Vrem sa adoptam

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Ca sa fii asistent maternal trebuie sa renunti la serviciul tau si sa te angajezi la primarie pe un salariu de mizerie. Copilul nu il alegi tu, ca nu e pe alese, cresti ce ti se da, ca iti convine, ca nu iti convine, esti un simplu angajat care asta face.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Cip, e o mare diferenta intre asitent maternal si plasament.Si eu m-am lamurit de curand.
Ca AM esti angajatul PC si primesti salariu.Pe cand in plasament cresti copilul ca si pe al tau.Sunt putine familii care iau in plasament copii, iar tu si eu si alte fete daca am lua, am lua cu gandul sa il adoptam.Si eu m-am gandit la asta si inca ma mai gandesc, dar exista riscul k acel copil sa nu devina adoptabil niciodata sau sa vina sa ti-l ia fam naturala.
In plus fam natural are voie sa il viziteze de cate ori doreste si exista riscul sa se ajunga la santaj,k sigur vor observa intentiile tale de adoptie.Si nu cred k ne convine sa ajunga copilul la scoala si sa vina acasa sa spuna k l-a vizitat o doamna la gard si a zis k la ea in burtica a crescut...
Sunt fete si pe forum care au plau in plasament, apoi au adoptat, dar nu vreau sa-mi imaginez prin ce emotii au trecut pana au vazut certificatul cu numele lor.
Sincer, toate astea le spun cu gandul k poate imi scot si eu asta din cap.Sper k daca aflu iar de vreun copil abandonat in maternitate, sa nu ma apuce iar nebunia...
La noi au fost abandonati la sfarsitul lui sept si o fetita si un baiat,sanatosi si frumosi, dar au fost dati catre AM.
Si daca luam in plasament si ne este luat,sigur asa ar fi voia lui Dzeu, dar nu stiu dc as putea sa mai trec si prin asta.
Daca as fi stiut k nu pot duce sarcina la capat, poate nu as mai fi incercat si as fi mers direct la Oficul de Adoptii.
Cu siguranta se va gasi si copilul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

pentru plasament / plasament de urgenta ce acte trebuie ? cand se poate face acest lucru ?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Gabi, dar tu vrei sa iei un copil in plasament?Ai gasit vreun copil care nu se afla sub nicio forma de protectie sociala?
Cred k pt plasament trebuie aprox aceleasi acte ca si pentru adoptie.Vezi pe FB la Ador Copiii.A fost o lunga discutie despre plasment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

multumesc valentina . am cautat pe google .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Dar tot nu mi-ai spus ce planuri ai...
Zi-mi si mie, k mor de curiozitate
Trimite-mi macar un PM.Ai mess?
Pup!Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Valentina30, cred ca cine ia in plasamant un copil abandonat in maternitate are 99,99 % sanse sa-l poata adopta. Sansele ca o astfel de mama sa se intoarca sa isi ceara copilul sunt infime. Iar avantajele sint ca poti lua un bebe pe care il poti creste de mic. In foarte multe orase din tara zunt zeci de copii abandonati in maternitate si care sint dati in plasament. Tu din ce oras esti? Uite, in Iasi de exemplu sunt inca vreo 40 de copii in spital care inca nu au nici o masura de protectie sociala, si asa e in multe orase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Cip, ai dreptate k sunt copii in Iasi care inca nu se afla suf nicio forma de protectie sociala.Urmaresc si eu ce posteaza AdorCopiii.Stiu persoane din Iasi care ar vrea sa ia in plasament cu scopul adoptiei , dar chiar si cei de la ador Copiii spuneau k e recomandat ca acesti copii sa mearga in plasament la familii care deja au copii.O familie de acolo a luat un copil si cand spera ca il poate adopta, i l-au luat.
Ar fi prea mare durerea pentru noi cei care vrem sa adoptam.
Si nu ca nu vrem sa-i luam sa-i ajutam, ci pentru ca noi vrem sa-i luam definitiv, sa le fim parinti pe viata, nu de imrumut pana se hotarasc asa zisele mame...
deci exista un procet de 0,1 % risc sa pierdem copilul.Noi suntem dintr-un oras din Ardeal, iar aici nu sunt copii in maternitati,iar in centrele de plasament sunt doar cativa care st cu probleme de sanatate.Sunt mai multi AM decat copii abandonati.Deci...slabe sanse.
Multumesc oricum! Copiii tai sunt adoptati sau biologici?Scuze, dar nu stiu povestea ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Sper sa se schimbe in curaind legile. Avem cei mai multi copii abandonati si cele mai stricte legi, care apara mai mult drepturile parintilor decit ale copiilor!
Ai incercat sa iei vorbesti cu Simona Czudar sa vezi ce te sfatuieste? Ca ea stie toate dedesubturile sistemului.
Copiii mei sunt biologici dar ma gindesc sa adopt un al treilea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Cip,sa-ti traiasca copilasii, sa fiti toti sanatosi, norocosi si sa aveti parte de tot binele din lume.Si Doamne ajuta, daca va hotarati sa si adoptati, sa aveti noroc de un copilas asa cum are nevoie familia voastra.Ceea ce va doriti voi, tinand cont de faptul ca aveti deja 2 copii, e de apreciat.Mai ales cand unii nu vor sa aiba mai mult de un copil din motive financiare...
A fost pe FB la Ador copiii o discutie destul de lunga despre plasament.Situatia nu este f clara, k toti zic k s-a schimbat legea.Dar, de fapt s-a schimbat legea adoptiei, nu si legea plasamantului...
Eu am intrebat si un avocat specializat pe adoptii si mi-a zis si de aceasta posibilitate cu plasamentul, dar exista acel risc de 0,1 %.
Nu stiu sigur daca vreau sa mi-l asum, desi cred k se merita.
Cred k daca acel copil pe care l-am lua in plasament cu gandul adoptiei, dc ar fi sa fie al nostru, va ramane la noi, iar daca nu...nu.
Doar Dzeu stie ce e pregatit pentru noi.Si trebuie sa avem incredere in El k are ceva bun si pentru noi.
Oricat am incerca sa ne impotrivim soartei, nu putem.
Si eu ma resemnez cu gandul k Dzeu a decis sa-mi ia copilul inainte sa-l vad, decat sa mi-l ia mai tarziu.
Am avut la scoala o colega, buna prietena, pe care parintii au avut-o cu mari eforturi, cu tratamente... si dupa ce au avut-o, nu au mai incercat sa-i faca si un frate sau sora.
Dar Dzeu a hotarat sa le-o ia imediat dupa ce a facut 18 ani, chiar inainte de Craciun, intr-un tragic accident de masina.
Stiu k nu e un motiv de consolare, dar, nici asta nu as fi vrut pentru mine.
Poate Dzeu de asta m-a facut sa iubesc copiii atat de mult, de asta m-am facut invatatoare, de asta luam copii acasa la mine(ii ceream de la parinti) si ii rasfatam cum puteam mai bine.Dzeu stie k eu nu as putea fi egoista si sa raman fara copii, pt ca eu iubesc copiii....
Dar, oricat de mult ii iubesc si oricat de mult le-am oferit si le ofer, daca as fi avut copiii mei biologici, din pacate nu cred k as fi adoptat un orfan.
Cum am mai spus, nu mi se pare un gest nobil k adopti un copil atunci cand nu ii poti avea pe ai tai.E foarte normal si firesc si asa trebuie sa faca toti.Dar mi se pare un lucru egoist sa nu poti avea copii si totusi sa ramai asa...
Si mie mi-ar fi placut sa-i ofer sotului meu un copil care sa-i semene, sa ii mosteneasca trasaturile, gesturile, pasiunile...
Dar asa a fost sa fie.Poate m-am rugat prea mult la Dzeu sa-mi dea un copilas.Poate trebuia sa-i cer sa fac un copilas.
Dar inca ma rog sa ne dea un copilas sau mai multi de care sa ne bucuram pana la adanci batraneti.
Si inca ceva: daca aflu de un copil abandonat si il mai si vad si simt ca e pentru noi, sa fii convinsa ca il voi lua in plasament.

Mergi la inceput