Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Deceneus care-s deciziile minunate luate de parlament.
Alea ale lor, din capetele lor luminate, nu dictate de Ponta de la tribuna ?

Chiar as dori sa le stiu.

Edit: Mai ales ca la ordonante de urgenta (care nu-i asa dupa declaratiile mai vechi ale lui Ponta&Antonescu submineaza Parlamentul) sunt campioni.

Chiar ai impresia ca Ponta este asa grozav incat el ia toate intitativele din capul lui?
El doar le pune in aplicare. Unele probabil ca sunt si ale lui.





Si cine-l trage cu cheia, dupa parerea ta ?
Ca sa stim si noi...

Am scris la prima postare de la "Corida" politica romaneasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu sunt eu cel de pe Hotnews.
Nici nu-i stilul meu de comentariu. Eu nu am umorul pe care-l are respectivul.
Si nu stiu daca nu cumva oricine poate sa comenteze cu orice nickname.
Mi s-a intamplat sa cometez, la Bursa si la RL si sa vina altii sa comenteze cu nickname-ul pe care-l aveam eu, dar cu comentarii cu orientare opusa ideilor mele.





Daca esti sau nu tu cel de acolo, nu avem de unde stii, stim doar ca are acelasi nick. Si spre deosebire de alte site-uri, acolo e nevoie sa fi user inregistrat sa poti comenta, odata ales un nick, nu ti-l mai "fura" nimeni sa posteze comentarii sub el.

Eu nu m-am inregistrat pe Hotnews.
Aici pe DC am vrut sa ma inregistrez cu 'Deceneu', ca pe blog, dar era ocupat si atunci am adaugat un 's'.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ei, daca tu spui ca acum e bine, mai bine, inseamna ca avem masuri diferite despre bine.
Incet, dar sigur, ai reusit sa ma faci sa inteleg ca te intereseaza prea putin cei pentru care s-a inventat termenul de democratie, prea putin binele lor; pe tine te intereseaza binele celor desemnati sa aplice democratia.
E clar, avem interese deosebite.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Cum ai ajuns la concluzia asta?
Eu apar mecanismele democratiei de cei care in numele luptei cu "sistemul ticalosit", pretind sa le dam putere nelimitata.
Dupa ce se vad cu putere uita de ce au primit-o si o utilizeza in scopuri personale sau de grup.

Cine vrea sa lupte pentru interesele cetatenilor sa o faca cu mijloacele democratiece si sa nu pretinda sa acceptam metodele staliniste.

Pentru mine "scopul scuza mijlocele" nu este o varianta acceptabila, pentru ca "drumul spre iad este pavat de intentii nobile".


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


v-am mai spus ca deceneus bate campii.
e un PSD-ist caruia ii e rusine sa recunoasca. el crede ca daca se da drept neutru reuseste sa faca o propaganda mai buna lui Ponta si gloatei lui de talhari.
macar altii de aici care recunosc ca sunt pro USL au mai mult curaj!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Deceneus, o cam dai la intors.

Mai intai ca parlamentul ia in sfarsit decizii asa cum trebuie, apoi cand eu te intreb care sunt acestea, referindu-ma la unele ale lor proprii, nu dictate de Ponta, spui ca Ponta e tras cu cheia de ...fostii activisti si securisti din cate deduc din link-ul tau.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Deceneus, o cam dai la intors.

Mai intai ca parlamentul ia in sfarsit decizii asa cum trebuie, apoi cand eu te intreb care sunt acestea, referindu-ma la unele ale lor proprii, nu dictate de Ponta, spui ca Ponta e tras cu cheia de ...fostii activisti si securisti din cate deduc din link-ul tau.


Si ce ti se pare lipsit de coerenta?
Nu stiu care din intitive i-au apartinut lui Ponta, care lui Voiculescu, lui A Nastase sau lui Iliescu.
Ponta le-a facut publice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Deceneus, o cam dai la intors.

Mai intai ca parlamentul ia in sfarsit decizii asa cum trebuie, apoi cand eu te intreb care sunt acestea, referindu-ma la unele ale lor proprii, nu dictate de Ponta, spui ca Ponta e tras cu cheia de ...fostii activisti si securisti din cate deduc din link-ul tau.


Si ce ti se pare lipsit de coerenta?
Nu stiu care din intitive i-au apartinut lui Ponta, care lui Voiculescu, lui A Nastase sau lui Iliescu.



Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


No... bun ! M-am lamurit.

Personaje de poveste, toate cele enumerate de tine mai sus.

Daca la propunerile lor ia decizii parlamentul cum este altfel ?

