Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

B.nica nu ma inflamez si nici nu am citit stirile despre angola in presa romana. cele de prin presa internationala mie mi se par destul de clare in privinta situatiei de aici. Da un search dupa angola pe Financial times si o sa gasesti cate ceva.
Daca vorbesti serios de angola iti pot spune ca e o tara cu o conducere dictatoriala, un nivel ridicat de coruptie (romania e o umbra palida) care au parte de rezerve uriase. Din pacate 80% din populatie moare de foame traind cu sub 2 dolari pe zi. am fost la cateva seminarii medicale organizate de medici straini si am ascultat cum sa eradicam boli de care nu am auzit in viatza mea. Le-am cautat pe google si am aflat ca le-am eradicat de la 1800. De altele nu am auzit pentru ca sunt destul de rare si se trateaza usor, nu exista o mortalitate infantila din cauza lor. Aici e 60%. Da in Luanda sunt zgarie nori peste zgarie nori, culmea ca sunt si ocupati. 1 bedroom care e echivalentul nostru la 2 camere poate ajunge pana la 2 mil USD. ce folos ca aceiasi 80% stau in case din carton. Se construiesc orase intregi. E unul langa luanda, gol golut, nu e interesant pentru cei cu bani ca e destul de auster dar nici pt ceilalti intrucat aceleasi 2 camere sunt 400-500 mii USD. Cand traiesti cu 2 usd/luna cam greu sa-ti cumperi. chiria la 2 camere (garsoniere nu prea am vazut) este undeva la 2000 usd/zi in luanda, al doilea cel mai scump oras din lume in 2011, in 2010 a fost primul.
pentru 10 km de drum fac uneori 2 ore, 2 ore si jumatate.
Cred ca de la Angola nu prea avem ce invata, eu am invatat ca Romania e o tara fain apana la urma cu tot cu Basescu si cu Ponta :) Mai avem de muncit pana sa fim Germania dar eu la aia m-as uita si as invata nu de la Angola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ete Marina de ce ma inflamez:http://www.adevarul.ro/international/in_jurul_lumii/Gurvernele-Romaniei-Angolei-cooperare-economica_0_164383862.html
Cum d'acu sa investeasca Romania in exploatarea ...cuprului cand pe al ei IL VINDE?Nu mai zic de restul care se gaseste in acest anunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

articolul e din 2009, nu mai e nici acelasi ambasador :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Da, da la noi vanzarea cuprului este subiect de 2012 si afacere transata de guvernul USL dupa ce au ratat-o aia din PDL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Io zic sa ne reintoarem la ponta....vad ca are loc o epurare drastica in politie. Nu avea si pdl-ul ala un singur politai capabil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

@marina nu-i vorba de oameni capabili, pentru ca nici PDL-ul nici USL-ul nu dau doi bani pe oamenii capabili. E vorba de oameni loiali.

Pun pariu ca pe ultima suta de metrii, daca decalajul electoral USL-PDL se va mentine, Ponta va face niste "gafe" care sa deazamageasca electoratul USL si sa determine o basculare spre PDL. Ceva in genul celor cu vizita lui Geoana la Vantu !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca e sa judecam drept dupa prestatia Politiei, in general vorbind, toti incapabilii s-au strans acolo.
Problema e ca Ponta ii aduce inapoi pe cei care au fost inainte, cand Politia avea aceeasi "eficienta".

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

In toate domenile au fost promovati oameni submediocri, pentru ca ei sunt recunoscatori ca au ajuns la o functie la care nici nu visau.

Comunismul in perioada cand a venit la putere a aplicat cu succes aceeasi metoda. Oameni incapabili promovati in functii mari au dovedit o loialitate pana la sacrificiu fata de cei care i-au promovat.
FSN-ismul a "reincalzit" practicile anilor '50-'60.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

In toate domenile au fost promovati oameni submediocrii, pentru ca ei sunt recunoscatori ca au ajuns la o functie la care nici nu visau.

Comunismul in perioada cand a venit la putere a aplicat cu succes aceeasi metoda. Oameni incapabili promovati in functii mari au dovedit o loialitate pana la sacrificiu fata de cei care i-au promovat.
FSN-ismul a "reincalzit" practicile anilor '50-'60.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )

Oameni mediocri sau oamenii mediocri?
ha?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Ei si tu, te legi de forma in loc sa comentezi continutul.

Mergi la inceput