Vrem sa adoptam

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valicris2005 spune:

Draga Lili,
Ma bucur ca ti-am fost de folos. Oricand doresti un sfat iti stau la dispozitie. Cand ti-am scris sa cauti tu un copil, nu m-am referit sa mergi pe strada sa intrebi, dar din vorba in vorba nu se stie niciodata.Spre exemplu noua ni s-a propus sa luam un bebelus , problema era ca fata(mamica) era minora si tatal ei nu si-a dat acordul. Din nefericire pentru copil, a ramas abandonat in maternitate pentru ca nici mamica nu l-a putut lua si nici tatal mamicai nu l-a vrut. Dar exista mamici care se gandesc la binele copilului si atunci sunt de acord sa-l dea spre adoptie si daca nu sunt minore lucrurile sunt mult mai simple. Nu incalci nici o lege daca tu gasesti un astfel de bebelus. Luandu-l imediat la nastere se va crea o legatura foarte puternica intre voi. Eu zic ca merita fortat un pic norocul. Eu doar ti-am impartasit parerea mea, tu faci cum consideri.
Mult noroc si forta.
Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Vali, nu am intervenit pana acum, dar nu mai pot sta pe margine... Sfatul tau nu este realist, sunt convinsa ca nu esti rau intentionata, dar este interzis sa-si caute singura copilul. Toate cele care am facut cursurile stim lucrul asta. Poate risca sa i se ridice atestatul. crezi ca merita oare sa pierzi si, poate, ultima sansa de a avea un copil?
Crezi ca nu ar fi fost mai usor pentru unele dintre noi, sa adoptam medota asta? Eu am primul atestat de anul trecut din martie, de pe 18, deci a trecut un an si nu vrem decat fetita, clinic sanatoasa, intre 1 si 3 ani, dei nu avem pretentii exagerate.
Asa ca ma gandesc ca nu e ok sa dati sfaturi nerealiste...
O zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Intr-adevar, Valicris este ilegal tot ceea ce spui acolo si nerealist. Persoanelor cu atestat li se prezinta doar copii cu situatie juridica clara. Asa cum a spus si Amy, copilul trebuie sa-ti fie prezentat doar de DPC, orice alta modalitate e ilegala, iar persoana/familia risca sa-si pierda pt totdeauna dreptul de a mai adopta si de a deveni parinti. Astfel de sfaturi nu sunt deloc bine intentionate si pot face mai mult rau decat bine.
Baietelul meu avea aproape 5 ani cand l-am cunoscut, si suntem atat de atasati si ne iubim atat de mult incat n-am cuvinte sa exprim, parca ar fi fost plecat undeva la bunici si acum l-am adus acasa, parca ar fi din totdeauna al noastru. Si n-am dat nici macar o ciocolata pt a-l cunoaste si am urmat calea perfect legala, iar pana la finalizare nici nu a trebuit sa-mi reinnoiesc atestatul si nici n-am cunoscut pe cineva din sistem. Deci se poate perfect legal, fara pile , relatii sau spaga. Asa ca fetele care sunteti atestate si va doriti sa adoptati, nu disperati si aveti incredere si credinta. Sigur e un copilas, undeva, intr-un colt de Romanie, care va asteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckarmen spune:

Subscriu si eu la cele spuse de Erato, mai mult, dupa legea noua se anuleaza atestatul celor care incearca pe alte cai de a-si gasi singuri un copil.Am mai auzit pareri conform carora nu ai sanse daca nu ai pe cineva si/sau nu dai ceva. Personal mi-am gasit puiul fara sa cunsosc pe cineva si fara sa dau ceva cuiva. Lucrurile se rezolva pana la urma chiar daca nu asa repede pe cat ne dorim. Trebuie sa avem incredere ca finalul acestui drum este unul fericit.
Mult noroc tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alessia1 spune:

