Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Din programul de guvernare al USL de pe www.anabirchall.ro/politic/programul-de-guvernare-propus-de-premierul-desemnat-victor-ponta/" target="_blank">blogul A Birchall

Citat:

Propunem o buna guvernare, care sa redea românilor speranta, demnitatea si mândria de a trai în tara lor. De aceea, programul de guvernare încearca sa schimbe fundamental logica în care s-a realizat exercitarea puterii pâna acum. Va trebui sa guvernam pentru oameni, nu numai pentru indicatori macroeconomici, in niciun caz pentru clientela politica.
(…)
Având în vedere perioada scurta de timp în care va exercita guvernarea, am stabilit urmatoarele prioritati esentiale:
1. Respectarea legilor, fara exceptii, fara derogari sau scuze;
2. Repararea inechitatilor sociale;
3. Implementarea unei viziuni economice de lunga durata, care sa ofere predictibilitate, locuri de munca si sa protejeze resursele naturale ale tarii;
4. Depolitizarea administratiei publice. Doar ministrii si secretarii de stat vor fi numiti si sprijiniti politic;
5. Toleranta zero fata de coruptie si clientelism. Continuarea eforturilor pentru atingerea obiectivelor din Mecanismul de Cooperare si Verificare.

Cuvinte marete, dar sa vedem masurile.
L-am auzit pe Ponta vorbind de locuri de munca.
Guvernul nu trebuie sa faca locuri de munca. Daca ia mai putine taxe salveaza afacerile de la faliment si implict locurile de munca existente. Daca ia taxe sa faca locuri de munca, o sa creeze mai putine locuri de munca decat cele care se pierd prin inchiderea firmelor private, din cauza fiscalitatii sufocante.
Daca Nokia platea mai putine taxe, probabil ca nu pleca si astfel guvernul proteja locurile de munca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Pentru gafe mai mult ca sigur ca va avea de suferit. Nu cursul fara diploma mi se pare problema ci faptul ca nu a aruncat un ochi pe CV-ul scris de un subaltern incompetent. Eu nu sunt convinsa ca ministrul educatiei trebuie sa fie musai din inv.superior. Preuniversitarul este majoritar si de acolo trebuie inceput totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

Pentru gafe mai mult ca sigur ca va avea de suferit. Nu cursul fara diploma mi se pare problema ci faptul ca nu a aruncat un ochi pe CV-ul scris de un subaltern incompetent. Eu nu sunt convinsa ca ministrul educatiei trebuie sa fie musai din inv.superior.

Ministrul Educatiei trebuie sa fie in primul rand o persoana responsabila si nu consider ca este o scuza faptul ca nu si-a scris personal CV-ul!
Adica cum?Imi scrie un "subaltern" CV-ul meu?Suntem cumva in sclavagism si eu nu stiu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Sunt de acord cu tine, nu e scuzabil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Faptul ca doamna ministru nu si-a scris singura CV-ul poate fi o jalnica scuza pentru greselile de tipar, insa nu pentru cele de continut. Ca doar nu are vreo secretara cu ea de cand s-a nascut care sa stie cu lux de amanunte parcursul ei prin viata. Iar faptul ca a semnat propriul CV fara sa-l citeasca ( sau, si mai grav, l-a citit si nu si-a dat seama de greseli) arata ca nu da doi bani pe cititori sau pe inteligenta acestora.

Ea va pastori educatia copiilor nostri ? Ar fi jenant, daca n-ar fi infricosator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Se pare ca Ponta o retrage pe Corina Dumitrescu (care are si un proces de plagiat pe rol, un mizilic).
Poate a doua oara se gandesc mai bine.

Am auzit-o dimineata la radio pe doamna fosta aproape ministru dand niste declaratii. Vorbeste romana cu accent americanesc, de la Standford cred ca i se trage...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Se pare ca Ponta o retrage pe Corina Dumitrescu (care are si un proces de plagiat pe rol, un mizilic).
Poate a doua oara se gandesc mai bine.
Am auzit-o dimineata la radio pe doamna fosta aproape ministru dand niste declaratii. Vorbeste romana cu accent americanesc, de la Standford cred ca i se trage...




Pai de gandit s-or gandi ei, dar n-au materie prima Alistar incompatibil, madam Dumitrescu si ea cu ale ei... poate-l scoate VP pe tata socru de la naftalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Acum, pregatind masa copiilor dar cu tv-ul din bucatarie pe Realitatea, am ramas cu lingura in aer cand un cetatean din ..Cismigiu daca retin bine aminte, a spus niste lucruri atat de profunde si la obiect, incat am realizat ca cei care isi fac iluzii ca romanii sunt prosti si voteaza ca atare se insala proportional cu procentele lipsa din sperantele lor!

P.S.Cautati pe site ca sigur este si vedeti si voi ca sunt si romani cu logica si intelectul OK!
Puteti sa va ghidati dupa ora ca acum piticeii hapaie si eu pot sa scriu aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Eu traiesc cu impresia ca la noi niciun guvern (sau formatiune politica) nu se simte "obligat" (sau "obligata") sa faca ceva bun in tara asta, pentru a se mentine "nivelul". Pai de ce s-ar stresa, ca doar nici adversarii politici nu au facut si nu vor face nimic, lumea ii uraste cam pe toti, dar cineva tot trebuie sa iasa la alegeri, oa majoritate tot trebuie sa se incropeasca si tot ei se rotesc intre ei la conducere?
De curand, cand am aflat despre moartea academicianului Florin Constantiniu, am citit un articol mai vechi, cu titlul "Un popor de oi naste un guvern de lupi" in care sunt citate cuvintele lui: "Vorbim de clasa politica si de societatea romaneasca. Cea dintai a intrunit trei superlative: cea mai incompetenta, cea mai lacoma si cea mai aroganta din istoria Romaniei. Lipsita de expertiza, avida de capatuiala si sigura de impunitate, ea s-a aruncat asupra Romaniei cu un singur gand: sa se imbogateasca. A jefuit cum nici hulitii fanarioti n-au facut-o.
[...]
Cred ca principalul vinovat de aceasta situatie este insusi poporul roman! El ilustreaza perfect observatia ca "un popor de oi naste un guvern de lupi". Spiritul de demisie, pasivitatea, resemnarea romanilor, au permis clasei politice sa-si bata joc, nepedepsita, de tara. Lipsit de spirit civic, poporul roman nu a fost capabil, in acesti 20 de ani, sa traga la raspundere clasa politica sau sa "tempereze" setea ei de inavutire. Pe roman nu-l intereseaza situatia generala. Daca prin fin, nas, cumnat, amic etc., si-a rezolvat pasul lui, restul duca-se stim noi unde! Mostenirea multiseculara a lui hatar si bacsis a ramas atotputernica. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Si ce facem [b]Glimmer/b] ne intoarcem la Miorita? O actualizam in mileniul asta?
Poate nu am inteles mesajul si trebuie sa suportam consecintele!
Suntem un popor de oi si banditii de conducatori care ne smintesc, dar a cui este vina?
A noastra ca ne-am luat dupa un conducator fara suflet sau a nemernicilor vanduti lui care ne-au smintit?

Mergi la inceput