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
[size=2]
La guvernele Boc si MRU decizile se luau la Presedentie si se validau in Parlament.Inainte de guvernul Boc Romania functiona ca o republica prezidentiala desi Constitutia este de republica parlamentara.

Este altfel, penteu ca acum decizile se iau de catre partidele parlamentare majoritare si se valideaza in Parlament.
Asa functioneaza democratia. [/size=1]

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Nu stiu sigur cine-mi place mai mult sa ia deciziile daca pun in balanta dupa cum spui tu Basescu pe de o parte si Nastase, Voiculescu si Iliescu in cealalta parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

singurul motiv pt care cineva ii mai face propaganda lui Ponta la ora acutuala este pentru ca are un motiv ascuns, cum ar fi acela de averi ilicite si vrea sa isi apere fundul. ii e frica ca o sa aiba soarta lui Nastase. toti cei dintre cunoscutii mei din Romania care sunt saraci dar cinstiti sunt pro Basescu, cei care au ajuns cu averi peste noapte din tot felul de legaturi cu perosoane controversate sunt pro Iliescu, Nastase, Ponta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ei, daca tu spui ca acum e bine, mai bine, inseamna ca avem masuri diferite despre bine.
Incet, dar sigur, ai reusit sa ma faci sa inteleg ca te intereseaza prea putin cei pentru care s-a inventat termenul de democratie, prea putin binele lor; pe tine te intereseaza binele celor desemnati sa aplice democratia.
E clar, avem interese deosebite.

Rufus, Tora si iadele

Cum ai ajuns la concluzia asta?
Eu apar mecanismele democratiei de cei care in numele luptei cu "sistemul ticalosit", pretind sa le dam putere nelimitata.
Dupa ce se vad cu putere uita de ce au primit-o si o utilizeza in scopuri personale sau de grup.

Cine vrea sa lupte pentru interesele cetatenilor sa o faca cu mijloacele democratiece si sa nu pretinda sa acceptam metodele staliniste.

Pentru mine "scopul scuza mijlocele" nu este o varianta acceptabila, pentru ca "drumul spre iad este pavat de intentii nobile".


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Cum am ajuns la concluzia asta? Simplu.
(simplu ca raspuns, nu ca si procedura).
Ai sustinut in permanenta ca procesul democratic este contaminat sub guvernarea PDL, pentru ca Basescu este cel care conduce tara sub umbrela parlamentului aservit PDL.
Sustii ca acuma e mai bine, desi singura modificare este ca nu mai este Basescu la butoane, este Ponta&Antonescu (sau Felix sau cine o fi). Acelasi parlament aservit, de data asta USL
Pentru un om obisnuit, este aceeasi situatie. Pentru tine, este mai bine
Prin "infierarea" trecutului PDL si acceptarea ca altceva, mai bun a prezentului USL demonstrezi ca aperi doar mecanismele democratice care au luat puterea de la PDL si o confera USL. Atat.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

singurul motiv pt care cineva ii mai face propaganda lui Ponta la ora acutuala este pentru ca are un motiv ascuns, cum ar fi acela de averi ilicite si vrea sa isi apere fundul. ii e frica ca o sa aiba soarta lui Nastase. toti cei dintre cunoscutii mei din Romania care sunt saraci dar cinstiti sunt pro Basescu, cei care au ajuns cu averi peste noapte din tot felul de legaturi cu perosoane controversate sunt pro Iliescu, Nastase, Ponta.



Uau! "Misto" rationament. Extinzandu-l, si d-nul Basescu este sarac, dar cinstit. Dar cei bogati si cinstiti ce preferinte or avea? Dar cei saraci si necinstiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Deceneus, o cam dai la intors.

Mai intai ca parlamentul ia in sfarsit decizii asa cum trebuie, apoi cand eu te intreb care sunt acestea, referindu-ma la unele ale lor proprii, nu dictate de Ponta, spui ca Ponta e tras cu cheia de ...fostii activisti si securisti din cate deduc din link-ul tau.


Si ce ti se pare lipsit de coerenta?
Nu stiu care din intitive i-au apartinut lui Ponta, care lui Voiculescu, lui A Nastase sau lui Iliescu.
Ponta le-a facut publice.




Hmmm...parca spuneai ca-i mai bine acum, cand deciziile se iau in parlament, de catre partidele majoritare...pana la urma admiti ca se iau tot de "fostii".
Pana la urma care-i diferenta ca le ia Basescu si le voteaza PDL sau ca le ia Voiculescu si le voteaza USL?
Stiu, nu-mi spune. Diferenta consta in propriul interes.
Corect?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput