Vrem sa adoptam

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Nici eu nu am avut cerinte prea mari :0-4 ani si clinic sanatos.Atat.Si nu cred ca in sistem sunt doar copii mari si bolnavi.Iar daca intr-adevar nu sunt copii adoptabili , este jobul lor ca cei abandonati sa devina adoptabili si sa li se ofere o sansa la o viata normala.Acum au parghiile legislative la indemana, nu mi se pare ok sa mi se raspunda ca pe primul atestat oricum nu se intampla nimic.Mi-ar placea sa vad putina implicare, dupa tot tam-tam-ul facut pe noua lege a adoptiilor ... O sa-i mai deranjez cu un telefon intr-o luna - doua si daca "beneficiez" de aceeasi atitudine direct la usa lui Bogdan Panait ma opresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Nu, o sa ii deranjezi cu telefoane de minim 2 ori pe saptamana. Iti spun si de ce.
Cand eram eu la etapa la care sunteti voi acum, la fel de disperata ca trece timpul si... nimic, sunam si sunam si sunam si sunam... Pana am fost chemata si au inceput sa se miste lucrurile si sa se stabileasca intalniri. La una din discutiile din birou, una din tipele de acolo verifica dosarele familiilor cu atestat, sa vada care se apropie de sfarsitul atestatului, ma rog, chestii administrative si le sorta comentand: "aaa, pe astia nu ii intereseaza sa adopte de fapt, au renuntat, nu au sunat decat de 3 ori". Evident mi-au iesit ochii din cap si i-am spus, pai doamna si mie mi-ati spus sa nu sun si sa nu va bat la cap ca sunteti foarte ocupate si ca ma sunati cand aveti ceva noutati. Poate ca oamenii asteapta sa fie sunati. Raspunsul a fost: "da, dar dumneavoastra sunati si veniti saptamanal aici, ceea ce inseamna ca chiar sunteti hotarata."
Deci, aviz amatorilor. Nu stati cu mainile in san ca veti fi sunate. Sunati, insistati, stati pe capul lor. Macar ca sa scape de stresul pe care il generati si tot vor face ceva.
Sunati saptamanal. Faceti-va timp sa treceti si fizic pe acolo cu motivatia naiva de "aveam drum pe aici si am trecut sa vad daca aveti ceva noutati pentru noi"
Insistati. Si va iesi soarele si pe strada voastra.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

eu pana acum doar o data pe luna le sunam , tot asa ca sa nu le stresez, si observ ca au cam uitat de mine, dar de acum am sa le sun de cate 2 ori pe saptamana (miercurea si vinerea), am sa le stresez cu telefoanele
multumim de sfat carmen, sper sa nu fie prea tarziu si sa fiu nevoita sa ma reatestez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Fetele, ma gandeam sa va propun sa scrieti la ORA sa ii intrebati de ce merg lucrurile asa greu. Eu le-am tot scris de vreo 2 ori si ma gandesc sa stau potolita o perioada. Cu 2 luni inainte nu au facut nimic ca asteptau sa apara legea, acum 1-2 luni stau si ce Dumnezeu asteapta? Nu au fost in stare nici sa faca programul informatic sa mearga ok... bine ca si-au facut reclama peste tot. Gasiti adresa de mail pe site-ul lor si sunt obligati sa va raspunda (legal in 30 de zile, dar va raspund mai repede). Trebuie sa va recomandati si eu am scris si de cand am atestatul, sa vada ca nu vb in necunostinta de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Fetele, ma gandeam sa va propun sa scrieti la ORA sa ii intrebati de ce merg lucrurile asa greu. Eu le-am tot scris de vreo 2 ori si ma gandesc sa stau potolita o perioada. Cu 2 luni inainte nu au facut nimic ca asteptau sa apara legea, acum 1-2 luni stau si ce Dumnezeu asteapta? Nu au fost in stare nici sa faca programul informatic sa mearga ok... bine ca si-au facut reclama peste tot. Gasiti adresa de mail pe site-ul lor si sunt obligati sa va raspunda (legal in 30 de zile, dar va raspund mai repede). Trebuie sa va recomandati si eu am scris si de cand am atestatul, sa vada ca nu vb in necunostinta de cauza.

amy, oare nu ne facem mai mult rau daca scriem la ORA????????
cum o sa fim privite de cele de la directia locala?????
ma gandesc ca cei de la ORA o sa ia legatura cu ele

_
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Fetelor, eu am scris o scrisoare azi dimineata si am s-o trimit azi. O trimit pe email si o adresez domnului Panait. Parerea mea e sa scriem cat mai multe, poate asa va fii impresionat si lucrurile se vor misca intr-o directie sau alta.
Simo, nu facem deloc rau daca scriem la ORA.Oricum, acum directiile nu mai fac potriviri, ci doar trimit dosare sau propuneri. Totul e la mana ORA, asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.Si chiar daca o sa ia legatura cu cei de la directie, cu atat mai bine, pentru ca cei de la directie or sa vada ca esti interesata si nu astepti un telefon de la ei.Trebuie sa facem tot ce ne sta in putinta pentru copilasii nostri. Iar ORA trebuie sa vada ca nu e o joaca dorinta noastra de a adopta. Nu e un moft pe care vrem sa ni-l satisfacem pentru ca Angelina Jolie a facut asta.

O zi buna va doresc tuturor

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SakiMir spune:

Buna,
Azi am fost si eu la DGASPC la noi, si m-am interesat ce trebuie sa cuprinda dosarul, mi-a explicat frumos toata procedura adoptiei, ce avem de facut, cam care sunt pasii. Mi-au dat si o lista cu tot ce am nevoie, fisa de consultatii medicale, etc.
As dori sa intreb si eu daca aveti voi vreun model de caracterizare de la persoane de la locul de munca, cam cum ar trebui sa fie.
Va doresc, la toate, asteptare cat mai scurta, si cu Dumnezeu inainte.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Loriana, Simo, alabina,

'buba' e la directii, sunati acolo. Listele cu familii pleaca zilnic catre directii. Nu va lasati duse cu vorba de acelasi discurs prafuit, vorba voastra, al AS-urilor. Protrivirea practica trebuie sa fie inceputa de directii imediat ce au primit listele. Sigur ca-i mai comod sa faci piata in timpul programului decat dosarele !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa

Loriana, Simo, alabina,

'buba' e la directii, sunati acolo. Listele cu familii pleaca zilnic catre directii. Nu va lasati duse cu vorba de acelasi discurs prafuit, vorba voastra, al AS-urilor. Protrivirea practica trebuie sa fie inceputa de directii imediat ce au primit listele. Sigur ca-i mai comod sa faci piata in timpul programului decat dosarele !!!







BRAVO MARIA, a pus punctul pe I, cu piata in timpul serviciului.
Deci maine am sa o sun din nou pe AS.
Maria, ai cumva informatia ca s-a rezolvat cu softul la ORA????????, ca tot ne spun AS ca au probleme cu programul informatic cei de la ORA.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Simo iubita,
sigur ca merge softul, pentru Dumnezeu ! Oricum feedback-ul venit de pe teren se rezolva instant fara sa fie blocat zile in sir.
Spunei AS ca-i faci adresa oficiala la directoare si la ORA daca nu-ti da un raspuns concret. In plus spune-i ca ai raspuns oficial de la ORA ca merge naibii softul ala si ca astea-s povesti. Da, stiu ca citesc si AS pe aici, sa citeasca !!!

Daca ati stii cate AS ameninta ca-si dau demisia ca asa nu se mai poate, ca nu mai fac fata...pai cred si eu, de abia de acuma vor munci cu adevarat. Care vor munci, care nu, OUT !!! Cred ca si eu ca-i mare tragedie sa nu mai poti posta pe FB in timpul programului si sa nu mai poti face piata si unghiile !!!
Huh !

Mergi la inceput