Guvernul Ponta

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu poti dovedi cu un articol scris de altii postat pe un site.
Daca este fotocopie se poate, dar daca este reeditat poate cei care au postat materialul au omis elementele care indicau sursa.
La TVR1 redactorul a spus ca au in fata trei variante ale aceluiasi text.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

sa nu ne ascundem dupa deget. Abstractul este identic...cum Doamne a vrut sa spuna exact acelasi lucru in rezumat si exact in aceeasi engleza...A copiat cu nerusinare. Trebuia sa indice sursa algoritmului si sa-l verifice implementarea asa cum a spus....se pare ca ar fi ramas fix 3 randuri - cele care fac diferenta. E un trisor fara rusine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

A inceput imparteala posturilor cheie "prin concurs, dupa competente, nu pe criteriu politic"(citat aproximativ Ponta@Antonescu):

http://www.evz.ro/detalii/stiri/marea-imparteala-a-cascavalului-puterii-980744.html

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

nu spun ca nu poate fi un profesor bun...din punctul meu de vedere prof univ ar trebui impartiti in 3 categorii: cei cu norma doar de predare care au datoria sa fie la curent cu noutatile *conferinte, stagiu de pregatire...), sa-si updateze cursurile, profi cu norma mixta predare cercetare si profi cu norma de cercetare care sa tina doar conferinte, prelegeri doar pe domeniul lor de maxima competenta. Veniturile ar fi evident diferentiate...sistemul acesta functioneaza in multe tari. La noi trebuie sa scrii la kilogram....multi compileaza sau mai rau plagiaza la metru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigutza spune:

Eu din ce am citit, sunt dovezi clare ca ar fi plagiat, au fost contactati cercetatori, profesori din domeniu, iar cei ce au dat un raspuns au confirmat plagiatul.
Ma intreb daca acum isi da demisia? Sau va fi destituit?
Chiar exista posibilitatea ca dupa asemenea acuzatii sa ramana ministrul educatiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu stiu cum se demonstreaza (oficial) un plagiat.
Cert este ca, daca a plagiat, nu are ce cauta acolo.
Plagiatura este o hotie. Iei de la cineva ceva fara voia lui si iti insusesti, in folosul propriu.
Nu are importanta statutul pe care-l ai, tot hot te numesti.
Nu stiu cum se pedepseste...dar macar sa stea acasa la el.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Din start spun ca postul meu nu se refera la acei profesori sau cercetatori seriosi care nu se coboara la asa ceva.

Insa cred ca e o metoda deja clasica plagiatul in cazul celor care au nevoie de un anumit numar de lucrari pentru doctorat, sa spunem. Sistemul actual tolereaza si nu pedepseste de ani buni furtul la toate nivelurile unde e nevoie de lucrari si proiecte.
Asta cred ca e una din cauzele pentru care sistemul universitar roman este de slaba calitate. Pana la urma un cercetator sau un doctorand serios va prefera sa incerce in alta parte, acolo unde diploma ce o va obtine nu va fi echivalenta cu cele luate prin plagiat.
Mai grav este ca nici macar cei care ajung in fruntea invatamantului si provin din mediul universitar nu incearca sa corecteze asta. Eu banuiesc ca sunt solutii, mai trebuie doar cineva sa le vada si sa le aplice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Personal cred ca este mai degraba o vanatoare ca oricare alta si nu are nici o legatura cu ideea de administrare a unui minister.
Sa ma explic.
1 Acele facsimile publicate sunt pe de o parte articole de specialitate care chiar daca au un autor de articol (informatia in sine) editata de acel editor este tot de specialitate si nu reprezinta o emanantie proprie sau ceva care sa confere drept de autor. Este acelasi lucru ca si cum eu as desena acum intr-un articol redactat de mine grafica stiu si eu a principiului masinii termice. Iar Mang ar desena in cursul lui de la universitate acelasi grafic cu aceleasi explicatii. Nici eu ca si autor de articol si nici Mang nu suntem proprietari sau emitenti primordiali ai graficii cu privire la principiul motorului termic. Asa incat de unde plagiat?
2. Pe de alta parte ma intreb ce legatura are asta cu partea politica a administrarii unui minister unde motorul termic nu are nici o legatura cu proiectarea unui buget, cu politicile bugetare, cu dezvoltarea unei structuri de invatamant, cu modernizarea scolilor?
Demisie(in ultima instanta politica) pentru ce?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Demisie(in ultima instanta politica) pentru ce?



Pentru moralitate indoielnica.
Ceva in genul Mircea Beuran. Medic desavarsit, profesor, sef de sectie...a copiat si el un ghid si s-a pus in capul listei de autori.
Ca doctor...multa lume il alege. Politic, a iesit din scena cu coada lasata, ca un maidanez ud.

De fapt, eu sunt destul de confuz...nu pricep de ce marile somitati aleg sa plagieze. Trebuie sa fie o explicatie. Sunt indusi in eroare de colaboratori...n-au timp...nu stiu.
Despre domnul Mang nu stiu ce sa zic...intai sa se dovedeasca. Dar ce-l poate face pe ditai doctorul Ionel Sinescu, Dumnezeul Fundeniului (Doamne iarta-ma!) sa fure intelectual?
Si lista e lunga...si incape si Oprescu acolo.
Eu nu gasesc explicatii.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput