Bobocei de sept-oct 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Andreea, de ce nu? oricum eu tot la dr Iliev trebuie sa merg la morfologie numai ca la sfarsitul lunii mai, asa ca abia astept sa vad cum a fost la tine. Eu cand am sunat mi-a spus sa revin cu 2 sapt inainte de data la care trebuie sa merg ca sa imi fac programare.
Am vazut ca a mai scris cineva la capitotul trecut, se poate aduce mesajul aici?



carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara dragelor.
Cred ca dormiti tun la ora asta Noi am iesit astazi la un gratar si acum o ora am ajuns acasa.Am stat toata ziua la umbra intinsa pe un sezlong si vreau sa va spun ca bebe a miscat toata toata ziua.Nu mi-a venit sa cred.Sarcul cred ca s-a bucurat si el de odihna si linistea mea ca in general sunt 6 ore in picioare si alte cateva ore trebaluiesc prin casa.Si misca doar seara cand ma asezam in pat.

Carmen eu am sunt si am programarea pe 15 mai la Iliev.Eu am mai vorbit despre el.Te anunt cum a fost.Dr mea care imi supravegheaza sarcina a nascut cu el.

Ma bag in pat.
Pupici si sa ne auzim cu bine

19+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

neata

si eu tot pe 15 mai am morfologica de trim 2, o sa am 22 de sapt si vreo 2-3 zile. cica momentul ideal...
pe 15 o sa avem multe vesti bune

Mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Salutare tuturor!

Eu nu prea am vesti bune, copilu tuseste de vreo 2 luni, are o pneumonie si nu reusim sa-i dam de capat cu tratamentele... eu am fost racita, am facut infectie in gat, am luat 5 zile amoxi si dupa 2 sapt iar ma supara, acu stau in casa si ma oblojesc cu metode babesti dar mai am un pic si cedez nervos... maine cred ca ma duc cu fi-miu iar la spital sa vad ce fac cu el, ma si tem acolo, la cate boli sunt, vad ca sunt tare slabita de ceva vreme. Am si o secretie ciudata jos, ar trebui sa intrerup arefamul ca sa fac iar o secretie dar ma ia naiba daca-l beau, si asa sunt cam ametita in ultima vreme, tre sa stau la pat sa-l suport.

Pe fondul asta mi se cam intareste si burta, am fost ieri la echo la dr Socolov (pt. fetele din Iasi), mi-a facut si 3D si 4D, l-am vazut pe bb in toata splendoarea lui, i-am vazut si fatuca, statea cu mainile ca la box si sugea un degetel, e asa scump, seamana cu frate-su la profil si forma capului, e super! De fapt eu ma dusesem sa mai cer o parere cu chisturile alea la cap, ele au mai scazut in 2 sapt, insa am ramas cam dezamagita, e al 2-lea medic care-mi spune de amniocenteza, daca vreau eu sa fiu sigura ca e bine. Insa mi-a zis ca daca DT si TT sunt bune si daca chisturile sunt in scadere, putem spera ca o sa dispara si ca e bine. Voi merge peste 3 sapt din nou si vedem atunci, sper sa dispara.
Se pare ca si colul e scurtat, aveam 4.1 cm si acum e 3 cm, ce-i drept am avut o perioada stresanta si solicitanta si am avut si contractii, o sa vb cu dr mea luni si probabil voi mai sta acasa o perioada, sper sa nu ma pasca cerclajul.

Carmen, bine ai venit, la ce dr esti in Iasi?

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
sapt. 19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am uitat sa va spun ca bb este un grasun si e mai mare cu 10 zile, mi-a modificat DPN pe 13 sept.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
sapt. 19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

oau mirabela, bb e cu 10 zile mai mare. Bravo voua. Insa bucuriile se cam termina aici. Imi pare rau ca e bolnavior baiatul. Nici nu pot sa-mi imaginez cum te imparti la 3 caci trebuie sa ai grija si de tine. Pentru plamani benefice sunt leguminoasele albe (telina, pastarnac s.a.) dar mai degraba sunt pt refacere/intretinere nu de combatere a unei infectii. Scurgerile de jos pot fi de la candida caci de la antibiotic se dezvolta ciuperca asta. Nu stiu cum as putea sa te ajut doar sa te si sa tin pumnii pentru tine

+ 16 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuki spune:

Mirabelac, sanatate multa, si puiului si tie. nimic nu e mai greu ca atunci cand sunt ei bolnaviori . sper sa-i veniti de hac nesuferitei de pneumonii .

infectie in gat am avut si eu, tocmai ramasesem insarcinata. si am tras cu ea cu metode babesti, am refuzat sa iau antibiotic. la mine a functionat nesperat de bine gargara cu urmatorul amestec: un pahar de apa, cateva picaturi de albastru de metilen (sau violet de gentiana, ce ai prin casa), o jumatate de lingurita de sare de bucatarie, o jumatate de lingurita de bicarbonat de sodiu. gargara cat mai des posibil si o sa vezi ca se amelioreaza si durerea si infectia incepe sa se retraga.

reteta asta am mai dat-o si altora in aceeasi situatie si - desi are un gust cam dubios, e f eficienta. incearca, n-ai ce pierde. sanatate multa .

Mami de D mare (4 ani jumate) si d mic (1 an si 10 luni) + bb 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Mirabela, eu sunt din Suceava, in Iasi merg doar la morfologie.
Mie DT mi-a iesit bine, dr la care merg mi-a spus de amniocenteza dar eu am intrebat-o daca tine neaparat, pentru ca indiferent de rezultat nu vreau intrerupere de sarcina si mi-a respectat optiunea.



carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

neatza burticilor!
mirabela multa sanatate tie si baietelului, insanatosire grabnica si totodata felicitari pt vestile despre mititel
si eu am ecografia morfologica pe 11 mai abia astept, sa dea Dumnezeu sa primim numai vesti bune la ecografiile astea


18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Buna, fetelor. Ce faceti? Va odihniti? E cam liniste pe aici.
Eu sunt la serviciu, am sperat ca voi pleca si eu mai devreme azi, dar nici gand....
Am o rugaminte..ma treceti si pe mine pe listuta?UM 01.01.2012, DPN 7.10.2012. Cele care aveti 16-17saptamani, il simtiti pe bebe miscand zilnic?
Eu am inceput sa-l simt de o saptamana, ca un pestisor care innoata, dar mi-e ciuda ca nu e foarte des, de exemplu astazi nu mi-a dat nici semn. Abia astept sa inceapa sa miste zdravan, sa-l simt zilnic.
Am vazut ca mai e o graviduta noua, Carmen, bine ai venit. Se pare ca noi doua suntem decane de varsta(eu am 38 ani)
Va pupic
Vero, mami de printesa Bianca Elena(29.08.2007) si +17 saptamani

Mergi la inceput