Draga mea vali, nu vreau sa fiu rea, dar daca ai avea minimul de informatii legate de adoptii ai stii ca ceea ce propui tu acolo este absolut ILEGAL. Este trist ca nu stii dar dai sfaturi care pot schimba total viata cuiva. Fetelor stangeti cat mai multe informatii inainte de a face un pas ca apoi sa contatati ca pasul a fost gresit. Mai bine mai tarziu si bine, decat repede si gresit. Va pup si va urez succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alabina

Buna dimineata viitoare mamici,

Am inteles ca de azi ORA incepe sa faca potrivirile. Doamne ajuta la toata lumea.
Eu propun ca, daca intr-o luna de zile nu suntem sunate, sa trimitem o scrisoare catre ORA si sa punem presiune pe ei sa grabeasca lucrurile, ca asa nu se mai poate.

O zi frumoasa

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina


buna
eu propun ca sa nu mai asteptam o luna ca sa facem accea scrisoare.
fetelor hai sa facem ceva, ca altfel observ ca stam mult si bine, si lunile trec foarte repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Buna dragelor! Astazi am sunat asistenta sociala care se ocupa de dosarul meu . Ce credeti ca mi-a spus ? Acelasi discurs prafuit auzit de mii de ori , cum ca nu sunt copii adoptabili in sistem si oricum pe primul atestat nu sunt sanse sa se intample ceva.A , si ca nu au venit niciun fel de liste de la ORA.Dupa ton , cred ca n-ar trebui sa o mai deranjez in urmatorii 4-5 ani. Pai daca tot nu sunt copii adoptabili in sistem ,de ce naiba mai suntem atestati ? Doar asa , ca sa pierdem timp , bani si sa speram in zadar ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui loriana74

Buna dragelor! Astazi am sunat asistenta sociala care se ocupa de dosarul meu . Ce credeti ca mi-a spus ? Acelasi discurs prafuit auzit de mii de ori , cum ca nu sunt copii adoptabili in sistem si oricum pe primul atestat nu sunt sanse sa se intample ceva.A , si ca nu au venit niciun fel de liste de la ORA.Dupa ton , cred ca n-ar trebui sa o mai deranjez in urmatorii 4-5 ani. Pai daca tot nu sunt copii adoptabili in sistem ,de ce naiba mai suntem atestati ? Doar asa , ca sa pierdem timp , bani si sa speram in zadar ?

feteloorrrrrrrrrrrrrrrrrr, cei de la directie chiar isi bat joc de noi, de sentimentele noastre??????????????
cum adica ?
loriana acelasi ton a avut si cea care se ocupa de cazul meu , de fapt nu stiu cum se ocupa ca nu stie nimic de mine, doar daca se uita in dosar.
felelor tb sa facem ceva, nu putem sa stam sa asteptam la nesfarsit, pana li se face "mila" de noi si o sa nu sune
sunt atat de revoltata ca nu va pot spune
in ce tara traim, ca iti vine sa te tot duci, cica nu sunt copii adoptabili, nu inteleg acest lucru.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Sunt foarte indignata.M-am saturat sa mi se vorbeasca din varful buzelor , de parca mi s-ar fi facut o mare favoare ca ma aflu printre cei care asteapta sa adopte un copil, iar acum ar trebui sa-mi vad lungul nasului si sa nu deranjez cu intrebari .Imi pare rau ca ma plang aici, poate voi asteptati de mai mult timp decat mine , dar asa mi-e ciuda pe atitudinea asta a lor de doi lei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

eu astept de 7 luni, stiu ca sunt fete care asteapta mai demult.
dar mi se pare ca o sa treaca cele 12 luni de atestat foarte repede asa cum au trecut si cele 7 luni.
si in cererea de adoptie am specificat copil orice sex, etnie romana (poate fi si rom), varsta 0-3 ani, clinic sanatos. oare am cerut prea mult?????????
loriana, daca nu ne plangem aici pe forum atunci unde?



Mergi la inceput