Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 51

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Dar cei bogati si cinstiti ce preferinte or avea?



Cunosti multi d-astia?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ei, daca tu spui ca acum e bine, mai bine, inseamna ca avem masuri diferite despre bine.
Incet, dar sigur, ai reusit sa ma faci sa inteleg ca te intereseaza prea putin cei pentru care s-a inventat termenul de democratie, prea putin binele lor; pe tine te intereseaza binele celor desemnati sa aplice democratia.
E clar, avem interese deosebite.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Cum ai ajuns la concluzia asta?
Eu apar mecanismele democratiei de cei care in numele luptei cu "sistemul ticalosit", pretind sa le dam putere nelimitata.
Dupa ce se vad cu putere uita de ce au primit-o si o utilizeza in scopuri personale sau de grup.

Cine vrea sa lupte pentru interesele cetatenilor sa o faca cu mijloacele democratiece si sa nu pretinda sa acceptam metodele staliniste.

Pentru mine "scopul scuza mijlocele" nu este o varianta acceptabila, pentru ca "drumul spre iad este pavat de intentii nobile".





Cum am ajuns la concluzia asta? Simplu.
(simplu ca raspuns, nu ca si procedura).
Ai sustinut in permanenta ca procesul democratic este contaminat sub guvernarea PDL, pentru ca Basescu este cel care conduce tara sub umbrela parlamentului aservit PDL.
Sustii ca acuma e mai bine, desi singura modificare este ca nu mai este Basescu la butoane, este Ponta&Antonescu (sau Felix sau cine o fi). Acelasi parlament aservit, de data asta USL
Pentru un om obisnuit, este aceeasi situatie. Pentru tine, este mai bine
Prin "infierarea" trecutului PDL si acceptarea ca altceva, mai bun a prezentului USL demonstrezi ca aperi doar mecanismele democratice care au luat puterea de la PDL si o confera USL. Atat.

......
Hmmm...parca spuneai ca-i mai bine acum, cand deciziile se iau in parlament, de catre partidele majoritare...pana la urma admiti ca se iau tot de "fostii".
Pana la urma care-i diferenta ca le ia Basescu si le voteaza PDL sau ca le ia Voiculescu si le voteaza USL?
Stiu, nu-mi spune. Diferenta consta in propriul interes.
Corect?

.........

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Am preluat si cealalta remarca.
Diferenta este ca Parlamentul este o institutie mai democratica decat un presedinte.
Am mai scris ca democratia incepe unde sunt cel putin doi care decid, dar este democratie completa cand realizeaza consensul apogeul democratiei.

O decizie colectiva este una democratica. O decizie personala in care nimeni nu este consultat, nici membrii propriului partid, nu poate fi democratica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Dar cei bogati si cinstiti ce preferinte or avea?



Cunosti multi d-astia?



Ce sa zic, nu cunosc foarte multa lume, dar stiu ca sunt si din astia.
Expresia suna ca de pe alta lume, dar rationamentul userului in cauza m-a determinat sa o folosesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Dar cei bogati si cinstiti ce preferinte or avea?



Cunosti multi d-astia?



Ce sa zic, nu cunosc foarte multa lume, dar stiu ca sunt si din astia.
Expresia suna ca de pe alta lume, dar rationamentul userului in cauza m-a determinat sa o folosesc.


Sunt si din astia. Nu multi, e-adevarat.
Din pacate diversele manipulari au impregnat in mintea multora ca bogat=corupt, hot, client politic, etc.

Pana cand nu ne vom uita si la (o parte din) cei bogati ca la oameni care ar putea deveni o sursa de capital si de locuri de munca nu ne vom insanatosi economic. Asta este unul din motivele pentru care criza a lovit atat de drastic si la noi. Capitalul in mare parte strain s-a dus inapoi de unde a venit, iar capitalul romanesc este ori politizat si corupt ori sufocat de impozite.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Pana cand nu ne vom uita si la (o parte din) cei bogati ca la oameni care ar putea deveni o sursa de capital si de locuri de munca nu ne vom insanatosi economic. Asta este unul din motivele pentru care criza a lovit atat de drastic si la noi. Capitalul in mare parte strain s-a dus inapoi de unde a venit, iar capitalul romanesc este ori politizat si corupt ori sufocat de impozite.



Politicile Guvernului au dus la asta, nu felul in care ne uitam noi la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Da, evident, Glimmer, politicienii se uita atent doar la oamenii de afaceri care sunt gata sa incheie "aliante" cu ei, ca sa ma exprim elegant.

Insa eu am raspuns unor comentarii de aici, dupa cum se vede si perceptia oamenilor este alterata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

da, cunosc pe cineva bogat si cinstit in Ro si este Pro Base!

cine se aseamana se aduna!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ei, daca tu spui ca acum e bine, mai bine, inseamna ca avem masuri diferite despre bine.
Incet, dar sigur, ai reusit sa ma faci sa inteleg ca te intereseaza prea putin cei pentru care s-a inventat termenul de democratie, prea putin binele lor; pe tine te intereseaza binele celor desemnati sa aplice democratia.
E clar, avem interese deosebite.

Rufus, Tora si iadele

Cum ai ajuns la concluzia asta?
Eu apar mecanismele democratiei de cei care in numele luptei cu "sistemul ticalosit", pretind sa le dam putere nelimitata.
Dupa ce se vad cu putere uita de ce au primit-o si o utilizeza in scopuri personale sau de grup.

Cine vrea sa lupte pentru interesele cetatenilor sa o faca cu mijloacele democratiece si sa nu pretinda sa acceptam metodele staliniste.

Pentru mine "scopul scuza mijlocele" nu este o varianta acceptabila, pentru ca "drumul spre iad este pavat de intentii nobile".


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Cum am ajuns la concluzia asta? Simplu.
(simplu ca raspuns, nu ca si procedura).
Ai sustinut in permanenta ca procesul democratic este contaminat sub guvernarea PDL, pentru ca Basescu este cel care conduce tara sub umbrela parlamentului aservit PDL.
Sustii ca acuma e mai bine, desi singura modificare este ca nu mai este Basescu la butoane, este Ponta&Antonescu (sau Felix sau cine o fi). Acelasi parlament aservit, de data asta USL
Pentru un om obisnuit, este aceeasi situatie. Pentru tine, este mai bine
Prin "infierarea" trecutului PDL si acceptarea ca altceva, mai bun a prezentului USL demonstrezi ca aperi doar mecanismele democratice care au luat puterea de la PDL si o confera USL. Atat.

......
Hmmm...parca spuneai ca-i mai bine acum, cand deciziile se iau in parlament, de catre partidele majoritare...pana la urma admiti ca se iau tot de "fostii".
Pana la urma care-i diferenta ca le ia Basescu si le voteaza PDL sau ca le ia Voiculescu si le voteaza USL?
Stiu, nu-mi spune. Diferenta consta in propriul interes.
Corect?

.........

Rufus, Tora si iadele

Am preluat si cealalta remarca.
Diferenta este ca Parlamentul este o institutie mai democratica decat un presedinte.
Am mai scris ca democratia incepe unde sunt cel putin doi care decid, dar este democratie completa cand realizeaza consensul apogeul democratiei.

O decizie colectiva este una democratica. O decizie personala in care nimeni nu este consultat, nici membrii propriului partid, nu poate fi democratica.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


"O decizie colectiva este una democratica"

Imi pare rau, Deceneus, dar mie colectivul Ponta, Voiculescu, Iliescu, Antonescu nu-mi inspira incredere.
O fi decizie colectiva, cum spui, dar nu inseamna democratica.
Continui sa abati discutia spre ceea ce-ti convine. Mi se pare normal, in fond...dar nu inseamna ca esti credibil.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Sunt si din astia. Nu multi, e-adevarat.
Din pacate diversele manipulari au impregnat in mintea multora ca bogat=corupt, hot, client politic, etc.

Pana cand nu ne vom uita si la (o parte din) cei bogati ca la oameni care ar putea deveni o sursa de capital si de locuri de munca nu ne vom insanatosi economic. Asta este unul din motivele pentru care criza a lovit atat de drastic si la noi. Capitalul in mare parte strain s-a dus inapoi de unde a venit, iar capitalul romanesc este ori politizat si corupt ori sufocat de impozite.

Situatia o sa persiste atata timp cat nu se separa "graul de neghina", atat in politica, cat si in afaceri.
Oamenii de afaceri, (a nu se confunda cu cei bogati), in general evita afacerile "murdare"/ilegale, pentru ca sunt riscante, ori ei prefera siguranta/stabilitatea afacerilor.
Din cauza asta marele capital ocoleste Romania, pentru ca afacerile nu sunt "curate", sunt politizate si mediul de afaceri considerat instabil.
Un stat cu politicieni corupti nu poate genera o economie curata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

"O decizie colectiva este una democratica"

Imi pare rau, Deceneus, dar mie colectivul Ponta, Voiculescu, Iliescu, Antonescu nu-mi inspira incredere.
O fi decizie colectiva, cum spui, dar nu inseamna democratica.
Continui sa abati discutia spre ceea ce-ti convine. Mi se pare normal, in fond...dar nu inseamna ca esti credibil.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

@Rufus poate confunzi notiunile democratic cu moral.
Decizia colectiva este mai democratica decat una individuala.
Decizia democratica nu este neaparat si morala, poate fi imorala.


Eu nu am sustinut nicaieri ca decizile USL sunt morale.
Am sustinut ca mecanismul dupa care functioneaza USL este mai democratic, si de preferat unui mecanism prezidential-personalizat.


Mergi la inceput