Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Un ministru ar trebui zic eu sa aiba in primul rand calitati de management. Ce legatura are un desen tehnic care nu apartine nici autorului articlolelor respective cu partea de management?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Marius, una dintre acuzatii se referea la un articol de cateva pagini in engleza reprodus in intregime, nu despre niste citate. Articolul era publicat sub trei semnaturi (Mang, sotia lui si inca cineva) si nu cuprindea nici o referire la sursa informatiilor. Daca scriau din capul locului ca prezinta traducerea unui articol japonez (desi ambele articole au fost publicate in engleza) sau interpretarea lui, sau il foloseste ca baza pentru o demonstratie, deductie sau studiu ulterior era altceva.

Mie asa mi se pare, nu sunt de specialitate, dar cand publici un text integral cu titlu, introducere, demonstatii si concluzii care nu iti apartin si nu specifici acest lucru ... hm...

Deasemenea prima explicatie a lui a fost ca a folosit doar cate ceva din articolul japonez, asa cum spui si tu, a doua dupa cateva ore a fost ca el a trimis altceva la publicat si ca e o facatura a lui Boc ce se prezinta acum (desi site-ul citat cuprindea si data ultimei modificari care era primavara sau vara lui 2011 parca). Vizionar a fost staful lui Boc daca s-a apucat sa creeze facaturi de anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Un ministru ar trebui zic eu sa aiba in primul rand calitati de management. Ce legatura are un desen tehnic care nu apartine nici autorului articlolelor respective cu partea de management?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Asta e ca si cum ai pune un hot de telefoane paznic la o firma de mobila. Doar el fura telefoane, nu ?

Marius legatura pe care o vad eu este ca nu poti accepta copiatul ideilor altuia si plagiatul si sa pastoresti educatia copiilor si tinerilor in formare.
In general trebuie sa fii in stare sa-ti manageriezi macar cariera proprie fara furt pentru ca sa manageriezi pe cei ce abia invata sa-si faca o cariera.

Edit: Cum ar putea el, de exemplu sa initieze si sa sustina o campanie anti-plagiat, necesara zic eu la noi, cu suspiciunile acestea planand asupra lui. Ar fi credibil ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Un ministru ar trebui zic eu sa aiba in primul rand calitati de management. Ce legatura are un desen tehnic care nu apartine nici autorului articlolelor respective cu partea de management?



Ai dreptate.
Dar chiar nu se gaseste un bun manager pentru ministerul asta, decat dintre cei care (sunt suspectati ca) plagiaza?
Corina Dumitrescu, inca in proces pentru plagiat (si care minte ca a obtinut o sentinta definitiva si irevocabila care o disculpa) spune ca pasajele copiate au aparut acolo din cauza...sotului, coautor al studiului Adica domnul a plagiat, nu ea...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Rufus, cand scrii 10 carti pe an, 12 articole din care 7 ISI, 5 B+, ai norma de predare, ceva ore la masterat, mai indrumi lucrari de licenta si eventual ai si doctoranzi eu intreb daca ajung cele 24 ore zilnice. Undeva se strecoara impostura...
Am sustinut mereu ca nu un universitar tb sa se gaseasca in fruntea ministerului ci o persoana care-i cunoaste toate aspectele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

Rufus, cand scrii 10 carti pe an, 12 articole din care 7 ISI, 5 B+, ai norma de predare, ceva ore la masterat, mai indrumi lucrari de licenta si eventual ai si doctoranzi eu intreb daca ajung cele 24 ore zilnice. Undeva se strecoara impostura...
Am sustinut mereu ca nu un universitar tb sa se gaseasca in fruntea ministerului ci o persoana care-i cunoaste toate aspectele...

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur


grati.ela dar esti obligat sa le faci pe toate astea in paralel ?

Intreb cu buna credinta, pentru ca, daca esti obligat, trebuie revizuite regulile care te obliga si asta se poate face exact din posturile de conducere despre care discutam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Asta cu plagiatul imi aduce aminte de scandalul, tot de plagiat, care l-a avut ca tinta prin 2003, pe ministrul sanatatii de atunci, Mircea Beuran. Si asta, cica, pentru ca afecta niste interese ale unora care castigau de pe urma medicamentelor platite de stat. Scandalul a fost mare si foarte "sonor", si i-au pus lui Beuran pentru o vreme cariera "pe butuci". Ulterior, dupa niste ani, a reusit sa dovedeasca faptul ca nu a plagiat, a "indraznit" chiar sa mai publice. Insa atunci nu s-a mai iscat o intreaga "hora" in presa, pentru reabilitarea lui, ca nu mai era niciun interes, iar cei care il acuzasera atunci erau deja la putere.
Eu sunt convinsa ca in spatele acestor scandaluri exista mereu un alt motiv decat cel al "setei de integritate" a unora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali


grati.ela dar esti obligat sa le faci pe toate astea in paralel ?

Intreb cu buna credinta, pentru ca, daca esti obligat, trebuie revizuite regulile care te obliga si asta se poate face exact din posturile de conducere despre care discutam.




Eu cred ca nu e vorba de obligatie; cine sa te oblige sa scri 10 carti pe ani si zeci de articole, in paralel cu activitatea didactica? O faci ca vrei...si, teoretic, ca poti.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer


Eu sunt convinsa ca in spatele acestor scandaluri exista mereu un alt motiv decat cel al "setei de integritate" a unora.


In sfarsit ceva obiectiv. Eu de ce nu sunt cercetat? Cautat? Acuzat?!
Pentru ca eu nu prezint interes in aceasta directie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Insa atunci nu s-a mai iscat o intreaga "hora" in presa, pentru reabilitarea lui, ca nu mai era niciun interes, iar cei care il acuzasera atunci erau deja la putere.



Beuran a fost dovedit de Colegiul medicilor in plagiatul sau. Marea lucrare era o simpla traducere a unui ghid medical. Si-a pierdut si catedra universitara...dar si-a castigat-o in instanta dupa ceva timp.
Au fost implicati nume mari...inclusiv un alt (fost) ministru: Daniela Bartos, care a si renuntat la titulatura de conferentiar dupa colaborarea de pomina.
Asa ca...aici nu mai e politica.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput