg 10 familii din toata tara?? si pana iau directiile legatura intre ele si se pun de acord care e familia cu numarul 1 care trebuie sa vada copilul ala? si dupa aia familia 2 si tot asa?
Si directia din raza careia e copilul trebuie sa trimita dosarul la alelalte directii cate or fi????


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Oare Asociatia Ador Copiii ne-ar putea ajuta ? Eu nu stiu mare lucru despre ei .Voi aveti mai multe cunostinte ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anil spune:

Ce am inteles eu cu potrivirea asta. Am citit la un moment dat normele de aplicare, acolo scrie clar cum se face, insa am cam uitat. Informatiile de aici le am de la directie:

- pentru un copil se selecteaza 10 familii din acelasi judet daca sunt disponibile sau din altele
- directia pe raza careia domiciliaza copilul cere (prin adresa) dosarele celor 10 familii de la directiile unde familiile sunt atestate
- directia analizeaza dosarele celor 10 familii si selecteaza 3 pe care le considera cele mai potrivite pentru copilul respectiv
- pe astea 3 le ordoneaza dupa niste criterii subiective
- pentru prima familie se anunta directia unde e atestata familia
- directia unde este atestata familia suna familia si o intreba adaca e de acord sa vada dosarul copilului
- apoi directia trimite adresa la directia unde este copilul cum ca familia este de acord
- de abia acum directia de unde este copilul poate sa sune direct familia
- daca familia refuza se alege urmatoare familie de pe lista...si tot asa

Si in tot acest proces se schimba nu stiu cate adrese (cred ca cel putin 4,5 cu fiecare directie) ... si trec 1,2 luni...
Iar apoi te suna pe tine si iti spun ca sa vii maine sa vezi dosarul si ca se grabesc si ca timpul curge in defavoarea copilului...si ca nu te pot astepta pe tine pana saptamana viitoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

si noi avem servici pe mosia lu' mama si a lu' tata si putem pleca fix atunci cand se apasa pe buton



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput