Vrem sa adoptam

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Eu totusi nu cred ca toate asistentele sociale mint. Mai mult, dimineata ascultam Europafm si am auzit o declaratie data de cineva de la Ador Copiii in care spunea ca dupa aparitia legii numarul de adoptii a crescut. De azi dimineata caut sa gasesc undeva ceea ce a spus doamna, ca sa vedeti ca nu visez eu, dar nu gasesc si pace. Am ramas tintuita locului, ca traznita. Si eu si sotul ne uitam unul la altul si nu ne venea sa cred ce am auzit. Unde frate a crescut numarul de adoptii???
Maria, listele pleaca de la ORA numai prin posta speciala, 2 zile pe saptamana. Cum zici tu ca pleaca zilnic? Unde ajung? Si ce contin listele alea, daca de la directii pleaca cate o lista firava cu copii peste 7-8 ani, si putini si poate si bolnavi?
Si daca ORA tot trimite zilnic cate o lista, atunci de ce nu le trage pe doamnele de la directii de maneca atunci cand vad ca inapoi nu vine nimic?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Fetelor....luminati-ma si pe mine!
Stiu ca pe lista emisa de ORA sunt familii din judetul de resedinta al copilului sau din judetele limitrofe in cazul in care copilul nu corepunde cerintelor familiilor din judetul respectiv.
Sunt eu intr-o eroare?
Despre ce liste vorbim in conditiile in care tot nu sunt copii adoptabili sau cel putin asa stiu eu.
Pe mine nu ma macina in prezent daca merge sau nu soft-ul ,ci de ce NU SUNT DECLARATI IN INSTANTA MAI MULTI COPII ADOPTABILI!
Parca noua lege nu a schimbat nimic, totul e ca inainte!
SI CE SPERANTE IMI FACUSEM! De la inceputul anului am asteptat ziua de 07.04.2012 si .........copilul meu tot nu mi-a aparut in cale, il caut in continuare........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

amy2007 - si eu am cautat si n-am gasit, cred ca undeva e o confuzie. Probabil se facea referire la faptul ca a crescut numarul de familii interesate de adoptie. Dupa trimiterea listelor urmeaza potrivirea practica, care sigur ca nu se intampla intr-o saptamana-doua...se iau familiile (10) din lista la rand (dupa caz) si se fac rapoartele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Termenul de trimitere al listelor catre ORA a fost 03.05.2012.
Mariaa, intr-un mesaj zici ,, Listele cu familii pleaca zilnic catre directii. " in altul zici ,,Dupa trimiterea listelor urmeaza potrivirea practica, care sigur ca nu se intampla intr-o saptamana-doua."
Pai ,,zilnic", ,,saptamana-doua" nu prea se potrivesc.
Cred ca azi fiind deja 17 mai au trecut vreo 2 saptamani de cand s-au trimis primele liste catre ORA. Si tot azi 17 mai cred ca se implineste o luna si cateva zile de la intrarea in vigoare a legii si nici o miscare.
Nu am nimic cu tine, nu vreau sa intru in polemici, dar nu stiu de ce le iei apararea unora in defavoarea altora, cand alta e situatia in realitate.
Tot atat de bine intreb de ce trebuiau sa astepte atata timp pana sa faca softul, cand ordonanta a stat 3 luni pana sa intre in vigoare, deci o gramada de timp sa-l pui la punct. In fine...vorbim fara rost aici, totul e in mainile lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Amy, nu m-ai inteles si nici eu n-am timp de polemici insa vorbim de doua potriviri diferite, facute de institutii diferite. Dupa noua lege, potrivirea teortica o face ORA iar cea practica directiile, credeam ca se stie asta si aici faceam referire! Nu iau apararea nimanui insa nici normele si legea nu le citeste nimeni, nu va suparati! Am participat la dezbaterea publica pe norme si incerc sa explic care-s pasii in toate itele astea si poate cuiva de ajutor sa gestioneze mai bine angoasa asteptarii. Cert este ca si unii si altii au termene clare si n-o mai pot da pe dupa deget. De ex., ORA are ogligatia ca in termen de 10 zile de la inregistrarea hotararii judecatoresti privind deschiderea procedurii adoptiei interne a unui copil, sa transmita lista cu cele 10 familii. Cat despre directii (serviciul adoptii), au termen 30 de zile de la luarea in evidenta a dosarelor copiilor, pana cand consiliereul juridic intormeste actiunea si se solicita instantei deschiderea procedurii adoptiei interne.
Ganditi-va ca daca acum se preia un dosar al unui copil cu masura de protectie instituita, au 30 de zile in care se evalueaza care-i situatia lui actuala si daca se intocmeste actiune catre instanta sau nu.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Maria, stiu si forma care a fost propusa intial si cea care a intrat in vigoare. Si pentru ca tot zici ca nu citim, iti spun ca citesc tot ce misca in domeniu si sunt surpinsa cum propunerea de concediu de crestere copil acordat pentru cei care adopta, de 3 luni, aparut in propunere la Senat, nu a fost aprobat, de fapt nu a trecut de Senat. Azi am ascultat un interviu cu dl. Bogdan pentru Radio Romania International in care o fata (e de pe forum) chiar spunea ca ne trebuie acest concediu, iar dl. Bogdan Panait spunea ca asteapta sugestii si legea va suferi modificari in urmatorii 3 ani. Pai bine frate, daca tot v-ati batut capul, si era oricum un articol cu concediul (si incaunul cu o alocatie suplimentara) de ce nu ati sustinut de la inceput modificarile benefice si trebuie sa mai asteptam 1-3 ani?
Cert este ca lucrurile se misca greu si nu avem ce face decat sa asteptam.
Poate unora li separe ciudat ca sunt suparata, ca daca am asteptat 10 ani sa raman insarcinata, pot sa mai stau 2 ani, dar nu e asa, totul devine frustrant, mai ales cand vezi la TV atatea nereguli si atatia copii abandonati si chinuiti carora ,,le este mai bine in sanul familiei" si cand suni la directie saptamanal si iti spun acelasi lucru de 2 luni si jumatate: nu avem nici o noutate, nu s-a miscat NIMIC.
O sa va anunt, peste 1-2 luni, cand o sa ma sune si pe mine in sfarsi directia ca au gasit un copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Amy, propunerea pentru concediu n-a trecut de comisia de finante pe motiv ca nu-s bani si se stia asta inca din noiembrie cand a fost votata legea. Bine ca-s bani pentru altele...Sigur ca e nevoie de un concediu de acomodare, nu mai incape discutie, si din ce stiu cei de la Asociatia la care ai facut referire inainteaza o initiativa legislativa in sensul asta. Da, stiu la ce interviu te referi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

malex, ai dreptate. Nu sunt mai multi copii declarati adoptabili de cand a intrat noua lege in vigoare. Daca iei cateva judete la rand si te uiti peste dosarele de la tribunal cu deschidere procedura adoptie, vezi ca nu s-a intamplat nimic in ultima luna, nici un copil declarat adoptabil recent. Ei, ne-am imbatat si noi cu apa rece. Cum am crezut ca o sa se schimbe ceva, din moment ce tot aceeasi oameni sunt, aceleasi obiceiuri si acelasi dezinteres. Pai va dati seama acum cat ar trebui sa munceasca pentru a declara mai multi copii adoptabili. Si ORA nu poate controla toate directiile, ca au si ei cativa oameni acolo.
Cred ca trebuie sa punem presiune pe ei. Nu stiu ce altceva am putea face. Sau poate sa pichetam sediul ORA si se intampla ceva.

O zi buna

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Mariaa, din cele 10 familii de pe lista transmisa de ORA (in norme se face referire doar la o lista, nu se spune clar ca sunt 10 adoptatori), sa inteleg ca tot directia face potrivirea teoretica si alege 3 familii, nu? Deci vor alege ce familii vor ei, ORA doar ii impulsioneaza putin. Asa ca nu vad o prea mare schimbare aici. Daca nu ma insel, si pana acum era la fel, daca nu gaseau familia potrivita in judet, puteau alege din judetele limitrofe. Oare ORA o sa aiba ceva de comentat la alegerea lor?
Multumesc

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Este clar ca nimic nu se va schimba daca numarul copiilor adoptabili nu va creste.Degeaba pierd vremea cu totii intocmind liste si rapoarte daca "invart" aceeasi copii care n-au fost adoptati pana acum din varii motive, care inevitabil cresc si ale caror sanse se micsoreaza din ce in ce mai mult.Si in acest timp , copii fara statut juridic clar n-au decat sa se pregateasca ca in cativa ani , cand vor fi gata formalitatile , sa intre direct pe listele copiilor greu adoptabili...
Este trist ce se intampla.

Mergi la inceput