Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

B.nica eu o iau in continuare ca pe o gluma pe asta cu situatia si evolutia angolei, sa-mi zici daca nu e asa si chiar vrei un raspuns serios la chestia asta.

Doi nu vad ce e asa nasol sa ne plece copiii in occident. Cred ca ar trebui sa-i invatam sa fie competitivi pe orice piatza, flexibili si adaptabili la schimbarile din piatza muncii. Nu mai poti sta chiar nemiscat 40 de ani intr-un job.


Trei cred ca ar tb sa il lasam pe ponta sa-si vada de cele 6 luni de guvernare. Mi s-ar parea o catastrofa pt romania sa schimbam iar guvernul. Nu o sa mai avem cu cine schimba si ne vedem pe la anticipate cu fascisti in parlament ca in grecia care nu au auzit nici de camere de gazare nici de evrei morti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

@Marina
1. Nu o lua ca p o gluma. Orice experienta, chiar si una proasta, poate fi utila. Eu am deschis un subiect implicare diaspora, dar cu execptia ta, nimeni din diaspora nu a comentat.

2. Orice roman care se prtetinde patriot se gandeste si la tara sau la popor. Americanii, francezii, sunt considerati patrioti. Respectul pe care-l ai in alta tara ca roman, depinde si de calitatea romanilor din tara, a conducarilor in mod special.

3. Nu e vorba de schimba guvernul ci stilul de a guverna.
Ponta guverneaza la fel ca predecesorii si PDL-ul a guvernart la fel ca PSD-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Deceneus macar tu ai pus nuanta de experienta proasta..b.nica pare sa creada in continuare ca Angola este un succes economic si ar trebui sa ne inspiram. Mi-am propus in general sa nu vorbesc de rau angola, sa nu pun poze urate cu angola din respect pentru locul in care traiesc, muncesc si imi castig banii. In rest e departe de a fi un exemplu de crestere economica

2. Perfect de acord, comentam doar faptul ca nu e o tragedie sa lucrezi in afara daca economic vorbind acolo iti e mai bine. Nu trebuie sa fie 100% valabil dar cred ca o fortza de munca competenta si flexibila nu e un lucru rau.

3. Vise maica...astia suntem, asta avem., nu ne-a furat nimeni stampila de vot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Ce folos ca ai stamila, daca indiferent pe cine votezi rezultatul este similar!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Cum ar fi sa ai o prezentza decenta la vot gen 75% si sa ai 90% voturi nule?
Sau uninominal pur?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu le pasa de voturile nule. Votul nul este echivalent cu absenta la vot.
Daca votul nul era valabil si avea efect locuri libere in parlament atunci ar fi contat.
In sistem majortar pierd partidele mici si exista riscul sa avem un parlament monocolor. Un guvern cu partide de coalitie era obligat sa adopte un comportament cat de cat democrat cu partenerii de guvernare.
Un sistem majoritar care creioneaza o putere monocolora, ii face pe cei de la putere sa se comporte autoritar, sa dea orgolile pe-afara.
Poate-i bine sa fie asa, sa terminam cu ipocrizia si sa o luam de la capt cu democratia.
Daca nu e opozitei in parlament o sa fie opozitie in strada si poate fi o solutie mai buna, pentru ca in parlament opozia nu a fost opozite.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Aici cred ca ai cumva dreptate. Undeva trebuie terminata ipocrizia si opozitia de fatzada. Din pacate nu cred ca romanii au cutitul la os si inca Isi pot satisface nevoile de bazaasa ca nu vad o miscare de masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

B.nica eu o iau in continuare ca pe o gluma pe asta cu situatia si evolutia angolei, sa-mi zici daca nu e asa si chiar vrei un raspuns serios la chestia asta.

Doi nu vad ce e asa nasol sa ne plece copiii in occident. Cred ca ar trebui sa-i invatam sa fie competitivi pe orice piatza, flexibili si adaptabili la schimbarile din piatza muncii. Nu mai poti sta chiar nemiscat 40 de ani intr-un job.


Trei cred ca ar tb sa il lasam pe ponta sa-si vada de cele 6 luni de guvernare. Mi s-ar parea o catastrofa pt romania sa schimbam iar guvernul. Nu o sa mai avem cu cine schimba si ne vedem pe la anticipate cu fascisti in parlament ca in grecia care nu au auzit nici de camere de gazare nici de evrei morti.


Unu, nu inteleg de ce te inflamezi daca incerc sa profit ca un roman poate sa-mi dea de la sursa niste informatii referitoare la unele stiri din media?
Daca in media apare ca in Angola economia este colorata in roz nu crezi ca este normal sa te intreb pe tine?
Nu crezi ca este normal sa ne sfatuim cu romanii din Diaspora si sa dizolvam mitul ca romanii in strainatate se devoreaza intre ei?

Doi, daca ti se pare normal sa emigreze copiii nostri macar sa aduci argumente: de ce ar fi bine pt. ei?Aici iar ajung la Angola!

Trei, cine d'acu vrea sa schimbe guvernu' asta? In ceea ce ma priveste chiar doresc sa vad ce poate PSD-ul si PNL-ul sa scoata din ei in an electoral.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Din pacate nu cred ca romanii au cutitul la os si inca Isi pot satisface nevoile de bazaasa ca nu vad o miscare de masa.

Romanii pot sa suporte si sa le treaca si cutitul prin os!
Faptul ca suntem pasnici prin definitie este speculat de unii ca fiind "mamaliga care nu explodeaza" si in mod deliberat suntem ignorati fara sa fim admirati!
Pe cine aud ca suntem prosti de buni si de toleranti ii categorisesc drept rau intentionati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Din pacate nu cred ca romanii au cutitul la os si inca Isi pot satisface nevoile de bazaasa ca nu vad o miscare de masa.

Romanii pot sa suporte si sa le treaca si cutitul prin os!
Faptul ca suntem pasnici prin definitie este speculat de unii ca fiind "mamaliga care nu explodeaza" si in mod deliberat suntem ignorati fara sa fim admirati!



Si atunci ce te agiti?
E clar ca nu s-a ajuns la stadiul asta, e un semn ca romanilor, in general, le convine situatia si doar spun ca nu-i asa.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput