Vrem sa adoptam

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Buna Dragelor ! Cele care sunteti atestate pe Bucuresti, ati primit ceva vesti in ultima vreme ?Macar pe la voi se intampla ceva?Ca pe la noi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zerkalo spune:

Buna Loriana74! Si in Bucuresti este o amorteala completa! N-am primit pana acum niciun apel de la Directie in cele trei luni de cand avem atestatul! Eu zic sa facem presiuni, macar telefonand mai des pe la Directii. Acum incep si concediile, asa ca va fi un dialog al surzilor vreo 2-3 luni! Sper sa nu am dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Buna dragelor! Acum ceva vreme am trimis un mesaj Paulei Herlo, in legatura cu durerile noastre . Am primit si un raspuns ! Copiez mai jos si mesajul meu si raspunsul ei .
Va pup !

"Draga Paula Herlo,
Iti scriu in numele unui grup de viitori parinti adoptivi ,oameni care asteapta de luni sau poate ani sansa de a adopta un copil.Cu totii am asteptat nerabdatori intrarea in vigoare a noii legi a adoptiei, publicarea normelor de aplicare si , nu in ultimul rand , o schimbare de atitudine vis a vis de copiii aflati in sistem si de familiile care ii asteapta. Din pacate, ne simtim din ce in ce mai striviti. Reprezentantii DPC-urile au acelasi discurs prafuit pe acelasi ton cel putin dezarmant-nu sunt copii adoptabili,cei care sunt adoptabili au probleme mari de sanatate sau diferite alte probleme care i-au blocat in sistem. Oare toti cei 40000 de copii din sistem sunt vizitati de catre parintii naturali si nu pot deveni adoptabili? Atunci care a fost rostul tuturor demersurilor publice ? Oare este cinstit ca opinia publica sa creada ca noua lege a adoptiilor chiar functioneaza?Oare este cinstit pentru copii care poate au crezut ca isi vor gasi o familie? Oare este cinstit pentru familiile care asteapta o min une in viata lor?Oare n-ar fi interesant de stiut ce se intampla concret dupa cateva luni de la intrarea in vigoare a noii legi?
Avem nevoie de ajutor si nu stim cum sa-l obtinem.Iti multumim daca ne-ai citit mesajul sa poate reusim impreuma sa miscam lucrurile.



"Raspunsul la intrebarile dvs este: DA este cinstit. Necinstiti sunt cei care nu-si fac treaba de la DPC si pe care dvs ar trebui sa-i trageti la raspundere. Trimiteti o adresa catre Oficiul Roman pentru Adoptii si semnalati situatia pentru ca nu reporterii PROTV trebuie sa rezolve situatia ci autoritatile. Faceti demersuri si daca si in cazul asta sunteti ignorati putem discuta reluarea subiectului. Tine si de dvs sa nu va lasati pacaliti. In ceea ce priveste reluarea subiectului, am facut-o deja tema adoptiilor fiind un subiect de stire care a fost difuzat la ora 19 si din care rezulta ca numarul copiilor adoptabili s-a dublat de la intrarea in vigoare a legii. Va inteleg supararea, dar nu la mine ar trebui sa cautati raspunsuri ci la cei care sunt platiti sa va ajute sa deveniti parinti adoptatori. Filmati-le cu telefoanele mobile indiferenta si raspunsurile in doi peri si eu va promit ca le veti vedea la PROTV. Cata vreme n-aveam dovada ignoratei, nu-i putem trage la raspundere.





O zi buna,













Paula Herlo




Senior Corespondent




PROTV

109 Pache Protopopescu Blvd.

021409 Bucharest 2, Romania


Mobile: +40744317460

Office: +40318250409

Fax: +40318250550

Website: www.stirileprotv.ro





















Cu multumiri ,

Loriana Rucareanu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

mda... nu prea am cuvinte...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

...asa am gandit si eu...desi nu aveam niciun fel de asteptari , m-a cam ingretosat raspunsul. Oare stirea ca s-a dublat numarul copiilor adoptabili a fost verificata , pe documente clare ,sau este o stire de ora 19.00 doar pentru sa suna bine si astfel se justifica demersul ProTv?Chiar si asa sa fie , finalitatea demersului era ca acesti copii sa fie adoptati , nu sa devina adoptabili si sa ramana tot in sistem. Pai, daca trebuie sa-i inregistram noi si sa facem dovada indiferentei lor,noi care suntem la mana lor , nu cred ca ajungem prea departe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

hai sa citim putin printre randuri: protv a facut ditai tam-tam-ul, da? dupa care s-a batut cu pumnisorii in piept, tot cu tam-tam ca s-a dat noua lege a adoptiei (si) datorita campaniei lor si tu vrei sa vina sa zica acuma: stimati telespectatori, noua lege nu e buna, iata ce se intampla, se bat mai multe cuie in talpa decat inainte, nici la TZ luni de cand s-a dat nu functioneaza cum trebuie, fiecare directie intelege ce vrea si aplica cum vrea, familiile care vor sa adopte se lupta cu si mai multa birocratie, durata obtinerii atestatului a crescut de la 90 la 120 de zile, etc etc etc etc
adica pe romaneste, ne-am agitat si a iesit un mare fasssssssss
cum sa faca asa ceva?
sa isi dea singuri cu stangu'-n dreptu'
sa fim seriosi
pentru asta ar trebui putina asumare a raspunderii, putina sinceritate

in loc sa zica venim noi si cercetam, ca de aia suntem reporteri de investigatii, ne dam noi drept familie adoptatoare sa vedem si noi exact, care sunt demersurile si de ce va loviti voi, si filmam noi tot cu camera ascunsa, ei zic filmati voi cu telefoanele, aduceti dovezi, si daca ne convine dam noi pe post materialul muncit de voi

si ne mai miram de ce nu merge treaba in tara asta...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Fetelor....dl Bogdan Panait a spus la un moment dat ca legea nu va ramane asa, ca se vor aduce modificari. Oare nu credeti ca ar tb sa facem o adresa semnata de mai multe dintre noi prin care sa ne exprimam nemultumirea de perioada aceasta de 120 zile, de faptul ca la reatestare urmeaza o perioada in care suntem suspendate, si.... vorba unei colege de pe forum , daca te reatestezi de 3 ori - un an il ai suspendat(teoretic).

Ce parere aveti????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Eu sunt de acord, hai sa scriem fiecare ce nemultumiri are si ce greutati intampina pe parcursul atestarii/reatestarii si sa le punem cap la cap.
Se mai discutase treaba asta, dar a picat.
Pe mine ma deranjeaza asa:
1.-durata de 120 de zile pentru atestare - este enorma, descurajanta si nu se justifica
2.-cele 13 intalniri (in diverse variante) pe care trebuie sa le am cu cele ce se ocupa de dosarul meu de la directie - numarul este exagerat si chiar nu vad ce avem de discutat in 13 intalniri, in plus este o piedica impusa familiilor care vor sa adopte in sensul ca trebuie sa te invoiesti de 13 ori de la servici pentru intalnirile astea. Sa fim seriosi, hai sa il vad eu pe domnul Bogdan Panait daca e de acord sa acorde 13 invoiri plus una in care te duci sa iei hartia cu ce iti trebuie, plus una cand duci dosarul, plus una pentru cazier, plus una pentru adeverinta medicala, plus una pentru certificatul psihiatric, plus una pentru legalizari de acte, adica... nici mai mult nici mai putin de minim 19, dintre care 14 in perioada de 4 luni si 5 in perioada de 2 saptamani, o medie de aproxim 1.5 invoiri pe saptamana. Numai pentru obtinerea atestatului!!!
Pai te duci naibii din start si iti pui problema ne pierdem amandoi serviciul ca sa adoptam un copil si dupa aia cu ce il crestem???
3.-valabilitatea atestatului de 1 an - care mi se pare infima; parerea mea este ca atestatul ar trebui sa fie valabil pe toata durata procedurii de adoptie, atat cat dureaza ea, cu obligativitatea de a aduce documentele care expira, in sensul ca la un an sa aduci alt cazier, alta adeverinta medicala (hai sa tinem cont si de faptul ca trebuie sa iti faci controlul medical periodic la un an, tot de guvern stipulat, da?), alta adeverinta de venit de la servici, declaratie notariala ca nu ai parasit mai mult de 3 luni cumulat teritoriul romaniei, deci fix ce expira, da? nu TOT dosarul luat de la cap, nu iar ancheta sociala si vizite si paravizite si cursuri si hai sa pierdem vremea si noi si angajatii de la directii pentru ce? in loc sa elibereze atestate noi noute la alte familii stam si luam vesnic precum sisif dosarul in carca si da-i si umbla
4.-modalitatea de prelungire a atestatului - care in loc sa fie o formalitate, ia totul de la capat ca si cum nu ai fi avut un atestat in viata ta si e prima oara cand le calci pragul, faptul ca pe durata celor 120 de zile necesare (la reatestare!!!!) esti practic suspendat si la 3 atestate pierzi practic 1 an
5.-lipsa unui concediu de acomodare legal pentru familiile ce adopta copii mai mari de 2 ani - nu exista nimic, nimic legal, platit sau neplatit; iarasi este un fapt care descurajeaza adoptarea copiilor mai mari de 2 ani, ori la modul in care se misca lucrurile.... mai greu sunt adoptabili copii sub 2 ani...

cam asta deocamdata am constatat eu si lista ramane deschisa

Edit: inca ceva: pentru familiile care au adoptat deja un copil si vor sa mai adopte, sa se faca reatestare, nu atestare din nou de la capat, nou nouta, cu aducerea actelor care au expirat, fara cursuri si paracursuri, caci deja au trecut prin asta, anchete sociale sunt garla, exista si perioada de monitorizare post adoptie a copilului deja adoptat, deci esti monitorizat si vizitat de directie de ti se stie fiecare schimbare a draperiilor.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Pentru ca ai punctat foarte bine Carmencat, incearca tu sa faci o adresa oficiala in atentia d-lui Bogdan Panait si noi sa iti trimitem pe mailul comun numele in clar ...............eventual mai cosmetizam adresa de comun acord.

Ce parere aveti fetelor??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Sau sa incerc eu sa o concep????????

Mergi la inceput